آفتاب

پنبه نسوزالیاف سرامیکی، نوعی ماده عایق حرارتی با بازده بالا، به رنگ سفید، غیر بلوری و شیشه‌ای است که دارای ویژگی‌های متعددی از جمله وزن سبک، مقاومت حرارتی بالا، مقاومت در برابر اکسیداسیون، هدایت حرارتی کم، انعطاف پذیری خوب، مقاومت در برابر خوردگی و عایق صوتی است.

پنبه الیاف سرامیکی که با نام‌های دیگری همچون پنبه نسوز، پشم سرامیکی و پنبه فله نیز شناخته می‌شود، از مواد خام با خلوص بالایی تولید شده که دمای ذوب بالایی هم دارند و دارای ویژگی‌هایی مانند پایداری عملکرد در دمای بالا، وزن سبک، ظرفیت گرمایی کم و مقاومت مطلوب در برابر شوک حرارتی می‌باشند. پنبه نسوز، ماده اصلی محصولات تولید شده از الیاف سرامیک، مانند پارچه سرامیک فایبر، طناب سرامیک فایبر، برد نسوز، پیپر نسوز و پتو نسوز است.
الیاف سرامیکی، نوعی ماده عایق حرارتی با بازده بالا، به رنگ سفید، غیر بلوری و شیشه‌ای است که دارای ویژگی‌های متعددی از جمله وزن سبک، مقاومت حرارتی بالا، مقاومت در برابر اکسیداسیون، هدایت حرارتی کم، انعطاف پذیری خوب، مقاومت در برابر خوردگی و عایق صوتی است. از دیگر مزایای الیاف سرامیکی می‌توان به‌ استفاده به‌عنوان محافظ آتش، مقاومت در برابر شوک حرارتی، نصب سریع و آسان، جذب صدا، مقاومت دربرابر اکثر اسیدها و قلیاها، و جایگزینی مناسب برای آزبست اشاره نمود.
این ویژگی‌ها عیناً در پنبه الیاف سرامیکی، موسوم به پنبه نسوز نیز وجود دارد. پنبه نسوز از ترکیب اکسید آلومینیوم و سیلیس، به نسبت مساوی تولید می‌گردد و از آن‌جا که به‌طور مستقیم از روی خط تولید جمع‌آوری و بسته‌بندی می‌گردد، هیچ عامل پیوندی مازادی ندارد. پنبه الیاف سرامیکی می‌تواند برای تولید پتو، تخته، کاغذ، پارچه، طناب و سایر محصولات نسوز تولید شده از سرامیک فایبر نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
تولید پنبه الیاف سرامیکی، چند مرحله دارد:
در قدم اول، کلینگر رس با خلوص بالا، پودر آلومینا، پودر سیلیس، ماسه کروم و سایر مواد اولیه، در دمای بالا، در یک کوره الکتریکی صنعتی ذوب می‌شود و به‌صورت مایع درمی‌آید. در ادامه این مایع توسط هوای فشرده دمیده می‌شود و یا توسط ماشین تابیدگی، تاب داده می‌شود. و در نهایت، توسط یک جمع‌کننده پنبه، از روی خط تولید جمع می‌شود. به ‌این ترتیب، پنبه نسوز آماده است.
در مجموع، پنبه الیاف سرامیکی که با رنگ سفید تولید می‌گردد، دارای ویژگی‌های منحصر به‌فردی است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
-    مقاومت حرارتی پنبه نسوز بالا بوده و قادر به تحمل دمایی بین 2192 تا 2555 درجه فارنهایت (معادل 1200 تا 1400 درجه سانتیگراد) می‌باشد.
-    هدایت حرارتی در پنبه‌ نسوز، اندک است.
-    میزان جمع‌شدگی پنبه الیاف سرامیک در دمای بالا، بسیار پایین است.
-    برش پنبه نسوز آسان است.
-    پنبه الیاف سرامیکی، از ثبات شیمیایی خوبی برخوردار است. بنابراین حتی اگر با روغن، آب و یا بخار خیس شود، خصوصیات فیزیکی آن مانند مقاومت دربرابر دما و عایق حرارتی تغییر نمی‌کند.
-    مقاومت مکانیکی پنبه الیاف سرامیک در حد مطلوب بوده و تحمل چشمگیری در برابر فرسایش دارد.
-    انعطاف‌پذیری خوب پنبه نسوز، موجب امکان به‌کارگیری گسترده آن در حوزه‌های گوناگون گردیده است.
-    این محصول، علاوه بر عایق حرارتی، عایق صوتی نیز می‌باشد.
-    از آن‌جا که پنبه نسوز، فاقد چسب و مواد خورنده است، استفاده از آن در دماهای بالا ایمن‌تر می‌باشد.
ویژگی‌های چشمگیر پنبه الیاف سرامیک، موجب محبوبیت آن در بین صنایع و کاربرد گسترده آن گردیده است. همچنین، پنبه نسوز می‌تواند به ‌عنوان ماده اولیه برای تولید سایر محصولات الیاف سرامیکی مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه، به برخی از زمینه‌های به کارگیری این ماده نسوز می‌پردازیم:
-    عایق‌کاری صوتی و حرارتی در محیط‌هایی با درجه حرارت بالا
-    آب‌بندی دودکش‌ها و دستگاه‌های صنعتی
-    مواد اولیه محصولات و منسوجات ساخته شده با الیاف سرامیک؛ مانند پارچه، طناب، تخته، کاغذ، پتو و غیره
-    درزگیری کوره با درجه حرارت بالا و دیگ‌های بخار
-    اتصالات انبساطی
-    عایق بندی در دستگاه‌های گرمایش
-    مواد پرکننده شکاف آستر دیواری
-    تعمیرات اضطراری که نیاز به اقدام فوری دارند
-    عایق حرارتی رآکتورهای حرارتی
-    پوشش‌دهنده الیاف
-    عایق‌بندی فضاهای فاقد شکل هندسی منظم، به علت انعطاف پذیری بالا
-    در صنعت لنت‌سازی، و به‌جای آزبست (به‌خاطر مسائل زیست محیطی و سلامتی بشر)
همان‌گونه که پیش‌تر ذکر شد، پنبه الیاف سرامیک برای تولید پارچه، طناب، تخته، کاغذ و پتوی نسوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. بد نیست تا در ادامه نگاهی اجمالی به این فرآورده‌های ساخته شده با پنبه نسوز داشته باشیم:
پارچه سرامیک : این پارچه نسوز، از مواد مقاوم دربرابر دمای بالا و الیاف سرامیک تولید می‌گردد. گاهی استفاده از سیم در ساختار این پارچه‌ها، مقاومت آن‌ها را افزایش می‌دهد. در استفاده مداوم، پارچه الیاف سرامیکی قادر به تحمل حرارت تا 2012 درجه فارنهایت (معادل 1100 درجه سانتیگراد) می‌باشد.
طناب الیاف سرامیکی : این طناب، از الیاف سرامیک بر پایه آلومینو سیلیکات با درجه حرارت بالا، و استفاده از فایبرگلاس به‌عنوان تقویت کننده تولید می‌شود. این محصول، سفید و بدون بو است و گاهی با سیم تقویت می‌گردد. طناب نسوز، برای استفاده در دمای بالا تا 2300 درجه فارنهایت (معادل 1260 درجه سانتیگراد) مناسب خواهد بود.
تخته یا برد نسوز: تخته الیاف سرامیک، معروف به برد نسوز، به‌عنوان عایقی مقاوم برای استفاده در شرایطی طراحی شده که در آن، به استحکام بسیار زیاد و مقاومت مکانیکی مطلوب در دمای بالا نیاز داشته باشیم. برد نسوز در دمای حداکثر 2300 درجه فارنهایت (معادل 1260 درجه سانتیگراد) نیز قابل به‌کارگیری است. این برد سرامیک فایبر، فاقد آزبست و سبک بوده و علاوه بر این، مقاومت چشمگیری در برابر مواد شیمیایی، گازها و شوک حرارتی دارد. نصب بردهای سرامیک فایبر به‌راحتی صورت گرفته و با رسانایی کم حرارت، ذخیره گرما را به خوبی فراهم می‌کند. بردهای نسوز همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای بالا دارند و این امر موجب شده تا معمولاً به‌عنوان پوشش کوره‌ها و مجاری دیگ‌های بخار استفاده ‌شوند.
کاغذ الیاف سرامیکی یا پیپر نسوز : این کاغذها از پنبه الیاف سرامیک تهیه شده و دارای ساختاری یکنواخت و ظاهری شبیه به کاغذ نرم است که طی فرایندی شبیه به کاغذ معمولی تولید می‌شود. پیپر نسوز، در آب‌بندی کوره‌ها، تولید واشر، عایق حرارتی، جاذب صدا و فیلتراسیون به‌کار گرفته می‌شود. حداکثر دمای ایمن برای استفاده از پیپر نسوز، 1832 درجه فارنهایت (معادل 1000 درجه سانتیگراد) برآورد شده است.
پتوی نسوز یا بلنکت الیاف سرامیکی: پتوی نسوز از الیاف بلند، انعطاف پذیر و در هم تنیده تولید می‌شود. این پتو، قوی، سبک و در عین حال بادوام برای محدوده دمایی 2300 تا 2912 درجه فارنهایت (معادل 1260 تا 1600 درجه سانتیگراد) می‌باشد.
پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مقاله پنبه نسوز در www.nasoozsp.com مراجعه بفرمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید هر کدام از این محصولات، می‌توانید با متخصصین فروشگاه نسوز صنعت پارس در تماس باشید.

وبگردی