آفتاب

شفافیت در معاملات، سوداگری در بازار مسکن را از بین می بردخبرگزاری رکنا: رفتار سوداگرانه واسطه های فروش در بازارهای مختلف، باعث ایجاد افزایش قیمت محصولات، آنهم بیش از ارزش واقعی شان می شود. می توان گفت یکی از بزرگترین آفت های هر بازار، وجود سوداگران غیرمتخصص در آن بخش است، که فقط با هدف کسب سود آنی و بدون توجه به آینده آن محصول و خدمتی که معمولا در تولید آن نیز نقشی ندارند، به گرانفروشی می-پردازند.
این مهم در بازارمسکن نیز وجود داشته و مدتها سوداگران برای کسب کمیسیون املاک بیشتر، ملک ها را بیش از ارزش واقعی شان به فروش می رساندند. این امر در بلندمدت باعث ایجاد حباب در قیمت ملک آن منطقه شده که با در نظر گرفتن تورم موجود در اقتصاد کشور، این حباب هر روز بزرگتر و در نهایت گرانی بیش از ارزش املاک روی می دهد. این موضوع که این گرانی تمام اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد نیز برکسی پوشیده نیست.
مدنظر داشته باشید اصلاح این موضوع و مبارزه با سوداگری را باید متولیان سیاستگذار در این بخش و خود مردم همزمان پیش ببرند، تا بهترین نتیجه روی دهد. گفتنی است یکی از اصلی ترین راهکارها برای مبارزه با سوداگری، شفافیت در معاملات است. این مهم علاوه بر اصلاح قیمت، می تواند باعث شود مشاورین واقعی و متخصص که صادقانه در این بازار فعالیت می کنند نیز به مردم معرفی شوند. همچنین این شفافیت و اطلاع رسانی گسترده معاملات در بستری تخصصی می تواند آگاهی مردم و متقاضیان را نسبت به قیمت ها در مناطق مختلف افزایش دهد. در این گزارش علاوه بر معرفی تمام جزئیات قیمت و مشخصات محله اختیاریه، یکی از راهکارهای اساسی مبارزه با سوداگری در بازارمسکن را نیز بررسی کرده ایم:
قیمت مسکن  

هرآنچه باید درمورد محله اختیاریه بدانید:

بزرگراه صدر و محله های اطراف آن در گذشته به عنوان مناطق خوش آب وهوایی که اکثر افراد شاخص در آنجا باغ ها و حتی کاخ-های خود را بنا می کردند شناخته می شد. این مناطق به دلایل متعددی از جمله وجود قنات، آب وهوای مطبوع کوهپایه ای و ارتفاع بالا نسبت به تهران، برای خانواده های مرفه جذاب بوده است. یکی از این محله ها که امروزه نیز طرفدار بسیاری برای سکونت دارد اختیاریه است.

نوسانات قیمت املاک مسکونی در اختیاریه

سالهای زیادی است که خرید آپارتمان در اختیاریه صرفا از عهده افرادی که درآمد بالایی دارند برمی آید. اکثر خانه های این محله، از دو دهه پیش قیمتی بیش از منطقه داشتند و این مهم همچنان ادامه دارد. به این صورت زمانی که میانگین قیمت املاک مسکونی در تهران نزدیک به 3 میلیون تومان بود، باید برای خرید آپارتمان در اختیاریه نزدیک به 6 میلیون تومان به ازای هر متر پرداخت می شد. این مهم تا میانه سال 93 در همین بازه قیمتی بود.
در همین راستا قیمت ها در تهران با رشد نسبی مواجه شد و با روند صعودی در حال افزایش بود. به طوری که تا پاییز سال 96 خرید آپارتمان در اختیاریه با قیمت 9 میلیون و 500 هزار تومان به ازای هر مترمربع به فروش می رسید. این صعود قیمتی زمانی که اقتصادکشور با تحریم و رکود درگیر شد، به طور افسارگسیخته ای شدت پیدا کرد. به این صورت که از ابتدا تا انتهای سال 97 هر متر مربع آپارتمان در این منطقه نزدیک به 7 میلیون تومان گرانتر شد.
لازم به ذکر است این آغاز نقطه رکود بود. به طوری که نرخ 17 میلیون تومانی در انتهای سال 97 دیگر مورد توجه فعالان این بخش نیست. زیرا سال 98 و 99 این قیمت ها به طور ناباورانه ای صعود کردند. به این صورت که فروردین 98 تا ابتدای سال 99 قیمت خرید خانه در اختیاریه از 20 میلیون تومان به 28 میلیون تومان رسید. گفتنی است این روند صعودی همچنان ادامه دارد و شوربختانه سال 99 را می توان سال تورم مسکن نامید. زیرا طی 6 ماه نخست سال، 20 میلیون تومان افزایش قیمت در هر متر مربع روی داده است، و نرخ خرید یک متر واحد مسکونی در این محله به 47 میلیون تومان رسید.
گفتنی است این منطقه نیز همچون سایر محله های شمال شهر، برج های مسکونی متعددی دارد که با هدف اجاره ساخته شده اند. از این رو اجاره خانه در اختیاریه می تواند، گزینه مناسبی برای جوانان و خانواده ها باشد. چرا که تمام مولفه های مهم برای سکونت در این منطقه رعایت شده و محیط های مناسبی برای ورزش و آموزش دارد.
 قیمت مسکن

اختیاریه روی نقشه

در گذشته مناطقی در شمال تهران به نام های حسین آباد لویزان و رستم آباد قرارداشت که امروزه آن را اختیاریه می نامیم. این محله که در منطقه 3 و بخشی از آن در منطقه 1 تهران قراردارد، در جنوب بزرگراه صدر قرار گرفته است. اختیاریه را خیابان پاسداران، بلوار کاوه جنوبی و خیابان شهیدکلاهدوز احاطه کرده اند. گفتنی است خیابان دیباجی جنوبی نیز در اختیاریه قرار دارد.
لازم به ذکر است تردد با خودروی شخصی برای رسیدن به این محله، در بیشتر مواقع با ترافیک همراه است. چراکه تنها بزرگراه در دسترس این محله اتوبان دوطبقه صدر است که در ساعات شلوغ شهر، بارترافیکی زیادی دارد. از سوی دیگر خیابان پاسداران و شریعتی که در نزدیکی این محله است و به عنوان مسیرهای رفت وآمد این محله به شمار می روند، بار ترافیکی بسیاری دارند.
 قیمت مسکن

امکانات تفریحی، تجاری و آموزشی اختیاریه

باغ و کاخ موزه صاحب اختیار در شمال شرقی محله اختیاریه را می توان یکی از مهمترین آثار و بناهای معروف تهران دانست که علاقه مندان زیادی را برای بازدید جذب می کند. از سوی دیگر مجتمع ورزشی شهدای اختیاریه نیز یکی از مجهزترین مراکز ورزشی منطقه به شمار می رود.
اما نکته قابل تامل، وجود مراکز متعدد آموزشی در اختیاریه است که می توان گفت یکی از جذابیت های این محله برای خانواده ها به شمار می رود. از سوی دیگر می توان گفت در خود اختیاریه مجتمع تجاری بزرگ و شاخصی وجود ندارد و ساکنین این محله باید برای خرید به پاسداران یا قیطریه بروند.  

قیمت مسکن

مبارزه با سوداگری در بازار مسکن

مسکن به واسطه اینکه قیمت بالایی دارد، واسطه های بسیاری سعی دارند در کوتاه مدت وارد این بخش شوند و می توان گفت اشخاصی که شغل دیگری دارند هم فکر می کنند می توانند به انجام معاملات ملکی بپردازند. در صورتی که این یک تخصص است و نباید بدون اهداف بلندمدت وارد این حوزه شد. مردم نیز باید با سپردن فعالیت های ملکی خود به مشاورین املاک معتبر، جلوی سوداگری در این بازار را بگیرند.
همانطورکه در ابتدا اشاره کردم، مبارزه با سوداگری مزایای بسیاری دارد که منافع آن برای تمام مردم است. تمام ابزارها و راهکارهایی که می تواند فروش املاک را به صورت کاملا تخصصی و شفاف پیش ببرد، توسط مجموعه ای دانش بنیان به نام اینپین ایجاد شده است. اینپین سامانه ای هوشمند است که با بهره گیری از هوش مصنوعی توانسته مثلثی بین متقاضی، خریدار و فروشنده ایجاد کند.
به این صورت مشاورین املاک با بارگذاری مشخصات کامل خود در سامانه اینپین، مجوز انتشار فایل های آماده عرضه خود را کسب می کنند واقدام به انتشار فایل های آماده عرضه می کند. ازسوی دیگر متقاضی برای جستجوی ملکی خود به سامانه اینپین مراجعه و با انبوهی از پیشنهاد ملکی مواجه می شود.
یکی از وجوه تمایز اینپین در بخش جستجو است. به این صورت که متقاضی مشخصات ملک مور نیاز خود را در سامانه وارد می-کند؛ اگر در میان فایل های آماده عرضه مورد مناسبی پیدا نشد، سامانه اینپین درخواست کاربر را برای تمام مشارین املاک منطقه ارسال می کند تا در نهایت خانه مورد نظر متقاضی پیدا شود.
گفتنی است تمام این پروسه توسط هوش مصنوعی انجام می شود که این مهم سرعت و دقت تمام این فرآیند را افزایش می دهد. لازم به ذکر است شفافیت و مبارزه با سوداگری باید توسط مردم نیز صورت گیرد که این مهم با فعالیت در سامانه های فعال و معتبر حوزه املاک روی می دهد. می توانید برای آگاهی از سایر فعالیت های اینپین و استفاده از ابزارهای آن با وارد کردن www.inpinapp.com در نوار ابزار مرورگر خود وارد سامانه شوید.
منبع: خبرگزاری رکنا