آفتاب

۴ مهارتی که یک برنامه‌نویس فرانت اند باید در رزومه خود داشته باشداگر متخصص برنامه‌نویسی فرانت‌اند هستید، مسیر شغلی شما یکی از ایمن‌ترین مسیرهای شغلی فعلی بازار کار محسوب می‌شود. بعضی عقیده دارند که ما تنها در ابتدای کار توسعه نرم‌افزارهای تحت‌ وب هستیم.

برنامه‌نویس فرانت‌اند (front-end developer) یکی از مشاغلی است که هر سال بر تعداد آگهی استخدام های آن افزوده می‌شود، چنین رشدی فعالیت در این حوزه را به یکی از مسیرهای شغلی باثبات تبدیل کرده است.

۴ مهارتی که یک برنامه‌ نویس فرانت اند باید در رزومه خود داشته باشد
احتمالا شما می‌خواهید یک رزومه عالی برای مشاغل این حوزه آماده کنید، بااین‌حال در مورد این‌که چه مواردی را در رزومه خود پررنگ کنید، چندان مطمئن نیستید. یکی از چیزهایی که در این زمینه باید به یاد داشته باشید در نظرداشتن هدف نهایی است. باید دقت داشته باشید که چه کسی رزومه شما را مطالعه می‌کند و کدام مهارت‌ها اولویت بالاتری از نگاه این افراد دارند و در نتیجه باعث توجه بیشتر آنها به رزومه شما می‌شود.
البته زمانی که می‌خواهید یک رزومه مؤثر و درخشان بنویسید، نکات عمومی دیگری به ‌غیر از مجموعه مهارت‌ها وجود دارند که باید آنها را مورد توجه قرار دهید. برای مثال سبک‌ طراحی، استراتژی کلی رزومه، سازماندهی، رعایت قواعد نوشتاری، برجسته‌کردن مهارت‌های ارتباطی و غیره، مسائلی هستند که باید در نظر گرفته شوند. بااین‌حال، مها‌‌رت‌های بنیادین برای تحت‌تأثیر قراردادن مسئول جذب اهمیت زیادی دارد و البته می‌تواند سیستم‌های ره‌گیری متقاضیان را به سمت رزومه شما هدایت کند.
(جدیدترین آگهی های استخدام تهران را از اینجا ببینید)
اگر متخصص برنامه‌نویسی فرانت‌اند هستید، مسیر شغلی شما یکی از ایمن‌ترین مسیرهای شغلی فعلی بازار کار محسوب می‌شود. بعضی عقیده دارند که ما تنها در ابتدای کار توسعه نرم‌افزارهای تحت‌ وب هستیم. با‌این‌حال برای این که در بازار فعلی رزومه درخشانی داشته باشید، باید برای توسعه این مجموعه‌ مهارت‌ها نیز کوشا بمانید. باید ارتباط خود را با جدیدترین زبان‌های برنامه‌نویسی حفظ کنید، کتابخانه‌های جدید را بشناسید و مهارت‌هایی از این دست را بروز نگه دارید. در بازار کار فعلی توسعه‌دهنده‌های وب رده‌بالا یا میان‌رده درآمدهایی تا چند برابر مشاغل دیگر کسب می‌کنند. بنابراین اگر در حال تغییر حوزه کاری خود هستید و می‌خواهید فعالیت جدیدی را درنظر بگیرید، حتما این حوزه کاری را به‌عنوان یکی از گزینه‌های خود درنظر داشته باشید.
در ادامه این مقاله به ۴ مهارت کلیدی‌ای پرداخته می‌شود که برای دیده‌شدن رزومه برنامه‌نویس فرانت‌اند اهمیت دارند. تأکید بر‌ این مهارت‌ها باعث می‌شود مسئول جذب رزومه شما را با دقت بیشتری مطالعه کند.
(آگهی استخدام برنامه نویس در: https://karboom.io/jobs/programming-and-software)

HTML/CSS

بگذارید در ابتدا به سراغ اصل مطلب برویم. اگر خواننده رزومه نتواند اطلاعات لازم در مورد مهارت‌های HTML/CSS شما کسب کند، شما شانس حضور در مصاحبه را از دست می‌دهید. نکته دیگر این‌که، HTML (زبان نشانه‌گذاری فوق متنی) نشان‌دهنده استانداردی است که در ساخت صفحات وب مورد استفاده قرار می‌گیرد. کسی که رزومه شما را می‌خواند باید متوجه شود که شما درک خوبی از مفاهیمی نظیر مدل‌های مستندسازی اشیا (document object models)، تگ‌ها و نشانه‌گذاری‌های زبانی (semantic markup) دارید.
CSS (برگه‌های سبک آبشاری) نشان‌دهنده زبانی است که برای نمایش سندهای ساخته‌شده از طریق HTML به کار می‌رود. باید دقت کنید که رزومه شما توانایی‌های شما در کار با فایل‌های .css  را نشان دهند. شاید از نگاه شما این امر تا حد زیادی بدیهی به‌نظر برسد، بااین‌حال این مسئله را درنظر داشته باشید که بسیاری از رزومه‌های برنامه‌نویس فرانت‌اند در نمایش تسلط خود بر چنین مفاهیم ساده‌ای نیز ناتوان هستند و در نتیجه ممکن است توسط مسئولین جذب رزومه‌های آنها نادیده گرفته شوند.

JavaScript/jQuery

 ۴ جاوا اسکریپت مهارت های استخدام برنامه نویس فرانت اند
JavaScript ابزاری است که برای افزایش قابلیت تعامل وب‌سایت‌ها به‌کار می‌رود و به ساختن اجزای رابط کاربری کمک می‌کند، این اجزا می‌تواند شامل المان‌هایی نظیر اسلایدر تصاویر، منوهای اصلی راهبری سایت (site navigation mega menus)، اعتبارسنجی فرم‌ها (form validations) و پاپ‌آپ‌ها (pop-ups) باشد. از نمایش توانایی‌های خود از طریق رزومه مطمئن شوید تا بدین‌ترتیب خواننده رزومه از توانایی‌های بالاتر از HTML و CSS شما آگاهی پیدا کند.
jQuery  یکی از کتابخانه‌های محبوب JavaScript است که برای ساده‌سازی پیمایش و دستکاری درخت HTML DOM بسیار کارآمد است، همچنین به مدیریت رخدادها، متحرک‌سازی CSS و مواردی از این‌ دست کمک می‌کند. در بازار کار برنامه‌نویسان فرانت‌اند، توجه زیادی به تسلط افراد به JavaScript می‌شود، زیرا تقاضای زیادی برای نرم‌افزارهای تحت وب تعاملی وجود دارد.

طراحی واکنشی  (Responsive)

وب‌سایت خوب، وب‌سایتی است که به رفتار کاربران و محیط کار آنها واکنش نشان می‌دهند، این واکنش می‌تواند براساس اندازه صفحه نمایش‌، پلتفرم‌های مورد استفاده و جهت استفاده از دستگاه تغییر کند. اگر می‌خواهد رزومه توسعه‌دهنده فرانت‌اند شما برای مسئولین جذب جالب باشد، سعی کنید به آنها نشان دهید که دانش مناسبی از این مفهوم دارید.
زمانی که به این مهارت اشاره می‌کنید، کارفرما کسی را می‌بیند که می‌تواند به صرفه‌جویی در هزینه با اجتناب از ایجاد نرم‌افزارهای موبایلی جداگانه کمک کند. زمانی‌که می‌توانید تمامی کد را در یک صفحه وب‌سایت جا دهید، تمامی طرف‌ها برنده می‌شوند. به‌علاوه، گوگل در سال ۲۰۱۵ تغییراتی را در الگوریتم موتور جستجوی خود لحاظ کرده است که نحوه نمایش وب‌سایت در صفحات موبایل را به عنوان یکی از عوامل مهم رتبه‌بندی در‌نظر می‌گیرد. بنابراین طراحی واکنشی به رتبه‌بندی بهتر وب‌سایت‌ها نیز کمک می‌کند. بنابراین تلاش کنید رزومه‌ای که برای شغل برنامه‌نویس فرانت‌اند ارسال می‌کنید، تسلط شما به این مبحث را به مدیر منابع انسانی یا فردی که رزومه را می‌خواند منتقل کند.

Git

۴ گیت - جاوا اسکریپت مهارت های استخدام برنامه نویس فرانت اند
بیشتر پروژه‌های برنامه‌نویسی ماهیتی مبتنی بر همکاری دارند. همکاری در عصر دیجیتال می‌تواند پیچیدگی زیادی داشته باشد. کار در ابتدا به شکل ساده‌ای آغاز می‌شود، با این حال با حضور افراد مشارکت‌کننده متعدد و ایجاد تغییرات از جانب آنها، کار کردن بر نسخه نهایی تغییرات اعمال‌شده چالش‌برانگیز می‌شود.
مدیر جذب را از توانایی خود برای استفاده از GIT جهت مدیریت کدهای منبع و مدیریت‌ و ره‌گیری نسخه‌های نوشته‌شده مطلع کنید. سیستم‌های کنترل نسخه دیگری نیز وجود دارند، با‌این‌حال GIT  بنیادی برای خدماتی نظیر GitHub و GitLab فراهم می‌کند. رزومه یک برنامه‌نویس فرانت‌اند قوی به خواننده نشان می‌دهد که وی در جعبه ابزار خود از GIT (یا سیستم‌های کنترل نسخه دیگر) استفاده می‌کند. شما باید به مسئول جذب نشان دهید که توانایی ترکیب‌کردن تغییرات در رشته‌ای از فعالیت‌های انجام‌گرفته را دارید، تا بدین‌ترتیب فعالیت‌های توسعه کدها به خوبی و در زمان مقرر پیش برود.
وبگردی