آفتاب

آیا لیزر موهای زائد عوارض دارد؟لیزر به عنوان راه‌حلی دائمی برای از بین بردن موهای زائد بدن است. برای رفع موهای اضافی در قسمت‎های مختلف بدن شیوه‎های متعددی وجود دارد.


لیزر به عنوان راه‌حلی دائمی برای از بین بردن موهای زائد بدن است. برای رفع موهای اضافی در قسمت‎های مختلف بدن شیوه‎های متعددی وجود دارد. اما نکته در اینجاست که پس از مدت کوتاهی دوباره با رشد آنها مواجه خواهیم شد. به همین دلیل به دنبال راهی هستیم که بتوانیم برای مدت زمان طولانی و یا حتی همیشگی از شر آنها خلاص شویم.
در این میان حتما لیزر مو به شما پیشنهاد خواهد شد. همانطور که از نام آن پیداست، در این روش از لیزر و انرژی آن برای از بین بردن مو و فولیکول‎های آن استفاده می‎شود.
در حال حاضر می‎توان گفت لیزر جایگاه ویژه ای در علم پزشکی و درمان‎های زیبایی دارد. اما همیشه حرف و حدیث‎های زیادی از آثار سوء آن بر روی بدن به گوش می‎رسد. به همین دلیل استفاده از آن باعث ایجاد شک و شبهه می‎شود.
لیزر موهای زائد
البته باید بدانید هر روش درمانی و زیبایی عوارض جانبی مربوط به خود را خواهد داشت. اما پرسش مهم این است که عوارض ناشی از آنها تا چه حد جدی است؟ و آیا واقعا لیزر موهای زائد زمینه را برای بروز بیماری‌های خاص  مانند سرطان مهیا خواهد کرد؟

آیا لیزر موهای زائد خطرناک است؟

متخصصین کلینیک زیبایی گلدن رویال لیزر موهای زائد را یک روش بی خطر اعلام کرده اند. افرادی نیز که از لیزر برای رفع موهای زائد استفاده کرده‌اند آن را شیوه ای ایمن و بی‎خطر می‎دانند. شاید با افرادی مواجه شوید که از لیزر موهای زائد راضی نبوده‌اند و آن را روشی مناسب برای از بین بردن موهای اضافی نمی‎دانند. باید بدانید که این امر تنها به زیبایی مربوط نمی‎شود و جنبه پزشکی نیز دارد.
بنابراین لازم است به هر جایی برای این منظور مراجعه نکرده و هر کسی را به عنوان متخصص در نظر نگیرید. قبل از انجام لیزر مو در نواحی مختلف بدن، پزشک با شما مشاوره داشته و به بررسی وضعیت پوست و سلامتی عمومی شما خواهد پرداخت. مهارت، دانش و تجهیزات از جمله عواملی هستند که زمینه را برای گرفتن یک نتیجه مثبت فراهم خواهند کرد.
باید بدانید هر پوستی به شیوه ای کاملا متفاوت به لیزر پاسخ خواهد داد. بررسی این موضوع بر عهده متخصص است. به همین دلیل قبل از شروع معمولا در ناحیه کوچکی از پوست تاثیر لیزر امتحان می‎شود.

عوارض جانبی موهای زائد چیست؟

عوارض جانبی لیزر موهای زائد جزیی بوده و در کوتاه‎ترین زمان ممکن از بین خواهند رفت. بروز برخی از عوارض جدی بسیار نادر بوده و  نمی‎توان ادعا کرد که این روش زمینه را برای بیماری‌های خطرناک فراهم می‌کند. از جمله عوارض شایع آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد:

•    قرمزی و تحریک پوست

لیزر با استفاده از حرارت منجر به از بین رفتن موهای زائد می‎شود. بنابراین قرمزی و تحریک پوست انتظار می‎رود. همچنین گاهی متقاضی با تورمی جزیی مواجه خواهد شد. این علائم موقتی بوده و مشکل خاصی را برای شما بوجود نخواهد آورد. برای رفع نگرانی کافی است به سایر روش‌های از بین بردن موهای زائد مانند اپیلاسیون توجه کنید. در این روش با استفاده از موم اقدام به حذف موها از ریشه می شود. پس از آن حتما با قرمزی و تحریک پوست مواجه می‌شوید. پوست برخی افراد نیز به این روش حساسیت نشان داده و پس از انجام آن جوش‌های ریز پوستی به وجود می آید.
در مورد لیزر نیز شرایط به همین گونه است، بنابراین قرار نیست با چیز عجیب  و غریبی مواجه شوید. در این شرایط ممکن است متخصص از بی‎حس کننده‌های موضعی استفاده نماید تا عوارض ناشی از حرارت را به حداقل برساند. معمولا پس از گذشت چند ساعت دیگر اثری از این علائم باقی نخواهد ماند. ممکن است متخصص از شما درخواست نماید تا برای کاهش التهابات از کمپرس سرد استفاده نمایید. کمپرس سرد  باعث کاهش جریان خون در ناحیه مورد نظر شده و در نتیجه احساس آرامش خواهید داشت.

•    تغییر رنگ پوست

از دیگر عوارض لیزر موهای زائد، تغییر رنگ پوست است. افرادی که پوست روشن دارند با لکه‎های تیره مواجه خواهند شد و افرادی که پوست تیره دارند، معمولا لکه‌های روشنی را بر روی پوست خود خواهند دید. با این حال این عوارض نیز طبیعی بوده و مانند تحریک پوست پس از گذشت چند ساعت از بین خواهند رفت.

•    پوسته پوسته شدن پوست

از پوسته پوسته شدن پوست به عنوان دیگر عوارض این روش درمانی و زیبایی یاد شده است. برای اینکه این امر منجر به زخم شدن پوست نشود، باید توصیه‌های پزشکی را در این زمینه به درستی رعایت نمایید.
چنانچه در حال انجام سایر عمل های زیبایی مرتبط با پوست و مونظیر بوتاکس پیشانی ، تزریق ژل و ... هستید ، این موضوع را در جلسه مشاوره به متخصص لیزر مو اطلاع دهید.
 لیزر موهای زائد

چرا فکر می کنید لیزر موهای زائد منجر به سرطان می شود؟

یکی از تصوراتی که در مورد لیزر موهای زائد وجود دارد این است که منجر به تورم غدد لنفاوی و سرطان می‌شود. این موضوع در از بین بردن موهای اضافی در ناحیه زیر بغل از حساسیت بیشتری برخوردار است. باید بدانید که همه چیز به عمق نفوذ اشعه بستگی دارد. به طور کلی قدرت نفوذ لیزر برای از بین بردن موهای زائد آنقدر نیست که بتواند به غدد لنفاوی نفوذ کند. آنها تنها می‎توانند تا فولیکول‌های مو خود را برسانند.
از غدد لنفاوی به عنوان بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن یاد می‎شود. آنها در سراسر بدن وجود داشته و  به پاکسازی بدن از سموم کمک می‎کنند. چنانچه خللی به کار آنها وارد شود متورم  و دردناک خواهند شد. تورم غدد لنفاوی در زیر بغل می‌تواند نشانه ای از سرطان سینه در زنان باشد.

لیزر موهای زائد چه مزایایی دارد؟

یکی از مهمترین مزیت‎های لیزر مو این است که می‎توانید از آن در هر قسمتی از بدن استفاده نماید. از آن جمله می‎توان به زیربغل، لیزر بیکینی ، صورت، زیر چانه، بازو، ساق پا و ... اشاره کرد.
در طی آن موهای ناحیه مورد نظر به درستی انتخاب خواهند شد. به همین دلیل می‎توان با دقت بالایی موهای درشت و تیره را انتخاب کرده  و از بین برد.
در این روش، حذف موهای زائد به سرعت انجام می‎شود. با کمترین میزان درد همراه است و احتمال رشد مجدد موها بسیار کم است و می‎توان گفت روشی موثر برای حذف دائمی موهای اضافی است.
با این روش در کنار زیبایی، زمان و پول خود را پس انداز خواهید کرد. لازم به گفتن نیست که سایر روش‎های از بین بردن موهای زائد باید در فواصل زمانی معین انجام گیرد و در عین حال از رشد مجدد مو جلوگیری نخواهد کرد.