آفتاب

سیم بکسل و اتصالات سیم بکسل استیلسیم بکسل یک ابزار صنعتی با کاربرد عام و خاص می باشد بدین معنا که هر چند سیم بکسل ها در کاربری های عام دارای مصرف بالایی هستند و برای انواع اتصال صنعتی و لیفتینگ مورد استفاده قرار می گیرند بلکه سیم بکسل در کاربری های بسیار خاص و در بسیاری از موارد بدون قابلیت جایگزینی با ابزار صنعتی دیگری بکار گرفته می شود.

سیم بکسل در زبان انگلیسی Steel wire rope یا طناب فولادی نام دارد که شاید نامی مناسب تر و کامل تر برای سیم بکسل که کاربری آن نه در بکسل بلکه بعنوان یک طناب با قابلیت کششی و سایشی بالا در صنایع است باشد.
سیم بکسل ها مشخصات فنی بسیار دقیقی دارند و شاید بر عکس دیگر ادوات لیفتینگ مانند زنجیر و یا تسمه حمل بار که اطلاعات آنها از نظر فنی جزئی می باشد برای هر سیم بکسل تولید شده بتوان یک شناسنامه کاملی از اطلاعات فنی ارائه نمود. سیم بکسل ها اغلب از جنس و گرید های مختلف آلیاژ فولادی تولید می شوند اما در مغزی این ساختار فولادی سیم بکسل گاهی از الیاف طبیعی مثل کنف و سیزال و الیاف مصنوعی مانند PP یا پلی پروپیلن نیز استفاده می شود.

دسته بندی انواع سیم بکسل

دسته بندی های مختلفی برای سیم بکسل ها می توان لحاظ نمود اما دسته بندی بر حسب نوع کاربری شاید مناسب ترین این روش ها باشد. این دسته بندی که در اغلب سایت های مرتبط با واردات و فروش سیم بکسل ها مطرح می باشد در بر گیرنده چند سر دسته اصلی بر حسب نوع صنایع می باشد. البته سیم بکسل ها را می توان در یک دسته بندی کلی به سیم بکسل فولادی یا استیل و سیم بکسل های فولادی را می توان در یک دسته بندی ساده به سیم بکسل فولادی مغز کنفی و مغز فولادی دسته بندی نمود. دسته بندی های اصلی سیم بکسل به قرار زیر هستند.
1.    سیم بکسل نتاب که نوعی از ساختار خاص سیم بکسل محسوب می شود که بر روی جرثقیل های پایه ای بزرگ یا تاور کرین ها نصب می شود. سیم بکسل نتاب دارای انعطاف بسیار بالایی بوده و بافتی ریز دارد بگونه ای که به این ساختار سیم بکسل پوست ماری نیز گفته می شود. سیم بکسل نتاب را اغلب با سایز های 16 و 18 میلیمتر مورد استفاده قرار می دهند.
2.    سیم بکسل جرثقیل یکی از کاربردی ترین نوع سیم بکسل های صنعتی محسوب می شود. سیم بکسل جرثقیل را بصورت مشترک در حفاری و بر روی دکل ها نیز مورد استفاده قرار می دهند و دارای ساختار 6 استرندی است. سیم بکسل حفاری و جرثقیل هم با مغزی الیاف کنف و هم با مغزی فولادی و اغلب با بافت نوع سیل مورد استفاده قرار می گیرد هر چند که نمونه هایی از سیم بکسل بافت استاندارد نیز در حفاری استفاده می شود.
3.    سیم بکسل آسانسوری یکی از کاربردی ترین نوع سیم بکسل های صنعتی محسوب می شود که در سایز 10 میلیمتر دارای حداکثر کاربری است. سیم بکسل آسانسوری ساختاری 8 استرندی داشته بصورت آبکاری شده گالوانیزه سرد مورد استفاده قرار می گیرد. برند های معتبری در دنیا به تولید سیم بکسل آسانسوری مبادرت دارند که برند گوستاولف آلمان شناخته شده ترین این برند ها محسوب می شود.
4.    سیم بکسل لیفتینگ و اسلینگ که از آنها برای حمل و جابجایی بار استفاده ی شود. سیم بکسل اسلینگ اغلب 6 استرندی می باشد و با یکی از ساختار های 6X36 , 6X37 مورد استفاده قرار می گیرد. اسلینگ های سیم بکسل نیاز به اتصالات گوناگونی دارند که برای سیم بکسل فولادی اتصالات بکسل فولادی و برای سیم بکسل استیل از اتصالات استیل سیم بکسل استفاده می شود.

اتصالات استیل سیم بکسل

همراه با سیم بکسل استیل از انواع اتصالات استفاد می شود. سیم بکسل استیل به سبب خواص مقاومتی در برابر خورنده های محیطی و زنگ زدگی که دارد با وجود قیمت بالاتری که نسبت به سیم بکسل های فولادی دارد در صنایع استفاده می شود و سیم بکسل استیل بدون نیاز به آبکاری سطحی مصرف می شود و دارای رنگ نقره ای مایل به زرد است. دلیل مقاومت بالای سیم بکسل استیل در برابر آب و رطوبت درصد بالای عنصر فلزی کروم و نیکل در این ساختار است که سبب حفظ فولاد و جلوگیری از حذف الکترون از ساختار آن می شود. اتصالات استیل سیم بکسل در دو گرید بگیر 304 و نگیر 316 عرضه می شوند که قابلیت های مکانیکی برابر و شیمیایی متفاوتی دارند.
اتصالات استیل سیم بکسل دارای تنوع بسیار زیادی بوده و برخی از آنها اغلب در سایز های کوچک حتی کاربری تزیینی نیز دارند. البته این تصور که اتصالات استیل سیم بکسل زنگ نمی زنند تصوری اشتباده بوده و نه تنها در تماس با اسید های رقیق و غلیظ بلکه حتی در تماس با آب و رطوبت نیز دچار زنگ زدگی می شوند اما سرعت این فرایند بسیار کند می باشد. برخی از اتصالات پر کاربرد سیم بکسل استیل به قرار زیر هستند.
1.    قلاب استیل از پر کاربرد ترین نوع اتصالات استیل سیم بکسل محسوب می شود که در شکل های قلاب S، قلاب ثابت، قلاب گردان استیل، قلاب دانه گیر استیل و قلاب دینام و کارابین استیل مورد استفاده قرار می گیرد.
2.    شگل استیل یکی دیگر از انواع کاربردی اتصالات استیل سیم بکسل می باشد که در شکل شگل ساده یا شگل یو و شگل نعلی شکل یا استاندار اروپایی عرضه می شود. گونه هایی از شگل ها نیز بصورت یراق آلات مورد استفاده قرار می گیرند که در این میان شگل پاراکورد دارای مصرف عمده ای است.
3.    مهارکش استیل از اتصالات مشترک سیم بکسل استیل و زنجیر استیل محسوب می شود که هم بصورت مهارکش تخت و هم بصورت مهارکش لوله ای مورد استفاده قرار می گیرد.
4.    بست بکسل استیل که از آن برای ایجاد اسلینگ های سیم بکسلی سبک استفاده می شود. بست بکسل یک سازه پیچ و مهره ای همراه با یک گریپ نگه دارنده است.