آفتاب

برد نسوزبردهای نسوز مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای بالا دارند و به‌همین دلیل، معمولاً به‌عنوان پوشش کوره‌ها و مجاری دیگ‌های بخار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برد نسوز فایبر سرامیک یا برد نسوز، عایقی مقاوم، ساخته شده از الیاف سرامیک است و برای استفاده در شرایطی طراحی شده که به ویژگی‌های یک عایق‌ برتر، همراه با استحکام عالی و مقاومت مکانیکی در دمای بالا احتیاج داشته باشیم. این برد، از الیاف نسوز آمورف معدنی، برای کار در دمای حداکثر 2300 درجه فارنهایت (معادل 1260 درجه سانتیگراد) طراحی شده است. این برد نسوز کاملاً فاقد آزبست بوده، سبک می‌باشد و مقاومت چشمگیری در برابر مواد شیمیایی، گازها و شوک حرارتی دارد. بردهای فایبر سرامیک به‌راحتی نصب می‌شوند و با رسانایی کم حرارت، امکان ذخیره گرما را به خوبی فراهم می‌کنند. بردهای نسوز همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای بالا دارند و به‌همین دلیل، معمولاً به‌عنوان پوشش کوره‌ها و مجاری دیگ‌های بخار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
همان‌گونه که می‌دانید، مواد نسوز با مقاومت چشمگیر خود دربرابر گرما، فشار، کشش، سایش و عوامل شیمیایی، ساختار ابعادی و ویژگی‌های خود را حفظ نموده و به ‌همین خاطر، به ‌عنوان یک عایق کارآمد و موثر برای محافظت از قطعات گوناگون به کار گرفته می‌شوند. مواد نسوز ، با قابلیت تحمل دمای عمومی بالای 1000 درجه فارنهایت (معادل 538 درجه سانتیگراد) که فراتر از مقاومت گرمایی انواع فلزات است، به انتخابی ایده‌آل برای استفاده در حوزه‌های مختلف صنعت تبدیل گردیده‌اند. درمجموع، از مهم‌ترین ویژگی‌های مواد نسوز می‌توان به عملکرد مثبت آن‌ها به‌ عنوان عایق حرارتی اشاره نمود. همچنین، این مواد، با تحمل فشار وارد بر قطعات و خنثی نمودن آن، از بروز فرسایش در تجهیزات جلوگیری می‌نمایند. مقاومت شیمیایی و مقاومت مکانیکی مواد نسوز، از قطعات در برابر خوردگی، سایش و یا کشش بیش از حد نیز محافظت می‌نماید.
ماده اولیه تولید برد نسوز، پنبه الیاف سرامیکی است که به پنبه نسوز، پشم سرامیکی و پنبه فله نیز موسوم است. پنبه نسوز، از مواد خام با خلوص و دمای ذوب بسیار بالا تولید شده و همین امر، موجب بروز ویژگی‌های منحصربه‌فردی در آن مانند پایداری عملکرد در دمای بالا، وزن کم، ظرفیت گرمایی پایین و مقاومت مطلوب در برابر شوک حرارتی گردیده است. پنبه نسوز، علاوه بر برد نسوز، ماده اصلی تولید محصولات دیگری مانند پیپر نسوز، پارچه سرامیک فایبر، طناب سرامیک فایبر و پتوی نسوز نیز می‌باشد. شاخصه‌های چشمگیر پنبه الیاف سرامیک، استفاده از آن را در بین صنایع گوناگون توجیه می‌نماید.
از سوی دیگر، الیاف سرامیکی که پنبه نسوز را از آن می‌سازند هم، یک عایق حرارتی با بازده بالا، غیر بلوری و شیشه‌ای، و به رنگ سفید است. الیاف سرامیک، با نام علمی آلومینا سیلیکات، دارای بالاترین میزان مقاومت حرارتی در میان مواد نسوز می‌باشد. اضافه شدن ویژگی‌های خاص دیگری از جمله وزن کم  سرامیک و انعطاف‌پذیری مطلوب آن، و تحمل حرارتی سرامیک، موجب محبوبیت آن در بین حوزه‌های گوناگون صنعت گردیده است. از مزایای الیاف سرامیکی می‌توان به‌ نصب سریع و آسان، جذب صدا، مقاومت دربرابر اکثر اسیدها و قلیاها، استفاده از آن به‌عنوان محافظ آتش، مقاومت در برابر شوک حرارتی، و جایگزینی مناسب برای آزبست اشاره نمود.
برد فایبر سرامیک، موسوم به صفحات سرامیکی، که با نام برد نسوز هم شناخته می‌شود، از فیبرهای نانو سرامیک دارای خلوص بالا تولید می‌شود. فرایند تولید این محصول خاص و پیچیده است. برد سرامیک را با استفاده از الیاف آلومینا، سیلیس، مواد اتصال دهنده و مقدار ناچیزی چسب آلی، برای استحکام صفحات سرامیکی تولید می‌کنند. چسب به‌کار رفته در این برد، در همان بار اول استفاده، در دمای حدود 212 درجه فارنهایت (معادل 100 درجه سانتیگراد) به طور کامل خواهد سوخت. برش، شکل‌دهی و خم نمودن برد سرامیک فایبر بسیار آسان است و همین امر، ساخت و نصب آن را بسیار ساده می‌نماید.
برد نسوز سرامیک که به رنگ سفید تولید می‌گردد، در مجموع، دارای خاصیت عایق‌بندی منحصربه‌فردی بوده و همچنین، استحکام مکانیکی و مقاومت مطلوبی در برابر سایش دارد. یکی دیگر از مزایای استفاده از این برد در صنایع مختلف، مقاومت بالای آن در برابر اکسیداسیون است که محافظت خوبی را از قطعات به دنبال خواهد داشت. از سوی دیگر، بردهای نسوز، به عنوان محصولاتی با مقاومت بالا در برابر شوک حرارتی و هدایت کم حرارت شناخته می‌شوند. مسئله قابل توجه بعدی درمورد بردهای نسوز این است که این صفحات، در مجاورت حرارت بالا، زیاد منقبض نمی‌شوند و ثبات ابعادی خود را به ‌خوبی حفظ می‌کنند. علاوه بر این‌ها، مذاب فلزات غیر آهنی، برد سرامیک فایبر را تر نمی‌کنند. چگالی یکنواخت و مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی، این محصول را برای به‌کارگیری در محیط‌های صنعتی گسترده‌ای مناسب ساخته است. صفحات سرامیکی، دارای تحمل بالایی در مقابل فشارهای وارده هستند. در عین حال، انتقال صدای اندکی دارند و به همین خاطر، به‌عنوان عایق صوتی نیز به‌کار گرفته می‌شوند. این محصول، اگرچه در برابر لب پر شدن مقاوم است ولی به‌راحتی برش داده شده و ماشین‌کاری آن آسان می‌باشد. حداکثر دمایی که بردهای نسوز تحمل می‌کنند، بین 2012 تا 2480 درجه فارنهایت (معادل 1100 تا 1360 درجه سانتیگراد) برآورد شده است اما دمای 1832 درجه فارنهایت (معادل 1000 درجه سانتیگراد) را به‌عنوان دمای ایمن برای استفاده مداوم از آن در صنایع گوناگون اعلام کرده‌اند.
به واسطه دارا بودن مزیت‌های فراوان، بردهای سرامیک فایبر، تبدیل به یک ماده‌ نسوز محبوب در بین حوزه‌های مختلف صنعت گردیده و کاربردهای فراوانی دارند. برای مثال، برد نسوز، با توجه به استحکام بالا، مقاومت مطلوب، وزن سبک و سهولت استفاده، گزینه‌ای ایده‌آل برای عایق‌بندی کوره‌های حرارتی، دیگ‌های بخار و دیگر تجهیزات گرمایی می‌باشد. از این بردها، به‌عنوان دیوار کاذب کوره‌های پخت کاشی و سرامیک و همچنین پوشش کوره‌های حرارتی مکانیکی و متالورژی هم استفاده می‌گردد. یکی دیگر از کاربردهای ویژه صفحات فایبر سرامیک، به واسطه مقاومت بالایش در برابر اکسیداسیون و شوک حرارتی، استفاده به‌عنوان پوشش نازل ریخته‌گری است. در کوره‌های صنعتی هم بردهای نسوز را برای عایق‌بندی حرارتی به‌کار می‌گیرند. این محصول، گزینه مناسبی نیز برای به‌کارگیری به ‌عنوان سپر حرارتی و اتصالات انبساطی به‌شمار می‌آید. محافظت از مشعل‌ها و پوشش عایق حرارتی برای کوره‌های عملیات حرارتی و همین طور، سقف کوره پخت سوم قطعات لعابی، از دیگر حوزه‌هایی هستند که بردهای نسوز، با خواص منحصربه‌فرد خود در آن‌ها کاربرد دارند. صفحات سرامیکی، گاهی نیز به صورت آستر پشتیبان آجرهای نسوز در کارخانه‌های آلومینیوم و یا به شکل آستر دیوارهای مخصوص در صنایع پتروشیمی و متالورژی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مقاله پتوی نسوز در وب‌سایت نسوز صنعت پارس مراجعه بفرمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید هر کدام از این محصولات، می‌توانید با متخصصین فروشگاه نسوز صنعت پارس در تماس باشید.