آفتاب

هنگام خرید بلیط قطار به چه مواردی باید توجه کرد؟



در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا بتوانید در هنگام خرید بلیط قطار به برخی از معیارها توجه کنید تا درنهایت بتوانید متناسب با علاقه و نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

ما زمانی از خرید خود راضی می‌شویم که کیفیت محصولی که خریدیم، متناسب با نیاز، علاقه و توقعاتمان باشد. در خرید بلیط قطار نیز به‌همین گونه است. اگر نیازها و علاقه خود را به‌خوبی بشناسیم و بدانیم متناسب با آن چه نوع بلیطی را خریداری می‌کنیم، درنهایت رضایتمان از خرید بالا خواهد رفت. در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا بتوانید در هنگام خرید به برخی از معیارها توجه کنید تا درنهایت بتوانید متناسب با علاقه و نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید.



بلیط های قطار چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بلیط قطار موجود در بازار در موارد زیر با یکدیگر تفاوت دارند:

 • شرکت ریلی

 • نوع سالن: شامل اتوبوسی یا کوپه‌ای می‌شود.

 • تعداد تخت‌ها در هر کوپه: شامل ۴ تخته و ۶ تخته می‌شود.

 • تعداد ستاره‌های قطار: قطارهای موجود در سیستم حمل‌ونقل ریلی کشور به قطارهای سه ستاره، چهارستاره و پنج‌ستاره طبقه‌بندی می‌شود.

در ادامه معیارهایی را معرفی می‌کنیم که با رعایت آن‌ها در زمان خرید بلیط قطار هر مسیری مثلا بلیط قطار تهران مشهد، سفر لذت‌بخش‌تری را تجربه خواهید کرد.



راحتی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که توجه به آن به شما کمک می‌کند تا در طول سفر با قطار لذت بیشتری را تجربه کنید، راحتی قطار است. به‌طورکلی سفر با قطار در مقایسه با اتوبوس و هواپیما راحت‌تر است. چرا که در قطار برخلاف دو وسیله نقلیه دیگر، شما به‌راحتی می‌توانید از جای خود بلند شوید و در واگن‌های قطار به گشت‌وگذار و پیاده‌روی بپردازید.

اما اگر به‌دنبال قطار راحت‌تری هستید، بهتر است که به نکات زیر توجه کنید:

به‌دنبال بلیط قطاری بگردید که تعداد ستاره‌های بیشتری دارد. هرچه تعداد ستاره‌های یک قطار بیشتر شود، امکانات و خدمات آن بهتر و باکیفیت‌تر می‌شود. این امکانات شامل صندلی قطار راحت‌تر و با کیفیت‌تر، عایق صدا در کوپه‌های آن قطار، دستگاه تهویه مطبوع در هر کوپه و همچنین امکان تنظیم دمای داخل کوپه می‌شود. بدین صورت صدای کمتری را در کوپه خود می‌شنوید، در زمان نشستن بر روی صندلی قطار، احساس راحتی بیشتری خواهید کرد و گرما یا سرمای محیط بیرون شما را اذیت نمی‌کند. از طرفی قطارهای کوپه‌ای در مقایسه با قطارهای اتوبوسی راحتی بیشتری برای مسافران ایجاد می‌کنند. در قطارهای کوپه‌ای، هر زمان که خسته شدید، می‌توانید تختتان را باز کنید و بر روی آن دراز بکشید.


حریم شخصی بیشتر

داشتن حریم شخصی بیشتر در طول سفر با قطار می‌تواند رضایت سفرتان را بیشتر کند. برای این منظور، به دنبال بلیط قطارهای کوپه‌ای در مسیر مورد نظرتان باشید. اگر تعداد همراهان شما به ۴ یا ۶ نفر می‌رسد، به‌راحتی می‌توانید یک کوپه را برای خود رزرو کنید. اگر هم تعدادتان کم‌تر از این میزان است و پول کافی در اختیار دارید، باز هم می‌توانید خرید اینترنتی بلیط قطار را به صورت کپه ای انجام دهید تا حریم شخصی بیشتری را داشته باشید.



خدمات و امکانات باکیفیت

همان‌طور که در بخش ابتدایی این نوشتار اشاره کردیم، قطارهای موجود در ایران را می‌توان از نظر تعداد ستاره نیز طبقه‌بندی کرد. هرچه تعداد ستاره‌های یک قطار بیشتر شود، خدمات و امکانات آن بهتر و باکیفیت‌تر می‌شود. این خدمات شامل موارد زیر می‌گردد:

 • سیستم صوتی و تصویری در هر کوپه

 • سیستم تهویه مطبوع و امکان تنظیم دمای هر کوپه

 • عایق صوتی در پنجره‌ها و درهای کوپه

 • کیفیت بالای صندلی‌های قطار

 • امکانات فنی بهتری که باعث کاهش لرزش واگن‌ها می‌شود.

 • خدمات پذیرایی و وعده‌های غذایی متنوع‌تر و باکیفیت‌تر

 • سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی در هر واگن

 • امکان فراخواندن مهمانداران در کوپه

هرچه قطار انتخابی شما ستاره‌های بیشتری داشته باشد، امکانات و خدمات باکیفیت‌تری را دریافت خواهید کرد. از طرفی قیمت بلیط قطار شما نیز بیشتر خواهد شد.


قیمت ارزان‌تر

اگر مسافرانی که قصد سفر با قطار را دارند هزینه کمتری را بابت بلیط قطار خود بپردازند، لذت بیشتری را تجربه خواهند کرد. البته به شرطی که خدمات و امکانات موجود در آن قطار کم‌تر از میزان توقع آن‌ها نباشد. اگر به‌دنبال خرید بلیط قطار تهران مشهد و بلیط قطار مشهد به تهران ارزان‌قیمت هستید، بهتر است که به نکات زیر توجه کنید:

 • هرچه تعداد ستاره‌های یک قطار بیشتر می‌شود، قیمت بلیط آن بالاتر می‌رود.

 • قیمت بلیط قطار کوپه‌ای از اتوبوسی بیشتر است.

 • قیمت بلیط قطار کوپه‌ای چهارنفره از ۶ نفر بیشتر است.

 • نوع شرکت ریلی نیز می‌تواند بر روی قیمت نهایی بلیط قطار تأثیرگذار باشد.



شیوه خرید بلیط قطار

برای خرید بلیط قطار می‌توانید از ۳ شیوه زیر اقدام کنید:

 1. مراجعه حضوری به آژانس فروش بلیط قطار

 2. مراجعه به وب‌سایت آژانس فروش بلیط یا وب‌سایت رسمی یک شرکت ریلی خاص

 3. مراجعه به بازار آنلاین فروش خدمات سفر که برپایه‌ی یک موتور جستجوی هوشمند کار می‌کند.

فروش آنلاین در مقایسه با فروش حضوری مزایایی دارد که در ادامه مشاهده می‌کنید:

صرفه‌جویی در وقت: دیگر نیازی به صرف وقت برای پیدا کردن و مراجعه به یک آژانس نخواهید داشت.

تنوع در انتخاب: در روش آنلاین امکان مشاهده انواعی از بلیط ها وجود دارد.

انتخاب دقیق‌تر: در روش آنلاین شما می‌توانید با دقت بیشتری امکانات، خدمات و قیمت بلیط قطارهای موجود در بازار را مشاهده کنید و با مقایسه آن‌ها مناسب‌ترین بلیط قطار را برای خود تهیه کنید.

زمان خرید منعطف: در خرید آنلاین دست شما از نظر زمانی باز است. شما می‌توانید خرید خود را نصف شب، صبح زود، اواسط ظهر، در هنگام ناهار یا شام انجام دهید. درحالی‌که ساعت کار آژانس‌های فروش بلیط محدود است.

امکان خرید در هر مکان: شما در هر کجا که باشید، تنها با اتصال به اینترنت می‌توانید خرید آنلاین انجام دهید. می‌توانید خرید خود را در مترو، اتوبوس، محل کار، مهمانی، محل زندگی، بر روی تخت‌خواب یا هرکجای دیگر انجام دهید. درحالی‌که در شیوه حضوری حتماً باید به محل قرارگیری آن آژانس مراجعه کنید. حال که با مزایای خرید آنلاین در مقایسه با خرید حضوری بیشتر آشنا شدید، بهتر است با مراجعه به بازار آنلاین خدمات سفر بلیط قطار شرکت‌های ریلی مختلفی را در یک صفحه و یک‌جا مشاهده کرده و با مقایسه‌ی امکانات، خدمات و قیمت آن‌ها مناسب‌ترین بلیط را برای خود انتخاب کنید. زمانی که تنوع بیشتری در انتخاب بلیط قطار داشته باشید، می‌توانید مناسب‌ترین بلیط قطار برای مقصد مورد نظرتان را انتخاب کنید. منظورمان از بازار آنلاین فروش خدمات سفر، سفرمارکت است. با مراجعه به وب‌سایت یا اپلیکیشن سفرمارکت می‌توانید انواعی از بلیط های قطار را پیدا کنید. در سفرمارکت می‌توانید انواع قطارهای زیر را مشاهده کنید:

 • اتوبوسی یا کوپه‌ای

 • کوپه‌ای ۶ تخته یا ۴ تخته

 • ۳ ستاره، 4 ستاره یا ۵ ستاره

 • انواع شرکت‌های ریلی مختلف

وجود فیلترهای مختلف به شما کمک می‌کند تا در کمترین زمان ممکن، بر اساس علاقه، سلیقه و بودجه خود نتایج جستجو را محدود و دقیق کنید. در نتیجه خرید بلیط قطار از وب‌سایت یا اپلیکیشن بازار آنلاین خدمات سفر رضایت شما از خرید بالاتر می‌رود و سفر لذت‌بخش‌تری را تجربه خواهید کرد.