آفتاب

پارچه سرامیک فایبر



پارچه نسوز هم مانند تمام انواع پارچه‌ها، منسوجاتی هستند که از نخ نسوز تولید می‌گردند. با این تفاوت که ماده اولیه آن‌ها نخ‌های نسوز بوده و وجه اشترک تمام پارچه‌های نسوز در توانایی عایق‌بندی حرارتی آن‌ها است.

تاکنون، هیچ یک از مواد نسوز موجود در بازار، نتوانسته‌اند به مقاومت حرارتی بالای پارچه سرامیک فایبر دست پیدا کنند. این امر، پارچه‌های نسوز سرامیک فایبر را به رقیبی جدی برای پارچه آزبست تبدیل نموده است. ضمن اینکه، سرامیک و فایبر، برخلاف آزبست، جزو مواد نسوز دوست‌دار محیط‌زیست نیز به‌شمار می‌آیند. الیاف این پارچه، ترکیب چند ماده نسوز و آلی، در کنار سرامیک می‌باشد که تحمل گرمایی آن را تا 2300 درجه فارنهایت (معادل 1260 درجه سانتیگراد) می‌رساند. بافت محکم و انسجام بالای این پارچه، علاوه بر انعطاف‌پذیری بالا، و مقاومت کششی و سایشی آن، کاربردهای گسترده‌ای را برای این عضو پرطرفدار خانواده پارچه‌های نسوز رقم زده است.  
پارچه نسوز هم مانند تمام انواع پارچه‌ها، منسوجاتی هستند که از نخ نسوز تولید می‌گردند. با این تفاوت که ماده اولیه آن‌ها نخ‌های نسوز بوده و وجه اشترک تمام پارچه‌های نسوز در توانایی عایق‌بندی حرارتی آن‌ها است. با این حال، گاهی با اضافه نمودن مواد گوناگون به الیاف پارچه‌های نسوز، خواص دیگری به آن‌ها می‌افزایند که از این جمله می‌توان به افزایش مقاومت مکانیکی و یا افزایش مقاومت در برابر مواد شیمیایی اشاره کرد. چنین ویژگی‌های منحصر به‌فردی، موجب کاربرد پارچه‌های نسوز در گستره وسیعی از صنایع متفاوت می‌شود.
در مجموع، پارچه‌های نسوز، تحمل فشار و مقاومت حرارتی بالایی دارند. مقاومت در برابر سایش و ثبات ابعادی قابل قبول هم از دیگر ویژگی‌های این عضو از خانواده مواد نسوز است. به این مزایا، باید انتشار دود کم و مقاومت دربرابر عوامل شیمیایی را نیز اضافه کنیم. این ویژگی‌های قابل توجه، باعث می‌گردد تا پارچه‌های نسوز،کاربردهای فراوانی در صنعت داشته باشند. انواع پارچه‌های نسوز، به‌خاطر دارا بودن مواد گوناگون و در نتیجه، قابلیت‌های منحصر به‌فرد خود، بسته به شرایط، مناسب عملکردهای متفاوتی هستند. با آن‌که پارچه‌های نسوز در صنایع مختلف کاربرد دارند اما تعداد پارچه‌های نسوزی که مقاومت حرارتی بسیار بالایی داشته باشند، زیاد نیست. یکی از پارچه‌های نسوزی که این قابلیت را دارد، پارچه سرامیک فایبر می‌باشد.
پارچه سرامیک فایبر که یکی از مقاوم‌ترین پارچه‌های نسوز صنعتی است، از 80 درصد الیاف نسوز آلومینا سیلیکات و 20 درصد، مواد آلی و فیبرهای نسوز تشکیل شده است. از آن‌جا که این محصول پارچه‌ای، بافته شده از ترکیب چند نوع از نخ‌های نسوز است، در عین داشتن وزن کم، از استحکام و انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار خواهد بود. پارچه سرامیک فایبر، از الیاف سرامیکی بر پایه آلومینو سیلیکات با خلوص بالا و رشته‌های فایبرگلاس ساخته شده و گاهی با سیم‌های فولادی تقویت می‌گردد.
الیاف سرامیک، با نام علمی آلومینا سیلیکات، دارای بالاترین مقاومت حرارتی در مقایسه با مواد نسوز دیگر می‌باشد. این مشخصه، در کنار وزن کم و انعطاف‌پذیری مناسب، موجب محبوبیت سرامیک گردیده است.
الیاف فایبرگلاس نیز با خواص مکانیکی و شیمیایی بالای خود، کمک شایانی به منحصربه‌فرد نمودن ویژگی‌های پارچه سرامیک فایبر می‌نماید.
برای ساخت پارچه سرامیک فایبر، الیاف سرامیک، فایبرگلاس و آلومینا را با هم ترکیب نموده و نخی با قطر 0.5 میلیمتر می‌بافند. برای حصول نتیجه بهتر، پیش از بافت پارچه، نخ‌ها را از یک کوره القایی عبور می‌دهند تا الیاف فایبرگلاسی که از رشته‌ها بیرون زده، بسوزد. از آن‌جا که بافت پارچه سرامیک فایبر، تاروپودی است، این پارچه بسیار صاف و یک‌دست خواهد بود.
این پارچه، به رنگ سفید بوده و عموماً دارای مقاومت حرارتی بالایی تا 2300 درجه فارنهایت (معادل 1260 درجه سانتیگراد) می‌باشد. پارچه سرامیک فایبر، در سه نوع بدون سیم، سیم‌دار و فویل‌دار به بازار عرضه می‌گردد. نوع بدون سیم این پارچه نسوز، قادر به تحمل دمای بالا تا 1260 درجه سانتیگراد می‌باشد؛ حال آن‌که اگر آن را با سیم اینکل، فولاد و یا استیل تقویت نمایند، علاوه بر استحکام مکانیکی و مقاومت کششی، تحمل حرارتی آن تا 1300 درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت. پارچه سرامیک فایبر فویل‌دار نیز، با یک لایه آلومینیوم پوشیده شده و درنتیجه مقاومت حرارتی آن، به 1320 درجه سانتیگراد می‌رسد.
همنشینی سرامیک و فایبرگلاس در تولید پارچه‌های نسوز سرامیک فایبر، موجب استحکام مکانیکی بالا و پایداری این پارچه در محیط‌های داغ می‌گردد. هدایت حرارتی و همچنین، ذخیره گرما در پارچه‌های نسوز سرامیک فایبر بسیار اندک بوده و در عوض، مقاومت بالایی در برابر شوک حرارتی دارند. بنابراین، درمجموع می‌توان این پارچه را ضدآتش و ضد شعله دانست. پارچه‌های نسوز سرامیک فایبر، همان‌گونه که پیش‌تر ذکر شد، سبک بوده و بافتی با قدرت هندلینگ عالی دارند. این نوع از پارچه‌های نسوز که جایگزین بسیار مناسبی برای آزبست شناخته شده و دوستدار محیط زیست هستند، انعطاف‌پذیری مطلوب و شکل‌پذیری فوق‌العاده‌ای نیز دارند و علاوه بر این، در برابر کشش، سایش و فشار هم مقاوم هستند. از سوی دیگر، پارچه‌های نسوز سرامیک فایبر، از مقاومت مطلوبی دربرابر مواد شیمیایی برخوردار بوده و با اکثر مواد شیمیایی خورنده اسیدی و قلیایی (به‌جز هیدروفلوئوریک، اسیدهای فسفریک و قلیاهای غلیظ) سازگار می‌باشند. اما شاید بتوان شاخص‌ترین ویژگی پارچه‌های نسوز سرامیک فایبر در مقایسه با مواد نسوز دیگر را، تحمل حرارتی بالا در آن‌ها برشمرد. این پارچه‌ها، تا 1800 درجه فارنهایت (معادل 980 درجه سانتیگراد) برای استفاده مداوم، و تا حداکثر 2300 درجه فارنهایت (معادل 1260 درجه سانتیگراد) را تحمل می‌کنند و همین‌طور، ثبات ابعادی خود را در دمای منفی 58 درجه فارنهایت (معادل منفی 50 درجه سانتیگراد) حفظ می‌نمایند.
وجود مزیت‌های فراوان، باعث کاربرد پارچه‌های نسوز سرامیک فایبر در حوزه‌های گوناگون صنعت گردیده است. برای مثال، از پارچه سرامیک فایبر، برای عایق‌بندی در نیروگاه‌های هسته‌ای و نیروگاه‌های برق استفاده می‌شود. صنایع پتروشیمی و سکوهای نفتی هم، این پارچه‌های نسوز را به‌عنوان عایق محافظ و پوشش ایمنی به‌کار می‌گیرند. به‌واسطه تحمل حرارتی بالای این پارچه‌های نسوز، پرده‌های حرارتی در کوره‌ها و پتوی جوشکاری نیز از این جنس تهیه می‌گردد. صنعت ریخته‌گری و کشتی‌سازی، از دیگر حوزه‌هایی هستند که از مزایای متعدد پارچه سرامیک فایبر برای آب‌بندی قطعات بهره می‌برند. یکی دیگر از کاربردهای گسترده این نوع از پارچه‌های نسوز، تولید پارچه اتصال انبساطی و واشر برای درزگیری در دماهای بالا می‌باشد. از سوی دیگر، به‌دلیل داشتن خاصیت سوزن‌پذیری بسیار خوب و بافت یک‌دست، این محصول، مناسب تولید انواع لباس‌های نسوز از جمله تجهیزات، لباس و دستکش آتش‌نشانی هم هست. علاوه بر این‌ها، پارچه سرامیک فایبر مناسب عایق‌بندی کابل، سیم، لوله، اگزوز و غیره بوده و به‌طور کلی برای آب‌بندی تجهیزات در دماهای بالا کاربرد فراوانی دارد.
پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مقاله پتوی نسوز در وب‌سایت نسوز صنعت پارس مراجعه بفرمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید هر کدام از این محصولات، می‌توانید با متخصصین فروشگاه نسوز صنعت پارس در تماس باشید.




وبگردی