آفتاب

نکاتی در مورد ترک سیگارزمانی که فشار روانی در فردی ایجاد میشود، شخص به دنبال راه حلی سریع برای حل مشکل و کاهش فشار عصبی و روانی است تا بتواند اضطراب ایجاد شده را کاهش دهد و به همین دلیل به سیگار کشیدن روی می آورد. سیگار با ایجاد سرخوشی و آرامش در کوتاه مدت فشار روحی و روانی شخص را کاهش داده اما غافل از اینکه با گذشت زمان با ایجاد وابستگی اضطراب فرد را چندین برابر افزایش میدهد.

زمانی که مغز امری لذت بخش را تجربه میکند، یکسری راه های عصبی ایجاد میکند، این راه های عصبی بزرگتر شده و جریان سیگنال ها را افزایش میدهد و همین امر باعث تمایل به تکرار این امر لذت بخش و افتادن به دام اعتیاد است. در مؤسسه ترک سیگار ندای سلامت دکتر فرهاد حبیب زاده با در مان ذهن و هیپنوتراپی ساختار مغزی، مغز در یک فرکانس خاص قرار گرفته و مرکز مشکل که همان عادت سیگار کشیدن در ضمیر ناخودآگاه است به یک شیوه صحیح برنامه ریزی و جایگزین میشود و این عادت برای همیشه از بین میرود.
 

مکانیسم تاثیرگذاری نیکوتین بر بدن

وقتی توتون یا تنباکو مصرف میشوند شش ها نیکوتین موجود در آنها را جذب کرده و خیلی سریع وارد گردش خون می کند. نیکوتین خود را به مغز رسانده و در بدن منتشر میشود. این واکنش خیلی سریع و در فاصله زمانی 15-10 ثانیه اتفاق می افتد. پس از اینکه نیکوتین به مغز رسید با افزایش ناگهانی قند خون، افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، افزایش ریتم تنفس و همچنین با آزادسازی دوپامین بدن را تحریک میکند و در حالت تحریک باقی می ماند و احساس لذت در شخص پدیدار میشود.
اثرات تحریک نیکوتین در ابتدای مصرف باعث بهبود در یادگیری، بالا رفتن خلق و خو، کاهش تنش های عصبی و بهبود افسردگی میشود. اما غافل از اینکه به مرور زمان این احساسات خوشایند رنگ می بازند و باعث ایجاد افسردگی، کسالت، منفی نگری و خواب آلودگی میشود و شخص مصرف کننده را مجبور به مصرف دوباره سیگار میکند و همین امر زمینه ساز اعتیاد به سیگار است.

اعتیاد به سیگار یک اعتیاد ذهنی است

افرادی که به دام سیگار گرفتار میشوند با وجود اینکه آسیبهای ناشی از مصرف سیگار را می دانند باز هم به مصرف آن ادامه میدهند علت این امر آن است که به جنبه های روانشناسی اعتیاد به سیگار پرداخته نمی شود.
اعتیاد به سیگار علاوه بر جنبه های جسمی، جنبه روحی  فرد را هم درگیر کرده و همین امر سبب تداوم در مصرف سیگار است. مداومت در مصرف سیگار سبب اعتیاد ذهنی میشود. %98 این اعتیاد ذهنی و %2 جسم درگیر است. برای ترک سیگار در موسسه ندای سلامت با روش های علمی درمان ذهن انجام میشود. با درمان ذهن شخص برای همیشه از اعتیاد به سیگار رهایی پیدا کرده و به یک غیر سیگاری تبدیل میشود. علاوه بر آن توسط درمان صورت گرفته روی ذهن، شخص قادر خواهد بود با فشارهای زندگی با آرامش و با اعتماد به نفس مقابله کند.

در یک نخ سیگار چه ترکیباتی وجود دارد

 
به سیگار مواد شیمیایی اضافه میکنند تا قابل کشیدن شود، برخی از این مواد  شیمیایی قابل رؤیت می باشند. در لیست زیر تعدادی از ترکیبات یک نخ سیگار را مشاهده کنید:
•    فیلتر سیگار: فیلتر سیگار از جنس پلاستیک است.
•    کاغذ: توتون را در آن جای میدهند.
•    اغلب مواد شیمیایی اضافه شده در سیگار قابل رؤیت نمی باشد. برخی از این مواد شامل:
•    نیکوتین: ماده ضد حشره
•    متانول: سوخت موشک
•    NH3 (وایتکس): پاک کننده توالت
•    هکسامین: مایع اشتعال زا
•    اسید استریک: وکس شمع
•    کادمیوم : موجود در باطری
•    دی اکسید کربن: مخصوص دود کردن سیگار
•    آرسنیک: یک سم خطرناک
بر اثر حرارت بالای نوک روشن سیگار با این مواد شیمیایی 4560 نوع سم در سیگار به وجود می آید که 66 نوع این سموم مستقیما در بدن فرد سیگاری سرطانزا است. همچنین نیکوتین موجود در سیگار میتواند جایگزین استیل کولین در مغز شود و انتقال پیام های عصبی را مختل کند.

وبگردی