آفتاب

از چه نوع فیلامنتی برای پرینتر سه بعدی استفاده کنیم؟اگر کنجکاوید بدانید برای چاپ قطعات پلاستیکی خودرو از چه موادی استفاده می شود، این بخش را بخوانید.

پرینتر سه بعدی نیز مانند پرینترهای دو بعدی به یک ماده اولیه به نام فیلامنت پرینتر سه بعدی نیاز دارند. این ماده اولیه از رشته های نازک توموپلاستیک تشکیل شده است که برای هر قطعه و کاربرد خاصی تولید می شود.  همانطور که می دانید در بسیاری از صنایع نیاز به حجم سازی و سه بعدی کردن نمونه ها بیشتر از همیشه احساس می شود. از این رو بهتر است اگر قصد دارید، در کارخانه ای از یک محصول به تعداد بالا تولید کنید، از انواع پرینترهای سه بعدی برای کاهش هزینه های مدلسازی خود استفاده کنید. در این مقاله به بررسی انواع فیلامنت ها می پردازیم تا شما راحت تر بتوانید نمونه های موجود در بازار را مطابق با صنعت و کار خود انتخاب کنید.
 

فیلامنت  

فیلامنت ABS

اگر کنجکاوید بدانید برای چاپ قطعات پلاستیکی خودرو از چه موادی استفاده می شود، این بخش را بخوانید. فیلامنت ABS به دلیل اینکه نقطه ذوب بالایی دارند برای قطعات متحرک، ابزار آلات موسیقی، لوازم آشپزخانه، اسباب بازی های متحرک و دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود. پرینترهایی که از این نوع فیلامنت استفاده می کنند، کاربرد خانگی ندارند و در صنعت برای ساخت کیسه پلاستیکی و بطری های آب به کار برده می شوند. این نوع فیلامنت محکم، کم هزینه، انعطاف پذیر و سبک است و از نفت ساخته شده است. شاید بتوان به یکی از معایب آن به تجزیه ناپذیر بودن و بوی نامطبوعش اشاره کرد.

فیلامنت PLA

فرقی نمی کند یک کاربر آماتور پرینتر سه بعدی باشید یا حرفه ای، به هر حال به استفاده از فیلامنت PLA یا پلی لاکتیک اسید علاقمند خواهید شد! این فیلامنت از مواد گیاهی، آلی، نشاسته ذرت و نیشکر تهیه می شود که سالم و تجزیه پذیر بودن از مزایای آن است. به عبارت دیگر استفاده از این فیلامنت در دمای بالا ایمن تر است و بوی نامطبوعی تولید نمی کند. البته لازم به ذکر است فیلامنت PLA تحمل دمای خیلی زیادی را ندارد و نسبت به ABS ضعیف تر عمل می کند، اما به هر حال هدف از استفاده مهم است. از این نوع ماده برای وسایل پزشکی مانند بخیه پزشکی، ایمپلنت های جراحی، پین ها، میله ها و پیچ ها استفاده می شود، چرا که با بدن انسان نیز سازگاری دارد.

 فیلامنت  

فیلامنت PET

یکی دیگر از مواد محبوبی که در پرینترهای سه بعدی از آن استفاده می شود، پلی اتیلن ترفتالات یا PET است که نام آن را در بطری های پلاستیکی زیاد شنیدیم. این نوع پلاستیک پایدار و بی خطر است و می توان گفت ۱۰۰ درصد آن امکان بازیافت دارد. از این فیلامنت برای ساختن محصولاتی مانند ظروف نگهداری مواد غذایی و لوازم آشپزخانه استفاده می شود.از مزایای آن می توان به سازگاری با محیط زیست، انعطاف پذیر بودن و مقاوم بودن در برابر رطوبتاشاره کرد. هرچند کار کردن با آن برای افراد مبتدی ساده نیست.
نوع دیگری از PET وجود دارد که حاوی تری متیلن است (PETT) و به عنوان شیشه سخت استفاده می شود. با اضافه شدن این ماده شفافیت محصولات بیشتر می شود و طیف گسترده ای از رنگ ها را به شکل شفاف تری ارائه می دهد. رنگ های آن شامل سفید، سیاه، سبز، قرمز و آبی است.

 فیلامنت  

فیلامنت Polyamide

به این نوع فیلامنت نایلون می گویند که نسبت به PLA و ABS محکم تر و ارزان تر است. علاوه بر این انعطاف پذیری، کم وزنی و مقاومت خود را حفظ کرده است. ماده اولیه فیلامنت نایلون تنوع زیادی داشته و برای ابزار آلات مکانیکی، قطعات ماشینی و ساختاری کاربرد دارد.
فیلامنت PVA
در فرایند استفاده از پرینترهای سه بعدی در صنعت، نیاز به یک ساپورت گذاری یا پشتیبان ضروری است. در واقع هنگام چاپ با ABS و PLA فیلامنتی برای ساپورت گذاری لازم است که در اینجا از پلیونیل الکل PVA استفاده می شود. این ماده به راحتی تجزیه می شود و حتی از راه آب لوله کشی قابل حل است. از پرینترهای سه بعدی رو میزی معمولا از این نوع فیلامنت برای جلوگیری از تاب برداشتن قطعات ساخته شده، استفاده می شود.

فیلامنت Stand Stone

فیلامنت ماسه سنگ یک نوع متفاوت از این مواد است که بیشتر برای طراحان و معماران کاربرد دارد. فیلامنت ماسه سنگ حاوی ماده PLA به همراه پودر گچ تولید می شود که برای تولید رنگ و بافت سنگ تزئینی مناسب است. میزان زبری، صافی یا نرمی محصولات حاصل از این فیلامنت به راحتی قابل اندازه گیری و تغییر است. از این طریق چشم اندازها و نماهای ظاهری زیبایی برای نمایش می سازند. همچنین به نسبت دیگر فیلامنت ها کم دوام است و انعطاف کمی دارد.

فیلامنت
 
جمع بندی
با توجه به جنس و نوع ساخت این مواد اولیه می توانید برای صنعت مورد نظر خود استفاده نمایید. قطعا انواع بیشتری از مواد اولیه وجود دارد که به منظور ساخت و مدل سازی قطعات دیگری مورد استفاده قرار می گیرد. با پیشرفت تکنولوژی پرینترهای سه بعدی هم روز به روز ارتقا پیدا می کنند و شما می توانید جدیدترین اخبار و اطلاعات آن را از طریق شرکت هرون دنبال کنید. شرکت هرون چندین سال است که در عرضه انواع پرینترها و اسکنرهای سه بعدی به همراه مواد اولیه فیلامنت و رزین، فعالیت می کند. متخصصان و کارشناسان آن ها همه روزه جهت راهنمایی و مشاوره، آماده پاسخگویی به شما مشتریان عزیز هستند.