آفتاب

معرفی موسیقی لرستان و سایت لر موزیک منبع آهنگ های لری و لکیموسیقی لرستان از سرچشمه های موسیقی ردیف و ردیف نوازی است که بخش مهم آن از طریق کمانچه و کمانچه نوازی محلی بر موسیقی رسمی ایران نیز تأثیر گذاشته است. موسیقی محلی لرستان چندان ناشناخته نیست؛ به همین منظور سایت لر موزیک بنا به حمایت از موسیقی لرستان ساخته شده است.

موسیقی پدیده ای جهان شمول است، به طوری که هیچ قوم و جامعه ای بدون موسیقی وجود ندارد. بدون تردید موسیقی جزیی از فرهنگ هر جامعه را تشکیل میدهد. از این رو برای دانلود آهنگ های لری و لکی سایت لر موزیک رو به شما معرفی می کنیم.

این پدیده همانند زبان و دیگر عناصر فرهنگی جزیی جدا ناپذیر از زندگی انسان به شمار می آید. موسیقی با توجه به ابعاد آن، یعنی موسیقی آوازی و سازی چون تار و پود در زندگی مردم تنیده شده است. نوای موسیقی و نغمه  های شاد در جشن عروسی، نوای تنبور در مراسم دینی، نوحه خوانی در مراسم تاسوعا و عاشورا، سرودن لالایی توسط مادران، مویه سرایی هنگام مرگ عزیزان، همه حاکی از نقش موسیقی در ابعاد گوناگون زندگی مردم لرستان است.
موسیقی لرستان از سرچشمه های موسیقی ردیف و ردیف نوازی است که بخش مهم آن از طریق کمانچه و کمانچه نوازی محلی بر موسیقی رسمی ایران نیز تأثیر گذاشته است. موسیقی محلی لرستان چندان ناشناخته نیست؛ به همین منظور سایت لر موزیک بنا به حمایت از موسیقی لرستان ساخته شده است.
موسیقی لری از لحاظ اجرایی ظریف و پیچیده است ، غنای مفهومی والایی داشته و معمولا ًجنبه سلحشوری و حماسی دارد.

کار کردهای اجتماعی موسیقی در لرستان:

 استفاده در جشن ها و مراسم سوگواری
استفاده در مراسم دینی
تقویت روحیه
جلوگیری از کج رفتاری
استفاده به هنگام کار و فعالیت های روزانه (ترانه های شیر دوشی، خرمن کوبی، لالایی، مشک زنی و ...)
موسیقی لرستان از نظر محتوایی و موضوعی به هفت نوع تقسیم می شود که عبارت اند از:
موسیقی و آهنگ های حماسی و رزمی؛ که بیانگر ارزش  های حماسی و رزمی اند (دایه دایه، کرمی) و یا مقام های موسیقی بدون کلامی که در رزمگاه و مسابقه به کار میرفته است. دانلود نمونه آهنگ لری برای شما قرار داده ایم.
موسیقی و ترانه های سوگواری؛ بیشتر جنبه آیینی داشته و در مراسم عزاداری از روزگار کهن تاکنون کاربرد فراوانی داشته است. (چمرونه ــ پاکتلی و ...)
موسیقی و ترانه های فصول؛ که مناسب فصول مختلف سال بوده است. دانلود نمونه آهنگ لکی را برای شما عزیزان رو قرار داده ایم.
موسیقی و ترانه های کار؛ به منظور سهولت و تسریع در کار به صورت فردی و دسته جمعی خوانده می شد. مثل ترانه های گلدرو، هوله، مشک زنی و ...
موسیقی و ترانه های عاشقانه؛ در وصال یا فراق معشوق ( الیسونه ــ ساری خانی و ...)
موسیقی و ترانه های طنز؛ اغلب به صورت فی البداهه و در قالب هجو شخص یا موضوع یا مکانی سروده می شده.
موسیقی و سروده های مذهبی: جنبه ی عرفانی و اعتقادی داشته و در مراسم مذهبی استفاده می شده است.
وبگردی