آفتاب

بهترین تجهیزات پزشکی مورد نیاز جهت پیشگیری یا درمان کرونا؟از زمانی که ویروس کوید 19 یا کرونا شیوع پیدا کرد و تبدیل به پاندمیک جهانی گردید، بسیاری از افراد در سراسر درنیا به تجارت های مرتبط با سلامتی روی آوردند.

برای مثال در ایران بسیاری از افراد شروع به تولید انواع ماسک های پزشکی و یا واردات انواع تجهیزات پزشکی کردند که باعث شد علاوه بر نداشتن اطلاعات ارزش، کیفیت و قیمت این محصولات تقاضا و عرضه هم به شکل غیر درست انجام شود.
حال در این نوشته قصد داریم تا تجهیزات پزشکی مهم و مورد نیاز جهت پیشگیری یا درمان کرونا و یا هر بیماری تنفسی احتمالی قابل شیوع را طبق کاربرد درست آن معرفی کنیم.

نکته 1 : ماسک و محلول های ضدعفونی کننده

بدون درنظر گرفتن تعداد افراد در منزل یا محل کار بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به کرونا استفاده از ماسک های مناسب و ضدعفونی کردن دست ها و سطوح است. بهترین ماسک در زمانی که شخصی از عدم ابتلای خود به ویروس کرونا آگاه است، ماسک N95 (فیلترداد یا بدون فیلتر است) که با توجه به لایه ها و جنس آن امکان عبور این ویروس و سایر ویروس های تنفسی از آن غیرممکن است. ولی درصورتی که اطلاعی از ابتای خود به ویروس نداریم بهتر است از ماسک های سه لایه کشی با کیفیت و دارای تاییدیه وزارت بهداشت (اداره کل تجهیزات پزشکی) استفاده شود. در مورد ضدعفونی کننده های دست و سطوح نیز بهترین نوع آن محلول های مایع حاوی 70 درصد الکل یا اتانول هستند که دارای قابلیت از بین برندگی هر ویروس یا باکری در مدت 30 ثانیه را دارند و می بایست مرتب در خانه یا محل کار استفاده گردد.
 تجهیزات پزشکی

نکته 2 : تب سنج و پالس اکسیمتر

در صورتی که حساسیت قابل توجهی به پاندمیک، ویروس کرونا و خطر ابتلا به هر ویروس تنفسی وجود دارد و خصوصا زمانی که در منزل یا محل کار افراد با سن بالای 60 سال یا افراد با سابقه بیماری های گوناگون (مثل بیماری فشارخون بالا، دیابت، مشکلات کلیه و ...) حضور دارند، بهتر است از تجهیزاتی مانند دستگاه تب سنج و دستگاه پالس اکسیمتر انگشتی استفاده کرد (انواع تبسنج دیجیتال داخل گوش، تب سنج دیجیتال دهانی، تب سنج دیجیتال لیزری از راه دور و تب سنج های جیوه ای در این مورد قابل استفاده هستند. در مورد دستگاه پالس اکسیمتر نیز مدل انگشتی مناسب است). لازم به ذکر است محدوده طبیعی دمای بدن بین 5/35 الی 5/37 درجه سانتیگراد است، محدوده طبیعی خلوص اکسیژن 93 الی 99 درصد و محدوده طبیعی ضربان قلب 60 الی 115 پالس در هر دقیقه می باشد.
 تجهیزات پزشکی

نکته 3 : کپسول اکسیژن و دستگاه فشارسنج

اگر فرد سالمند یا دارای سوابق بیماری در منزل یا محل کار حضور دارد، بهتر است برای احتیاط یک کپسول اکسیژن 5/2 لیتری سبک یا حداکثر یک کپسول 10 لیتری اکسیژن همراه ملحقات کامل (ست مانومتر، فلومتر، ماسک و نازال اکسیژن) که آماده استفاده باشد، تهیه شود تا هنگتم بروز هرگونه حمله تنفسی و از حال رفتن بیمار و تا زمان رسیدن اورژانس به محل، از کپسول اکسیژن استفاده نمود و علائم حیاتی بیمار را تا جای ممکن به حالت عمومی حفظ کرد. ضمنا اگر بیمار نیازمند استفاده از داروی خاصی باشد میتوان با تهیه یک دستگاه فشارسنج (دیجیتال، عقربه ای یا جیوه ای) پس از بررسی نمودن میزان فشار خون و ضربان قلب بیمار، در حالت طبیعی دارو را استفاده کند. (رنج طبیعی فشار خون ماکسیمم 11 الی 13 و مینیمم 7 الی 5/8 است)
لازم به ذکر است اگر شخصی در حال گذراندن درمان بیماری کرونا است، میتوان با تهیه کپسول اکسیژن و استفاده از آن، حملات احتمالی و کوتاه تنفسی و هرگونه نفس تنگی موقتی را برطرف نمود.
 تجهیزات پزشکی

نکته 4 : دستگاه اکسیژن ساز و دستگاه های کمک تنفسی (سی پپ، بای پپ، ونتیلاتور)

درصورتی که فرد مبتلا به ویروس کرونا در منزل بستری شود و میزان خلوص اکسیژن بیمار درطول دوره درمان همیشه رنج پایینتر از حالت عادی باشد، نیازمند است طبق تجویز پزشک یا کادر درمانی، یک دستگاه اکسیژن ساز 5 لیتری تهیه گردد تا به طور متناوب به بیمار وصل باشد و خلوص اکسیژن او را در حالت طبیعی نگه دارد و روند درمان را سریع تر کند. دستگاه اکسیژن ساز می تواند به صورت 24 ساعته روشن باشد و اکسیژن رسانی کند. در حالتی که اختلالی در عملکرد ریه به وجود آید میبایست حتما توسط تجویز پزشک متخصص دستگاه NIV (سی پپ، بای پپ یا ونتیلاتور) تهیه گردد.


بهترین مشاور شما جهت انتخاب، بررسی و خرید مطمین تجهیزات پزشکی با کیفیت شرکت افرا طب گلسار (با نام تجاری افرا طب) است که به طور 24 ساعته تمامی روزها توسط متخصصین این حوزه پاسخگوی متقاضیان عزیر می باشد.
این شرکت دارای 35 سال سابقه بازرگانی، تولید و تجارت تجهیزات پزشکی در ایران و خارج از کشور است.
(نویسنده : رضا فلاح)
وبگردی