آفتاب

درمان گردن درد و علت آناحساس گردن درد بدون هیچ ضربه یا آسیب دیدگی در گردن، ممکن است به معنای این باشد که درد ناشی از وضعیت نامناسب بدن است.

گردن درد معمولا به دليل آسيب به مهره ها يا ماهيچه هاي آن بخش به وجود مي آيد. در اكثر مواقع اين آسيب ها ناشي از قرار گرفتن گردن در وضعيت بد مي باشد. علت گردن درد شديد نيز مربوط به انجام مداوم حركات روزمره به صورت اشتباه است. چرا كه باعث مي شود درد ناحيه سر تشديد پيدا كند. در ادامه مهمترين عوامل به وجود آورنده درد گردن را براي شما ذكر نموده ايم.
•    خوابيدن با بالش نامناسب در طولاني مدت به گردن آسيب وارد مي كند. از اين رو بهتر است از بالش هاي طبي استفاده نماييد.
•    ابتلا به بيماري هايي مانند ارتريت روماتوئيد، مننژيت و حملات قلبي، گردن درد را در ما به وجود مي آورند.
•    وجود برخي از اختلالات مادرزادي مانند استخوان هاي دفورمه، در آينده فرد را با گردن درد مواجه مي كند.
•    به ورزش درآوردن گردن به صورت نادرست يا غلط، اثرات خطرناكي دارد. همچنين اين فعاليت، علت گردن درد ناگهاني نيز به شمار مي رود.
•    گاهي رشد تومور يا كيست مانع عملكرد طبيعي گردن مي شود. از اين رو دردهاي عصبي زيادي را فرد در اين شرايط تجربه مي نمايد.
•    تصادفات و جراحت ديسك مهره هاي گردن، درد مداومي را در اختيار افراد قرار مي دهد.
•    انجام فعاليت هاي شديد مانند بلند كردن اشيا بسيار سنگين يا حمل كوله هاي بزرگ يكي ديگر از عوامل گردن درد مي باشد.
•    با نشستن بيش از حد، مهره هاي گردن تحت تاثير قرار مي گيرند. رانندگي يا كار با كامپيوتر از نمونه فعاليت هايي است كه برخي افراد زمان زيادي را براي انجام آنها مي گذرانند.
گاهي افراد براي درمان گردن درد از گردن بند يا بريس هاي طبي استفاده مي كنند. در واقع با قرار دادن گردن در يك پوزيشن درست اما اجباري، به مرور زمان مي توان درد آن را كاهش داد. دارودرماني نيز در در صورت تجويز پزشك، گزينه مناسبي براي رفع گردن درد است. برخي متخصصين براي كم نمودن التهاب به تزريق داروهاي استروئيدي نيز مي پردازند.
 انجام ماساژ و طب سوزني نيز در تسكين درد سر و گردن و رفع گرفتگي آنها بسيار موثر مي باشند. در موارد نادر يا بسيار حاد، عمل جراحي راه مناسب براي درمان است. در پايان فراموش نكنيد كه قبل از انجام ورزش هاي طبي، حتما بدن خود را گرم يا آماده نماييد. و با سرعت بسيار كم و با حالتي محتاطانه، تمرينات را انجام دهيد.
حال كه متوجه شديد علت گردن درد چيست؟ توصيه مي شود از سنين كم عوامل آن را از بين ببريد. اين عارضه در آينده مي تواند حتي در روند بلع و گوارش شما نيز مشكل ايجاد كند. امكان انتقال درد موجود در گردن به بازوها و كتف ها وجود دارد. از اين رو ادامه دار بودن اين بيماري در شخص، حتي او را انجام كارهاي كوچك و ساده در آينده ناتوان مي سازد.

درمان گردن درد

احساس گردن درد بدون هیچ ضربه یا آسیب دیدگی در گردن، ممکن است به معنای این باشد که درد ناشی از وضعیت نامناسب بدن است. وضعیت نامناسب بدن در حالت نشسته، رانندگی، کار و حتی خواب می‌تواند باعث ایجاد فشار بر عضلات، نخاع، مفاصل و اعصاب و گردن درد شود. عضلات گردن تلاش بسیاری می‌کنند تا سر فرد در حالت صحیح قرار بگیرد و هر جابجایی در وضعیت بدن، عضلات فرد را نیز جابجا می‌کند. بسته به موقعیت، این عضلات می‌توانند بیش از حد کشیده شوند یا خیلی منقبض شوند که ممکن است باعث گردن درد درد و حتی سردرد و میگرن شود. این درد معمولاً از ناحیه گردن شروع می‌شود اما تمایل به جلو رفتن به سمت پایین شانه‌ها و قسمت فوقانی کمر هم دارد. عضلات خاص درگیر در گردن درد ناشی از انقباض عبارت‌اند از:
عضلات Scalene - چرخاننده گردن
عضلات حرکت دهنده - چرخاننده سر
عضلات سینه‌ای کوچک - در قسمت فوقانی قفسه سینه قرار دارد
عضلات اطراف کتف - در اطراف مفاصل شانه قرار دارند
عضلات بالا برنده شانه‌ها - در دو طرف و پشت گردن واقع شده است
همان‌طور که سر به جلو خم می‌شود، نیروی جاذبه مهره‌های گردن را می‌کشد و دیسک‌های آن قسمت از ستون فقرات گردنی را تحریک می‌کند تا تغییر مکان داده و به جلو خم شوند. این کشش مداوم همه‌ی نقاط اعم از بافت‌ها و رباط‌ها تا مفاصل کوچک پشت گردن را درگیر می‌کند. در نتیجه، ممکن است در برخی از عضلات گردن، احساس درد و حساسیت شدید به حرکت، کاهش دامنه حرکتی در گردن و شرایط دژنراتیوی دیسک مانند بیماری فتق دیسک گردن و آرتروز گردن را تجربه کنید. نکات مهم روزانه برای بهبود وضعیت ایستادن و سبک‌های زندگی مدرن باعث شده است که بی تحرکی و سکون در یک حالت به بخشی از زمان در روزهای ما تبدیل شود. در طول روز، هرگونه خم شدن در حالت ایستاده را بررسی و ارزیابی کنید. سعی کنید صاف بایستید، شانه‌های خود را به آرامی به عقب بکشید و به سر و گردن خود استراحت دهید، بدون اینکه در قسمت فوقانی کمر فشار وارد کنید. کمر و شکم فرد باید بیشتر از دیگر عضلات در حمایت از وضعیت صحیح ایستادن درگیر باشد و پاها باید از هم فاصله مناسب داشته باشند.