آفتاب

پوشش ضد حریق ایران پروف؛ مقاوم در برابر آتش سوزیبزرگترین دلیل استفاده از پوشش‌ها و عایق‌های ضد حریق، به تاخیر انداختن تخریب قسمت‌های اصلی ساختمان یا همان اسکلت سازه است. پس بهتر است دید منطقی و درستی نسبت به ضد حریق‌ها داشته باشیم. چراکه همین تاخیر حاصل از کاربری این مواد می‌تواند جان و مال اهالی یک ساختمان چندین طبقه را نجات دهد.

آتش‌سوزی یکی از زیانبارترین حوادثی است که در ساختمان‌ها رخ می‌دهد؛ به همین خاطر علمی تحت عنوان «مهندسی آتش» ایجاد شد تا به بررسی راهکارهای اصولی برای به حداقل رساندن صدمات جانی و مالی ناشی از آتش‌سوزی پراخته و راه‌حل‌های کارآمدی را ایجاد کند. این علم با در نظر گرفتن راه‌حل‌هایی مانند حسگرهای تشخیص خودکار آتش و دود، سیستم‌های اطفاء حریق، دودبندها و جداکننده‌ها، کنترل‌گرهای دود، استفاده از پوشش‌های ضد حریق، مدلسازی آتش، تحلیل مباحث اقتصادی آتش و اصلاح رفتار افراد در این زمینه توانسته است گامی مهم در اجرای این ایده‌ها بردارد. امروزه در ساختمان‌سازی جهانی از اکثر این تجهیزات برای تشخیص و مهار آتش‌سوزی استفاده می‌شود. در این بین استفاده از پوشش‌های ضد حریق پس از اجرای سایر ایده‌های فوق می‌تواند گام نهایی برای رهایی از دام حوادث جانسوز حریق باشد. با ما همراه باشید تا در مورد این نوع از عایق‌های آتش اطلاعات مفیدی را با شما به اشتراک بگذاریم.

پوشش ضد حریق

پوشش ضد حریق چیست و چرا استفاده از آن مهم است؟

پوشش ضد حریق یکی از مواردی است که در علم مهندسی آتش مورد بررسی واقع شده و به‌صورت عملی در ساختمان‌سازی و اجرای پروژه‌های چندین طبقه مورد استفاده قرار گرفته است. یافته‌ها حاکی از آن است که حادثه دلخراش آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو تهران، بخاطر عدم وجود مواد ضد حریق تا این حد آسیب‌زا بوده است. حوادث این‌چنینی همواره در کمین هستند. بنابراین استفاده از مواد ضد حریق را باید جدی بگیریم. این مواد در واقع روی اسکلت‌های بتنی و فلزی سازه‌ها پاشیده می‌شوند و در برابر حرارت متورم می‌شوند. با انبساط این مواد، حرارت دیرتر به لایه‌های زیرین نفوذ می‌کند. در این‌صورت تخریب اسکلت سازه‌ها که عامل اصلی آسیب‌های بزرگ آتش‌سوزی است، به تاخیر می‌افتد. پوشش‌های ضد حریق با مقاومت تا زمانی در برابر حرارت از اسکلت‌ها محافظت می‌کنند که نیروهای امدادی فرصت مهار آتش و نجات جان انسان‌ها را داشته باشند. پوشش‌ ضد حریق نه یک گزینه انتخابی، بلکه ضرورتی غیرقابل انکار است که استفاده نکردن از آن در ساختمان‌های بزرگ می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیر دیگری را رقم بزند. توصیه تاکید مهندسان آتش، استفاده از باکیفیت‌ترین مواد ضدحریق در انواع سازه‌های بتنی و فلزی است.

پوشش ضد حریق پایه معدنی چیست؟

پوشش ضد حریق پایه معدنی گونه ای ملات خاص است که مرکب از ورمیکولیت یا پرلیت به عنوان جزء اصلی و چسباننده ای در دسترس مانند گچ یا سیمان و در نهایت الیاف تقویت کننده ملات است. برخی از افزودنی های خاص با درصد بسیار کم نیز در این پوشش استفاده می شود که به افزایش کارایی آن کمک شایانی می کند. استفاده از الیاف در پوشش ضد حریق پایه معدنی برای ممانعت از ترک خوردگی ناشی از تنش های حرارتی است. الیاف شیشه و یا الیاف پلی پروپیلن می توانند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرند. متریال آن عموما در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی و به صورت خشک تولید می شوند. با ترکیب این متریال با آب به نسبت صحیح می توان ملاتی با قوام کافی ساخته و بر روی نیمرخهای فولادی پاشش نمود.

پوشش ضد حریق معدنی باعث افزایش اینرسی حرارتی اعضای فولادی می شود. منظور از اینرسی حرارتی میزان انرژی حرارتی لازم برای افزایش یک درجه ای دمای عضو فولادی است. ستونی از نیمرخ قوطی فولادی به طول ۳ متر را درنظر بگیرید. اگر این ستون فولادی در یک شار حرارتی ثابت ناشی از آتش سوزی قرار گیرد، انتظار می رود در زمانی نسبتا کوتاه دمای آن افزایش یابد. افزایش دمای فولاد به حدود ۵۰۰ درجه سانتیگراد با کاهش مقاومت تسلیم آن همراه است و در نتیجه ریسک فروریزش سازه به شدت افزایش می یابد.

اما با اندود حاصل از این پوشش، اینرسی حرارتی ستون مزبور افزایش قابل ملاحظه ای پیدا می کند. به طوری که به عنوان مثال اگر ستون مزبور بدون استفاده از پوشش ضد حریق معدنی در ۲۰ دقیقه به دمای ۵۰۰ درجه برسید، با وجود این مواد می توان این زمان را به ۱۲۰ دقیقه و یا بیشتر افزایش داد. افزایش زمان پایایی سازه فولادی در عملیات اطفاء حریق بسیار حیاتی است و فرصت کافی برای این امر را فراهم می سازد. در شکل زیر نمونه ای از مقاوم سازی یک عضو فولادی به کمک پوشش ضد حریق پایه معدنی نمایش داده شده است.

پوشش ضد حریق پایه سیمانی و معدنی

پوشش ضد حریق پایه سیمانی

پوشش ضد حریق پایه سیمانی ملاتی است خاص که به روش شاتکریت روی اجزای سازه ای پاشیده می شود تا باعث ارتقای اینرسی حرارتی عضو شود. پوشش ضد حریق عمدتا متشکل است از ورمیکولیت، سیمان، الیاف شیشه و افزودنی های خاص شیمیایی. اینکه به این ترکیب اصطلاحا پایه سیمانی اطلاق می شود، دقیقا به خاطر نقش آفرینی سیمان به عنوان چسباننده است. بعضا از گچ نیز به عنوان چسباننده استفاده می شود که از این منظر پوشش پایه گچی نیز قابل طرح است.

ایمنی پوشش‌های ضد حریق در چه سطحی قرار دارد؟

برای اینکه بدانیم ایمنی پوشش‌های ضد حریق در چه سطحی قرار دارد، لازم است تا از چگونگی عملکرد این مواد آگاهی داشته باشیم. پوشش‌های ضد حریق در واقع از مواد معدنی با پایه آلی و معدنی همراه با افزودنی‌های دیگر تولید می‌شوند. وقتی شما این مواد را روی اسکلت، ستون‌ها یا سطوح مختلف سازه خود می‌پاشید، این مواد در برابر حرارت از سازه‌های اصلی ساختمان محافظت می‌کنند. مثلاً وقتی یک ساختمان حتی با وجود تمام سیستم‌های ضدحریق همچنان به حد آتش‌سوزی بزرگ برسد، پوشش‌ها در برابر حرارت متورم و منبسط می‌شوند. در این صورت گرما دیرتر به لایه‌های زیرین می‌رسد. اگر در هنگام مقاومت اولیه این عایق‌ها آتش مهار شود، به اسکلت ساختمان آسیبی وارد نمی‌شود، اما اگر همچنان آتش شدت بگیرد، در نهایت مقاومت این مواد نیز کاهش یافته و حرارت به لایه‌های زیرین می‌رسد.
بزرگترین دلیل استفاده از پوشش‌ها و عایق‌های ضد حریق، به تاخیر انداختن تخریب قسمت‌های اصلی ساختمان یا همان اسکلت سازه است. پس بهتر است دید منطقی و درستی نسبت به ضد حریق‌ها داشته باشیم. چراکه همین تاخیر حاصل از کاربری این مواد می‌تواند جان و مال اهالی یک ساختمان چندین طبقه را نجات دهد. امیدواریم روزی فرا برسد که با استفاده از تجهیزات پیشرفته ضد حریق، دیگر شاهد هیچ حادثه دلخراشی نباشیم.

آیا استفاده از پوشش ضد حریق نمای ساختمان را خراب می‌کند؟

پوشش‌های ضد حریق یا فایرپروف‌ها بیشتر به دو صورت معدنی و رنگ فایرپروف مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت قیمت بین این دو مدل از ضدحریق‌ها گاهی تا 500 درصد هم می‌رسد. این تفاوت قیمت شدید باعث می‌شود تا اکثر پیمانکارها از پوشش‌های معدنی استفاده کنند. اما تنها موضوعی که باعث می‌شود پیمانکاران به‌جای پوشش معدنی از رنگ فایرپروف که گرانتر است استفاده کنند، زیباسازی سطوح ساختمان‌هایی است که مستقیماً در معرض دید قرار دارند. در واقع برای عایق ضدحریق مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، تالارها، مراکز خرید و استادیوم‌هایی که اکسپوز هستند، فقط و فقط از رنگ فایرپروف استفاده می‌شود. این رنگ‌ها به‌صورت یک لایه نازک چند میلیمتری به وسیله تجهیزات مخصوص روی سطوح اجرا شده و نمای مناسبی به سطوح ساختمان‌ها می‌دهند. این در حالی است که پوشش‌های معدنی ضخیم‌تر بوده و استفاده از آن‌ها از زیبایی ساختمان‌ها می‌کاهد.
اگر سطوحی که می‌خواهید روی آن‌ها مواد ضد حریق را اجرا کنید، در معرض دید مستقیم قرار نداشته باشند، می‌توانید از انواع پوشش ضد حریق معدنی با قیمت‌مناسب‌تر استفاده کنید. برخی از پیمانکاران هردوی این عایق‌ها را در سازه‌های اجرا می‌کنند. به‌طوری که در قسمت‌های قابل دید رنگ فایرپروف و در قسمت‌های مخفی هم از فایرپروف معدنی استفاده می‌کنند.

شرکت پوشش ضد حریق

آیا همه پوشش‌های ضد حریق موجود در بازار قابل اعتماد هستند؟

با اطمینان می‌توان گفت که درصد بالایی از پوشش‌های ضد حریق موجود در بازار (پوشش‌های پایه سیمانی، معدنی، آلی، رنگ‌های فایرپروف و انواع کابل‌های ضد حریق) فیک بوده و قابل اعتماد نیستند. نمونه اصلی این مواد در تولیدی‌های برتر کشور ساخته می‌شود و انواع غیراصلی این مواد نیز از کشور چین وارد می‌شود. با توجه به اینکه هدف اصلی استفاده از پوشش‌های ضد حریق، تنها حفظ ایمنی ساختمان است، استفاده از مواد غیراصلی تنها هزینه‌های شما را به باد می‌دهد. پس مراقب باشید و برای خرید این مواد حتماً سفارش خود را در مراکز معتبر ثبت کنید. خوشبختانه در کشورمان مراکز تولید کننده و عرضه کننده محصولات ضد حریق باکیفیت بسیاری وجود دارد که در ادامه به معرفی یکی از برترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

ایران پروف؛ شرکت اجرای پوشش ضد حریق

شرکت ایران پروف یکی از بهترین و محبوب‌ترین شرکت‌های ارائه کننده انواع پوشش ضد حریق در کشور است. شما می‌توانید قبل از اقدام به خرید عایق، با مشاوران این شرکت صحبت کرده و از چگونگی فرآیند و عملکرد انواع عایق متناسب با سازه خود باخبر شوید. تیم حرفه‌ای ایران پروف در 24 ساعت شبانه‌روز آماده پاسخگویی به هموطنانی هستند که دغدغه اصلی آن‌ها حفظ ایمنی ساختمانشان در برابر حریق است. شما می‌توانید در صورت استفاده از محصولات شرکت ایران پروف، از کیفیت مواد ضد حریق سازه خود مطمئن باشید. چراکه این مواد زیر نظر زبده‌ترین مهندسین آتش طراحی و تولید شده‌اند. شرکت پوشش ضد حریق ایران پروف آماده اجرای پوشش ضد حریق در سراسر ایران است. برای دریافت قیمت و خدمات به سایت ایران پروف به آدرس www.iranproof.com مراجعه نمایید.