آفتاب

عایق اینسپایر مورد توجه پیمانکاران و مهندسین تاسیساتی تهران قرار گرفتمقاله پیش رو مروری بر تاریخچه چگونگی تولید عایق الاستومری طبق اقتضای نیاز بشر و روند پیشرفت روزافزون آن تا حصول به عایق INSPIRE که امروزه جدیدترین نوآوری محصولات پلیمری می باشد.

مهندسین و متخصصین گروه صنعتی لینکران، عایق های INSPIRE را از صفر تا صد از مرحله طراحی فرمولاسیون ، ساخت و با توکل به خدا به مرحله تولید انبوه رساندند.
گروه صنعتی لینکران در مسیر اعتقاد و عمل به مشتری گرایی، بهره گیری از تکنولوژی نوین و به خدمت گرفتن کارشناسان مجرب ، توانسته است برای اولین بار در ایران به تکنولوژی ساخت عایقی با نام اینسپایر دست یابد. عایق INSPIRE با صفات ویژه از قبیل خاصیت مکانیکی بسیار قوی و ضد خورده شدن توسط موجودات موذی و همچنین صفاتی دیگر از قبیل رنگی بودن اینسپایر ها، هم در بهبود کیفیت انبارداری عایق INSPIRE و هم در پروژه های اجرا شده ، اینسپایر را موفق ترین و پیشرفته ترین عایق دانست.
 
عایق اینسپایر

تاریخچه تولید عایق

در طول تاریخ از زمان استفاده بشر از منابع انرژی تا به امروز ، بحث بهینه استفاده کردن از انرژی همواره مطرح می شد . از جمله راهکار هایی که انسان در ذهن خود می پروراند ، استفاده از دیگر مواد جهت صرفه جویی در مصرف انرژی بود. به طور مثال به کارگیری الیاف شیشه از اولین قدم های بشر برای دستیابی به این مهم محسوب می شود.
از دیگر مواردی که رفته رفته انسان ها را ملزم به استفاده بهینه از انرژی می نمود ، بحث جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی بوده است . که در ادامه به معرفی یکایک این موارد و راهکارهایی که بشر برایشان به مرور زمان اندیشیده است ، خواهیم پرداخت.
در دهه های ابتدایی قرن نوزدهم میلادی ، جهان شاهد پیشرفت سریعی در زمینه تکنولوژی بود. این پیشرفت به اقتضای جامعه ی آن روز تأثیر مستقیم بر صنعت گذاشت. و استفاده از الیاف شیشه در قالب عایق کاری به صورت جدی مورد توجه صنعتگران و ساختمان سازان گردید .
البته به نقل از برخی گزارش های علمی و پس از طی پیشرفت های وسیع علمی ، استفاده از انواع عایق مهندسی بعد از جنگ جهانی اول  و جنگ جهانی دوم رواج پیدا کرد.
در نیمه دوم قرن نوزدهم و پس از وقوع خرابی های جنگ دوم جهانی ، کشورهای جنگ زده نیاز جدی به تعمیر و نوسازی سراسری داشتند، در خلال مرمت و بازسازی ، مهندسین و صنعتگران دریافتند که عایق هایی که در دهه های اخیر به صورت وسیع مورد استفاده قرار گرفته بودند ، جزء آلاینده های خطرناک محیط زیست بوده اند.
جایگزینی عایق های جدید اولین مسئله ای بود که دانشمندان و صنعتگران متخصص در زمینه پلیمر به آن فکر نمودند. این بازه زمانی کوتاه سبب ساز افزایش چشمگیر سرعت پیشرفت علوم فنی در عرصه تولید عایق های نوین تأسیساتی گشت.
در بستر تولید عایق نیز آمریکا اولین کشوری بود که تلاش ها و اختراعات خود را به صورت رسمی در تجهیز وسایل نظامی مورد استفاده قرار داد. و پس از آن آلمان نیز در این زمینه اقداماتی انجام داد.
امروزه دانشمندان به گستردگی شاخه پلیمر پی برده اند . همانطور که در سالهای اخیر متواتراً شاهد نقش پلیمر در زندگی نوین امروزی بوده ایم، حال با آلیاژسازی ترکیبات پلیمری می توان به قدرت و نقش علم پلیمر در ساخت مواد جدید رسید . که در زمره شاخص ترین محصولات پلیمری میتوان به تولید انواع عایق اشاره نمود.
با تولید فوم پلیمری بر پایه آلیاژ مذاب  pvc/nbr ، و ایجاد فوم سلول بسته توسط عامل فوم زا و اضافه کردن پرکننده یا همان فیلر مناسب بستر آلیاژ پلیمری عایقی حرارتی برودتی با رفتاری ارتجاعی و الاستومریک به دست می اید .

شباهت ها و تفاوت های عایق اینسپایر با عایق الاستومریک

نقش پررنگ عایق الاستومری در بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه های ناشی از مصرف منابع موجود و کمک به اقتصاد کشور و سازگاری با محیط زیست ، موجب قرار گرفتن عایق الاستومری در رده محصولات پیشنهادی سازمان های استاندارد در سراسر جهان شد .
از دیگر خواص شاخص عایق الاستومری می توان به مقاومت بالای آنها در برابر خوردگی لوله های تاسیساتی و ضد خوردگی زیر عایق و ضد پوسیدگی و... نام برد که خود سبب جلوگیری از خوردگی زیر عایق و افزایش طول عمر عایق الاستومری می شود.
همانطور که میدانید هزینه بالای ناشی از تعمیر تأسیسات عایق کاری باعث عدم رضایت اقشار مختلف مصرف کننده از عایق های پشم شیشه ، پشم سنگ و غیره گردیده است.
ساختار جدید عایق INSPIRE لینکران و میلیون ها سلول موجود در مقیاس کوچکی از آن موجب جلوگیری از عبور جریان مایعات و مانع از جذب بخار آب می گردد . که همین خاصیت ، عایق INSPIRE لینکران را بسیار مناسب جهت استفاده در سیستم های تهویه مطبوع نموده است.
گروه صنعتی لینکران با توجه به سفارش مشتریان و نیاز بازار اقدام به تولید عایق INSPIRE برای اولین بار در ایران نمود. به منظور دوچندان گشتن نمود ظاهری و زیبایی بصری، استفاده از عایق رنگی الاستومری با خواصی بسیار ویژه در تاسیسات پروژه ها استفاده از عایق INSPIRE رواج یافت.
عایق INSPIRE  (اینسپایر) تمایزاتی از نظر خواص مکانیکی و شیمیایی نسبت به تمام عایق های الاستومریک دارد. رنگی بودن و رنگ بندی مناسب عایق اینسپایر در بهبود و افزایش راندمان سیستم انبارداری تأثیرگذار است.
عایق  INSPIREنیز مانند مابقی عایق های الاستومریک از سلول بسته بر پایه NBR/PVC تولید گردیده اند.
در سطح جهان و در کشورهای پیشرفته شاهد علاقه مهندسین و پیمانکاران به انواع عایق INSPIRE با خواص مکانیکی مناسب و چگالی کم می باشیم.

خواص انواع عایق INSPIRE

 عایق اینسپایر

عایق اینسپایر سبز:

دارای گواهینامه واکنش در برابر آتش کلاس C دارای خواص هالوژن فری دوست دار محیط زیست زیبایی بی همتا دارای خواص خاص و ویژه

عایق اینسپایر قرمز:

قابلیت تفکیک لوله های گرم تاسیساتی از سایر لوله ها دارای گواهینامه واکنش در برابر آتش کلاسC دارای خواص هالوژن فری دوست دار محیط زیست زیبایی بی همتا

عایق اینسپایر آبی:

قابلیت تفکیک لوله های سرد تاسیساتی از سایر لوله ها دارای گواهینامه واکنش در برابر آتش کلاسC دارای خواص هالوژن فری دوست دار محیط زیست زیبایی بی همتا
 عایق اینسپایر

طراحی فرمولاسیون عایق INSPIRE جهت رسیدن به خواص مورد نظر اساس تولید انواع فوم الاستومری می باشد.
گروه صنعتی لینکران LINKRAN  همواره درصدد است تا با به روز ترین دستگاه های روز دنیا در پیشرفته ترین آزمایشگاه های تحقیقاتی کشور با تحقیقات و مطالعات مهندسان واحد تحقیق و توسعه و تجربیات فنی واحد مهندسی و طبق نیازهای مشتری ، با کیفیت ترین  و به روز ترین نوع از انواع عایق الاستومری از قبیل آکوستیک ، INSPIRE ، عایق شانه تخم مرغی و ... را تولید نماید.