آفتاب

پتو نسوزماده اولیه برای تولید پتوی نسوز، الیاف سرامیکی فله می‌باشد که طی یک فرایند خاص، بدون استفاده از چسب و تنها با سوزنکاری و ایجاد اتصالات مکانیکی داخلی ساخته می‌شود.

پتو نسوز یا بلنکت الیاف سرامیکی، از الیاف بلند، انعطاف پذیر و در هم تنیده شده پنبه نسوز تولید می‌شود. این پتو، سبک، محکم و همچنین، مناسب استفاده در دماهای بالا تا حدود 2300 تا 2912 درجه فارنهایت (معادل 1260 تا 1600 درجه سانتیگراد) می‌باشد. پتوی نسوز انعطاف پذیر بوده و دارای استحکام کششی مطلوبی بین 40 تا 120 کیلوپاسکال می‌باشد.
ماده اولیه برای تولید پتوی نسوز، الیاف سرامیکی فله می‌باشد که طی یک فرایند خاص، بدون استفاده از چسب و تنها با سوزنکاری و ایجاد اتصالات مکانیکی داخلی ساخته می‌شود.
همان‌گونه که می‌دانید، یکی از برجسته‌ترین شاخصه‌های مواد نسوز ، قابلیت تحمل دماهای بالاتر از مقاومت گرمایی انواع فلزات، یعنی بیشتر از 1000 درجه فارنهایت (معادل 538 درجه سانتیگراد) می‌باشد و این امر، کاربرد گسترده‌ای را برای مواد نسوز، به‌عنوان عایق‌ مناسب و محافظت از تجهیزات در صنایع گوناگون رقم زده است. از سوی دیگر، مواد نسوز، با تحمل فشار وارد بر قطعات و خنثی نمودن آن، از بروز فرسایش در تجهیزات جلوگیری می‌کنند. همچنین، مقاومت شیمیایی و مقاومت مکانیکی مواد نسوز، از قطعات در برابر خوردگی، سایش و یا کشش بیش از حد نیز محافظت می‌نماید.
ماده اولیه تولید پتوی نسوز، پنبه الیاف سرامیکی است که با نام‌های دیگری مانند پنبه نسوز، پشم سرامیکی و پنبه فله نیز شناخته می‌شود. پنبه نسوز، از مواد خام با خلوص و دمای ذوب بسیار بالا تولید شده و به همین دلیل، دارای ویژگی‌های چشمگیری همچون وزن کم، عملکرد مطلوب در دمای بالا، ظرفیت گرمایی پایین و مقاومت مطلوب در برابر شوک حرارتی می‌باشد. پنبه نسوز، علاوه بر پتوی نسوز، برای تولید مواد نسوز دیگری از جمله پیپر نسوز، پارچه سرامیک فایبر، نخ سرامیک فایبر و برد نسوز نیز به‌کار گرفته می‌شود. پنبه الیاف سرامیکی که با رنگ سفید تولید می‌گردد، دارای ویژگی‌های منحصر به‌فردی از جمله مقاومت حرارتی بالا و تحمل دمایی بین 2192 تا 2555 درجه فارنهایت (معادل 1200 تا 1400 درجه سانتیگراد)، هدایت حرارتی اندک، جمع‌شدگی بسیار پایین در دمای بالا، برش آسان، ثبات شیمیایی خوب، مقاومت مکانیکی مطلوب و تحمل چشمگیر در برابر فرسایش، انعطاف‌پذیری، قابلیت استفاده به‌عنوان عایق صوتی و فاقد چسب و مواد خورنده می‌باشد.
خود پنبه نسوز هم، از الیاف سرامیکی تولید می‌گردد که یک عایق حرارتی سفید رنگ، با بازده بالا است. الیاف سرامیک، با نام علمی آلومینا سیلیکات، بالاترین مقاومت حرارتی را در میان مواد نسوز دارا می‌باشند. ویژگی‌های منحصربه‌فردی مثل انعطاف‌پذیری مطلوب و وزن کم  سرامیک، تحمل حرارتی بالا، نصب سریع و آسان، جذب صدا، مقاومت دربرابر اکثر اسیدها و قلیاها، استفاده از آن به‌عنوان محافظ آتش، مقاومت در برابر شوک حرارتی، و جایگزینی مناسب برای آزبست باعث محبوبیت و به‌کارگیری الیاف سرامیکی در حوزه‌های مختلف صنعت گردیده است.
برای تهیه پنبه فایبر سرامیک، نسبت مشخصی از آلومینیوم خالص و سیلسیم را در یک کوره صنعتی ذوب می‌نمایند. مواد مذاب تولید شده، از کف کوره خارج شده و در همین حین، در معرض جریان مداوم هوا خنک می‌گردد و به‌صورت رشته‌های نازک جدا می‌شود. این روش، به‌عنوان فرایند دمیدن شناخته می‌شود. روش دیگری که برای تولید الیاف سرامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، موسوم به فرایند چرخش بوده و در آن، مخلوط مذاب از دهانه کوره و توسط چرخ‌های در حال چرخش با سرعت زیاد به شکل الیاف درمی‌آید.
پتوی نسوز، از همین الیاف بلند، انعطاف پذیر و در هم تنیده شده پنبه نسوز ساخته می‌شود. پتوهای الیاف سرامیکی، عموماً به‌صورت رول تهیه می‌شوند و سپس آن‌ها را بر اساس نیاز، برش می‌دهند. قابلیت فرم پذیری بالای پتوهای الیاف سرامیکی، آن‌ها را برای عایق‌بندی ماشین‌آلات، از طریق پر کردن فاصله بین قطعات مناسب نموده است. این فرم‌پذیری را می‌توان با استفاده از بسته‌بندی آن‌ها در پلاستیک برای حفظ سطح رطوبت بالای قبل از استفاده، تا حد زیادی افزایش داد. همچنین می‌توان آن را به یک جزء سرامیکی قالب زده و به مقاومتی چشمگیر، پس از خشک شدن عامل اتصال دست یافت.
از سوی دیگر، می‌توان الیاف سرامیکی را با فشرده‌سازی به‌صورت صفحات تخت، فشرده نموده و از استحکام حاصل از این فشرده‌سازی بهره برد.
پتوی فایبر سرامیک، موسوم به پتوی نسوز، که به رنگ سفید تولید می‌گردد، به‌واسطه ماده اولیه تولید آن، یعنی پنبه نسوز، دارای ویژگی‌های خاص و چشمگیری است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌نماییم:
-    مقاومت حرارتی بالا تا دمای 2300 تا 2912 درجه فارنهایت (معادل 1260 تا 1600 درجه سانتیگراد). با این حال، دمای ایمن برای استفاده مداوم از پتوی نسوز، 2012 درجه فارنهایت (معادل 1100 درجه سانتیگراد) برآورد شده است.
-    هدایت حرارتی کم
-    ذخیره گرمایی بسیار پایین
-    مقاومت کششی چشمگیر تا حدود 40 تا 120 کیلو پاسکال
-    مقاومت در برابر شوک حرارتی
-    جذب خوب صدا
-    انعطاف پذیری خیره کننده
-    قابل به‌کارگیری در قطعات مختلف، درصورت نیاز به تعمیرات سریع
-    دوستدار محیط‌زیست، به علت عدم استفاده از چسب، فقدان بخار یا آلودگی جو.
-    فاقد آزبست و نداشتن خطر برای سلامتی بشر
-    بدون نیاز به چرخه پخت و یا خشک شدن برای آماده‌سازی استفاده
حضور شاخصه‌های خارق‌العاده فراوان در پتوهای نسوز، موجب به‌کارگیری و محبوبیت گسترده آن در حوزه‌های مختلف صنعت گردیده است که از میان آن‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
-    آستر نسوز در واگن‌های پخت
-    عایق کوره‌های گرمایش مجدد
-    عایق سطح داغ در کوره‌های عملیات حرارتی
-    پوشش کوره‌های آنیلینگ
-    آب‌بندی کوره‌های عملیات حرارتی
-    درزگیری درب کوره
-    صنایع پتروشیمی و پالایشگاه‌ها
-    عایق‌بندی لوله و واشر
-    اتصالات انبساط
-    آب‌بندی لوله، کانال و توربین در محیط‌هایی با دمای بالا
-    تولید الکتریسیته  در صنعت برق
-    عایق‌بندی دیگ بخار و درب آن
-    عایق‌کاری صوتی و حرارتی در توربین‌های گازی
-    قالب ریخته‌گری
-    روکش‌های قابل استفاده مجدد برای توربین‌ها
-    عایق‌های انبساطی و پوشش لوله
-    پایه کاتالیست
-    واسط حامل کاتالیست برای ذرات رادیواکتیو
-    جدا نمودن اکسیدها و نیتریدها از مذاب‌های فلزی
-    عایق خشک کن و اجاق گاز تجاری
-    آب‌بندی رآکتورها
-    عایق کاهش فشار در قطعات گوناگون با هدف افزایش ماندگاری و طول عمر
-    پوشش نازل ریخته‌گری، به منظور جلوگیری از اکسیداسیون قطعات و جلوگیری از شوک حرارتی در آن‌ها
-    حفاظت در مقابل آتش
-    لنت ترمز
-    عایق صوتی
-    پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مقاله پتوی نسوز در www.nasoozsp.com مراجعه بفرمایید.
-    برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید هر کدام از این محصولات، می‌توانید با متخصصین فروشگاه نسوز صنعت پارس در تماس باشید.
-   
-   
وبگردی