آفتاب

با بایدها و نبایدهای ایمنی در قفسه بندی انبار بیشتر آشنا شویدقطعا وجود ایمنی در تمام سیستم های قفسه بندی یکی از موارد ضروری در انبارهای می باشد که باید به آن توجه داشته باشید. نبود ایمنی ممکن خسارت های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. علاوه بر آن ایمنی در قفسه بندی انبار موجب شده تا هم بتوانید انبار خود را به بهترین شکل مدیریت کنید و هم بهترین انبار را داشته باشید.

با توضیحاتی که توسط کارشناسان شرکت قفسه بندی فضاسازان امین تهیه شده است، همراه باشید تا شما را با بایدها و نبایدهای ایمنی در قفسه بندی های انبار آشنا کنند.

روش های ایجاد ایمنی در قفسه بندی انبار

اگر قصد خرید قفسه بندی برای انبار و یا حتی قصد تعویض هر یک از سیستم های قفسه انبار را خود را دارید، باید بدانید که در هر دو صورت نیاز است تا قوانین ایمنی در هر دو مورد را رعایت کنید. قبل از خرید و به هنگام نصب مواردی هستند که حتما باید به آنها توجه شود که در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت:

ایمنی در قفسه انبار قبل از خرید قفسه بندی

قبل از خرید هر یک از قفسه های انبار نکات بسیار مهم و اصلی هستند که باید به آنها توجه شده و در هنگام خرید باید به آن دقت لازم را داشته باشید. هر یک از این نکات شامل موارد زیر می باشد:
•    دقت در انتخاب و خرید نوع قفسه بندی: با توجه به بودجه و کاربرد قفسه، یکی از بهترین و مناسب ترین این محصولات را تهیه و خریداری کنید.
•    دقت کردن در جنس قفسه بندی انبار: حتما در خرید قفسه به مقاوم بودن آن توجه داشته و از قفسه های ضد زنگ و مقاوم در برابر نم استفاده کنید.
 قفسه بندی انبار
نکات مهم جهت ایمنی در سیستم قفسه بندی فلزی انبارها

ایمنی در قفسه بندی انبار در زمان نصب قفسه

یکی دیگر از نکات مهم ایمنی در قفسه بندی ها در هنگام نصب آنها می باشد. به هنگام نصب انواع قفسه فلزی موارد بسیار مهم و استانداردی وجود دارد که حتما باید به آنها توجه شده تا در آینده به مشکلاتی همچون ریزش قفسه ها، آتش سوزی و .... مواجه نشوید. برای مثال:
•    رعایت کردن به استانداردهای لازم در نصب قفسه انبار: برای داشتن ایمنی در قفسه بندی انبار بایستی به استانداردهای لازم توجه ویژه ای را داشته باشید که از مهمترین آنها می توان به محل قرار گرفتن مهاربندها، ستون ها، تعیین ارتفاع مناسب، ثابت کردن قفسه ها و غیره اشاره کرد.
•    توجه به فاصله بین قفسه بندی انبار: همچنین برای داشتن ایمنی در قفسه بندی انبار بایستی به فاصله ی بین قفسه ها نیز توجه ویژه ای را داشت. برای مثال اگر راهرو شما برای قفسه بندی باریک است، می توانید از قفسه بندی مشبک استفاده کنید تا مانع از برخورد کارکنان به هم دیگر باشید.
نصب هر یک از قفسه ها باهم متفاوت است، برخی از قفسه ها به صورت دستی و برخی دیگر آماده هستند و تنها باید در مکان مورد نظر پیچ و مهره شوند. برای مثال یکی از این قفسه ها که به صورت دستی نصب می شود، قفسه صنعتی راک می باشد.
این نوع قفسه بندی برای انبار ها با کالای سنگین و نیمه سنگین بسیار مناسب می باشد. این قفسه بندی برای بارگذاری دستی توسط نیروی انسانی و همچنین بارگذاری توسط لیفتراک بسیار مناسب است. برای انبار کردن موارد اولیه کارخانه ها یا انبار های میانی، انبار های ملزومات و قطعات و ابزار های یدکی و... بسیار کاربرد دارد.
قفسه بندی پانل راک دارای ویژگی ها و مشخصاتی است که در ادامه برخی از آن ها را ذکر کرده ‌ایم :
1.    قابلیت استفاده در انبارهای ملزومات، قطعات یدکی، ابزار‌ها و انبارهای میانی تولید را دارا می ‌باشد.
2.    طراحی شده جهت بارهای پرحجم با وزن متوسط و سنگین و با قابلیت بارگذاری به صورت دستی یا لیفتراک مخصوص.
3.    قفسه بندی پانل راک از فریم ‌های پیچ و مهره‌ای و بازوهای افقی با قابلیت اتصال کلیپی و کفپوش مخصوص برای پوشش طبقات و تمامی دهانه ‌ها تشکیل شده و عمق و ارتفاع آن قابل تغییر بوده و به صورت ردیف ‌ها ی تک و دوبل در چندین طبقه قابل اجرا می ‌باشد.
4.    فریم ‌های قفسه بندی پانل راک از اتصال ستون‌ ها و بادبند‌ های افقی و مورب و بیس پلیت کف تشکیل می ‌گردد که در عرض ‌ها و طول های مختلف تولید و معمولاً فریم‌ های وسط هر ردیف به صورت مشترک می‌ باشد.
 قفسه بندی انبار
رعایت اصول نصب جهت ایمنی در سیستم قفسه بندی پانل راک
برای آشنایی بیشتر با ویژگی ها و کاربردهای قفسه پانل راک و همینطور آشنایی با دیگر قفسه فلزی انبار می توانید به وب سایت شرکت فضاسازان مراجعه کرده تا با اطلاعات بیشتری در خصوص هر یک از قفسه ها و همینطور ایمنی که باید برای هر یک از آنها رعایت شود آشنا شوید.

استفاده از انواع پالت ها جهت افزایش ایمنی قفسه انبار

یکی دیگر از مواردی که در ایمنی سیستم قفسه بندی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، استفاده از باکس پالت است.
پالت وسیله ای برای ذخیره سازی اقلام و محصولات است که توسط لیفتراک ها جابه جا می شوند. این پالت ها انواع مختلفی دارند. پالت های معمولی روی قفسه ها قرار می گیرند و پالت های دیواردار بر روی هم چیده و نیازی به قفسه بندی ندارند. این محصولات علاوه بر صرفه جویی در فضا و محیط، به عملیات تخلیه بار سرعت می بخشند. پالت ها باعث سازمان دهی بارهای فله ای و زیاد می شوند. مخصوصا محصولات و کالاهایی که بسته بندی ندارند و شما می خواهید آن ها را سازمان دهی نمایید، پالت ها انتخاب خوبی برای شما می باشند. هر کدام از پالت ها میزان تحمل و گنجایش بار متفاوتی دارند. انواع پالت، باکس پالت، پالت بشکه برای کاربرد های مختلف توسظ فضاسازان امین با بهترین قیمت و کیفیت طراحی و تحویل می‌شود.
از ویژگی های مهم باکس پالت یا پالت دیواره دار می توان به هریک از موارد زیر اشاره کرد:
•    باکس پالت ها با توجه به نیاز مشتری در ابعاد مختلف و قابلیت تحمل بارهای گوناگون طراحی و مقاطع آن تولید می گردد.
•    باکس پالت ها به دو صورت دربدار و بدون درب تولید می شوند.
•    چیدمان باکس ها تا 4 باکس روی هم، برای استفاده بهینه از ارتفاع طراحی می گردد.
•    اطراف باکس پالت با توجه به نیاز مشتری با توری های بافته شده (مش) و با پروفیل به صورت نرده تولید می گردد.
•    هر باکس دارای 4 عدد کفشک مخصوص برای جایگزین کردن آسان بر روی هم می باشد.
•    جوشکاری کلیه مقاطع از نوع جوش CO2 می باشد.
•    قطعات ساخته شده پس از شستشو و چربیگیری توسط رنگ مایع هواخشک رنگ آمیزی می گردد.
•    باکس پالت ها می توانند به صورت تاشو نیز طراحی و تولید گردند که در زمان عدم استفاده فضای کمتری را برای  دپو کردن آن ها در نظر گرفته شود.
 قفسه بندی انبار
استفاده از انواع پالت و باکس پالت جهت افزایش ایمنی سیستم قفسه بندی انبار
سایر موارد نکات ایمنی در سیستم قفسه بندی انبارها
از دیگر مواردی که به عنوان رعایت ایمنی در قفسه بندی انبارها بسیار مهم است و باید به هر یک از آنها توجه شود، موارد زیر می باشد:
•    بازرسی مداوم قفسه ها
•    استفاده از افراد با تجربه در این زمینه
•    هرگز قطعات جانبی را بر روی قفسه جوش ندهید
•    رعایت فاصله قفسه از دیوار و زمین فراموش نشود

سخن پایانی

با توجه به توضیحات بالا و موارد مهمی که باید برای سیستم قفسه بندی رعایت شود، می توانید برای خرید قفسه بندی فلزی به شرکت فضاسازان امین مراجعه کنید.
شرکت قفسه بندی فلزی فضاسازان امین با بیش از ۳۰ سال سابقه در امر مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع قفسه بندی فلزی پالت و پانل راک، راهرو باریک، پیچ و مهره ای، خود تغذیه (قفسه بندی صنعتی) و ... همراه با تجهیزات انبار و با بهره گیری از فناوری روز، ماشین آلات پیشرفته و تکیه بر تجربه متخصصین زبده مفتخر به ارائه طرحی نوین در انباری سازگار و سیستم قفسه بندی با کیفیتی بر‌تر، به بخش‌های مختلف صنعت کشور و صادرات به خارج از کشور گردیده است.
وبگردی