آفتاب

مینو بزرگترین خط تولید دانه کاکائوی کشور را راه‌اندازی کردشرکت پارس مینو، از خط تولید 1 میلیون و 700 هزار یورویی تولید دانه کاکائو رونمایی کرد که راه اندازی آن، منجر به صرفه‌جویی ارزی سالیانه 2 میلیون یورویی خواهد شد.

در مراسمی که در محل شرکت مینو و با حضور مدیرانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و این کشور در روز سه شنبه 12 آبان برگزار شد، از این خط تولید رونمایی شد که به گفته متخصصان، فقط ۲۰ دستگاه از آن در سراسر جهان وجود دارد. این خط تولید۱۴ سال پیش توسط شرکت صنعتی«پارسمینو»باسرمایه‌گزارییکمیلیونو۷۰۰ هزار یورویی از آن خریداری شده بود، اما به علت تحریم‌ها و عدم همکاری شرکت آلمانی سازنده‌ی دستگاه، نصب و راه‌اندازی آن ممکن نبود.
وحید هوشنگ نژاد، مدیر عامل شرکت پارس مینو در مورد راه‌اندازی این خط تولید در این مراسم گفت: «به همت متخصصان داخلی و با تلاش شبانه روزی یک تیم ۳۵ نفری و بدون حضور خارجی ها، تجهیزات مربوطه شامل قسمت های دانه پاک کن، آی. آر (که وظیفه جدا کردن پوست از مغزی را برعهده دارد)، پوست گیر، آلکالایز، روستر و کولر، نصب و در مرحله نخست با ۴۰ درصد ظرفیت راه اندازی شد.»

به گفته‌ی هوشنگ نژاد، راه اندازی این خط تولید، بخشی از نیاز ۸۰ میلیون دلاری کشور به کاکائو و فرآورده های آن را تأمین خواهد کرد.
وی در این زمینه افزود:«راه‌اندازی این خط منجر به تولید سالیانه ۷۵۰ تن کره کاکائو و ۸۳۲ کیلو گرم پودر کاکائو خواهد شد.با احتساب قیمت هشت یورویی هر کیلوگرم کره و ۲.۳۷ یورویی هر کیلوگرم پودر کاکائو، راه اندازی این مجموعه صرفه جویی ارزی دو میلیون و ۲۳۵ هزار یورویی (حدود ۸۰ میلیارد تومان با قیمت فعلی ارز) برای کشور به همراه خواهد داشت، علاوه بر آن ۳۲۰ هزار یورو صرفه‌جویی ارزی بابت به کار نگرفتن نیروهای خارجی در راه اندازی این خط تولید انجام شد.»