آفتاب

Power BI چیست؟Power BI یک بستر هوش تجاری و مدیریت اطلاعات کسب و کار است که ابزارهایی برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل، تجسم و به اشتراک گذاری داده ها برای کاربران تجاری غیر فنی فراهم می کند.

رابط کاربری Power BI برای کاربرانی که با Excel آشنا هستند کاملاً شهودی است و ادغام عمیق آن با سایر محصولات مایکروسافت آن را به یک ابزار سرویس دهی بسیار متنوع تبدیل می کند.
همچنین راهکارServer  Power BI Report برای شرکت هایی وجود دارد که باید داده ها و گزارش های خود را در محل حفظ کنند. این نسخه از Power BI به نسخه ویژه برنامه دسک تاپ به نام Power BI Desktop نیاز دارد. این نرم افزار بطور کامل در ایران قابل استفاده و رایگان است و شرکت های بسیار زیادی در حال استفاده از آن هستند.
پوشیده نیست که تمام کسب و کارها به سیستم تحلیل داده ها به ساده ترین شکل ممکن نیاز دارند تا با علم بر وقایع سازمان، استراتژی مناسب را تدوین و پیاده سازی کنند. مسلما بهره مندی از نرم افزار های BI خارجی در ایران، با موانع زیادی روبروست. مهم ترین آنها را می توان هزینه ی بالا و تحریم های خارجی دانست. به همین دلیل برخی شرکت ها و برند های داخلی، به تولید چنین سیستمی در ایران روی آورده اند و یا سیستم های خارجی را با دخل و تصرف ارائه می کنند اما Power BI تقریبا تمام مشکلات به کارگیری یک شرکت ایرانی برای استفاده از سیستم BI را مرتفع کرده است.

طراحی داشبورد با Power BI

با اینکه اغلب داشبورد های مدیریتی با اکسل طراحی می شوند اما Power BI با ظهور خود در گام نخست مشکلات به اشتراک گذاری داشبورد ها و در دسترس بودن را حل کرد. در داشبورد های Power BI نیازی نیست تا هربار جداول را آپدیت کنید و پروژه را بصورت دستی بروزرسانی کنید. خود این نرم افزار به خوبی اینکار را طبق زمان بندی هایی که برایش تعریف شده انجام می دهد، بنابراین شما یک داشبورد با کارآیی بالا و بروز دارید که از هرجای دنیا (اگر خودتان خواسته باشید و با رعایت موارد امنیتی) در دسترس خواهد بود.
 Power BI
برای یادگیری پاور بی آی نیازی نیست نرم افزار دیگری بلد باشید اما تسلط نسبی به نرم افزار اکسل (Excel) می تواند تاثیر بسیار زیادی در یادگیری شما داشته باشد. قابلیت هایی در اکسل هست که در پاوربی آی توسعه یافته اند. در ادامه به مواردی که بهتر است قبل از یادگیری پاوربی آی بدانیم اشاره خواهد شد.

مباحث موثر اکسل برای یادگیری Power BI

گزارش گیری با Pivot Table اولین ویژگی مهمی در اکسل است که می تواند به درک بیشتر شما در Power BI کمک کند. همچنین فرمول نویسی در اکسل و تسلط به توابع کاربردی مانند توابع محاسباتی Sum و Average و Sumifs و توابعی مانند Vlookup می تواند بلوغ مناسب یادگیری پاور بی آی را ایجاد کند اما در نهایت مجددا یادآور می شویم که یادگیری اکسل برای ورود به این نرم افزار ضروری نیست و افراد بسیاری بوده اند که با طی کردن دوره آموزشی Power BI بدون داشتن دانش اکسل توانسته اند بهترین داشبورد های سازمانی را ایجاد کنند و با مدیران و ذینفان به اشتراک بگذارند.

نحوه صحیح یادگیری Power BI

قطعا پاور بی آی هم مانند هر نرم افزار دیگری نیاز به تمرین و تکرار دارد و فرار است اما میزان فرار بودن آن نسبت به ابزار هایی مانند اکسل بسیار کمتر است. در این نرم افزار امکان ورود داده ها از تقریبا هر منبع داده ای مانند اکسل و اکسس و SQL و وب سایت ها و سایر موارد فراهم است. همچنین می توانید بعد از ورود دیتا به آن با کمک ابزار Power Query فرآیند پاکسازی و آماده سازی داده ها را انجام دهید. (یکبار انجام می دهید و همیشه اجرا می شود) سپس با کمک حدود 300 نمودار و توابع ساده و قدرتمند DAX کارهای تحلیل داده را انجام دهید. برای یادگیری می توانید با ویدئو های آموزشی و یا سایت هایی مانند آپارات و یوتیوب شروع کنید. اما اگر می خواهید خیلی سریع در شغل خود یا سیستم گزارش گیری شرکت خود تحول ایجاد کنید می توانید از کلاس های آموزشی اولین مدرس این نرم افزار در ایران آقای پوریا بغدادی در سایت تحلیلگری برای Power BI استفاده کنید.
 Power BI
همچنین گروه تحلیلگری مطالب بسیار زیادی در زمینه آموزش Power BI برای شما تهیه کرده اند که می توانید از این لینک (مطالب آموزشی Power BI) به آن ها دسترسی داشته باشید.

کاربرد دوره Power BI

طراحی داشبورد با نرم افزار Power BI برای تقریبا تمام واحد های سازمانی و مشاغل امروزی وجود دارد، از جمله فروش و بازاریابی، بازرگانی، مالی، مدیریت استراتژیک، تولید، مهندسی صنایع، طرح و برنامه، واحد تحلیل دیتا و Business Support قابل استفاده است.

چرا Power BI را یاد بگیریم؟

    اگر هر روز با اکسل سروکار دارید با یادگیری Power BI میتوانید گزارشات جذاب و زیبایی بسازید.
     اگر میخواهید تحلیل و آنالیز داده را یاد بگیرید و کارشناس هوش تجاری شوید باید Power BI را یاد بگیرید.
    اگر به دنبال افزایش مهارت و بالا بردن امنیت شغلی خود هستید، پیشنهاد میکنم Power BI را یاد بگیرید