آفتاب

پرواز با نمره عالی آیلتس از فراسوی مرزهای مادری!همان طور که میدانید یادگیری زبان انگلیسی مانند گذشته محدود به افرادی خاص نمی شود، زیرا امروزه زبان انگلیسی یکی از مهم ترین ابزارهای ارتباطی در جوامع بین المللی محسوب می شود و یادگیری آن بسیار ضروری است.

این روزها بازار داغ آزمون های زبان انگلیسی  مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و حتی میتوان این آزمون را رقیب اصلی کنکورهای سراسری دانست. اصل ماجرا از چه قرار است! همان طور که میدانید یادگیری زبان انگلیسی مانند گذشته محدود به افرادی خاص نمی شود، زیرا امروزه زبان انگلیسی یکی از مهم ترین ابزارهای ارتباطی در جوامع بین المللی محسوب می شود و یادگیری آن بسیار ضروری است. از سوی دیگر همزمان با رشد و توسعه جوامع نیاز کشور ما به این وسیله ارتباط جمعی هر روز در حال گسترش است. بنابراین جدا از این که باید از این ملزومه برخوردار باشید، بعضی از افراد یادگیری زبان انگلیسی را با هدف خاصی دنبال میکنند و از این رو دنبال آزمون های اصلی و معتبر برای جامه عمل پوشاندن به اهداف خود هستند.

آزمون آیتلس مناسب چه کسانی است و چرا باید در آزمون آیتلس شرکت کرد؟

آزمون آیلتس چیست و برای زبان آموزانی که قصد مهاجرت کاری یا برای ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا را دارند آیا مناسب و مفید است.؟ یکی از سوالات بسیاری از زبان آموزان این است که میتوان بدون آزمون آیلتس در کشورهای اروپایی پذیرش صورت گیرد! به عبارتی همان طور که می دانید در این آزمون نمره ی بالای زبان آموزان امتیازی برای بورسیه تحصیلی محسوب می شود؛ یعنی فردی که نمره ی 6 به بالا را کسب می نماید، امکان دست یابی به fund یا همان کمک هزینه ی تحصیلی رایگان از کشور مقصد می باشد. از سوی دیگر تحصیل در کشورهای اروپایی یک رقابت جهانی است که تمامی دانشجویان از کشورهای مختلف درخواست یا apply را برای دانشگاه های خوب می دهند. این رقابت علاوه بر رزومه و انگیزه ی نامه ی خوب باید نمره ی خوبی از آیلتس داشته باشید. به عبارتی ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی بدون نمره ی آیلتس هزینه گزافی است و به عبارتی نمی ارزد که دانشجویان برای ادامه تحصیل به کشوری بروند که چند برابر کشور خود خرج کنند و تمامی این رقابت ها برای دست یابی به کمک هزینه های دولتی است. از این رو در ادامه با ساختار اصلی آزمون آیلتس آشنا می شوید.
آیلتس    

محتوای اصلی آزمون آیلتس

آیلتس مخفف (International English Language Testing System) به معنی سیستم ارزیابی جهانی زبان انگلیسی،  یکی از مهمترین و شناخته ترین آزمون های بین المللی است که به باتوجه به اهداف زبان آموزان دو دسته تقسیم شده است: آکادمیک و جنرال. علاوه بر آن در این آزمون بر خلاف تمامی آزمون ها مفهومی به نام رد یا قبول شدن ندارد. در واقع نمره ای که در این آزمون گرفته می شود، توانایی زبان آموز را آشکار می کند. نمره ی این آزمون بین 0 تا 9 است. نمره های زیر 5 ضعف زبان آموز را نشان میدهد که حتی به سطح متوسط نیز نرسیده است. نمره ی بالای 5 نشان دهنده ی توانایی بالای زبان آموز در یادگیری و تسلط بر زبان انگلیسی است. تسلط چهارگانه زبان آموز مورد ارزیابی قرار میگیرد، این چهار مهارت عبارتند از: listening، writing،  reading، speakingاست. زمان آزمون 2 ساعت و 44 دقیقه و در دو روز صورت می گیرد، آزمون کتبی در 2 ساعت و نیم می باشد و زبان آموزان فرصت استراحت در بین آزمون ندارند. شروع آزمون با لیسنیگ است و دارای چهار بخش که در کل  چهل تست از آسان به سخت مسیریابی می شود. بدون نمره منفی می باشد  و زمان آن به مدت 30 الی 40 دقیقه طول می کشد. در واقع فایل صوتی مهارت شنیداری عبارتند از:
    مکالمه ی اول در مورد دو نفر که در مورد مسائل ساده و روزمره دارند،
    مکالمه دوم: یک سخنرانی تک نفره در مورد موقعیت های ساده،
    مکالمه سوم: مکالمه ی بین چند نفر در مورد موضوعات پیچیده
    مکالمه چهارم: یک سخنرانی تک نفره در مورد مفاهیم علمی و آکادمیک با محتوا و کلمات پیچیده
 بعد از بخش لیسینگ، ریدینگ همراه با 3 متن به مدت 30 الی 40 می باشد. در آخر به بخش رایتینگ باید اشاره کرد که از بخش تشکیل شده است. بخش اول در آزمون جنرال مربوط به نامه نگاری است ولی در بخش اول در آزمون آکادمیک در رابطه با تحلیل آماری ارقام و جداول است. بخش دوم آزمون در هر دو گروه یکسان می باشد. بیشترین تفاوت بارز در بین این دو گروه، در بخش اول رایتینگ و ریدینگ نیز می باشد. این آزمون از جهاتی شبیه کنکور سراسری و تفاوت اصلیش که  زبان آموزان می توانید هر چند بار در آزمون IELTS شرکت نمایید و نمره ای که بهترین را گرفتید نمره ی اصلیتان قرار دهید نه اینکه آخرین نمره ای که از آزمون به دست آورید، اما شباهت اصلی آن رقابتی که بین داوطلبان وجود دارد و قبل از آزمون اصلی باید داوطلبان از آمادگی زیادی برخوردار باشند. در واقع شرکت در آزمون های آزمایشی ماک ((mock، شرکت در کلاس های آیلتس و خواندن کتاب های مناسب این آمادگی برای داوطلبان فراهم می گردد.

هزینه ی آزمون آیلتس

آزمون IELTS به طور کلی 230 دلار آمریکاست و با توجه به رشد روز افزون دلار در ایران این قیمت باید با ارزش دلار روز محاسبه گردد! پس با توجه به اینکه دلار گوی سبقت را گرفته است، داوطلبان باید برای گرفتن نمره ی خوب، آمادگی بیشتری از طریق خواندن کتاب های آیلتس و مکمل آن داشته باشند.
حرف های مهمی که باید زده شود
در آخر نیز بدون هیچ آمادگی در آزمون IELTS  شرکت نکنید! همان طور که گفته شد هم هزینه ی آزمون بالاست و هم اینکه نمره ی زیر 5 هیج ارزشی ندارد و فقط هزینه گزاف برای یک عمل بیهوده انجام داده اید. از سوی دیگر اگر هنوز برای دادن این آزمون دو دل هستید همچنین ابهامات کلی در مورد آزمون آیلتس در سر دارید و میتوانید بدون هیچ گونه هزینه از طریق مشاوره های تلفنی و رایگان کتاب لند برخوردار شوید!
منبع: ketab.land
وبگردی