آفتاب

خدمات خمکاری و رول با شرکت پارسیان لیزرفرآیند خمکاری ورق‌های فلزی یکی از مهم‌ترین فرآیندهای تولید می‌باشد.

خمکاری یا رول چیست؟

فرآیند خمکاری ورق‌های فلزی یکی از مهم‌ترین فرآیندهای تولید می‌باشد.
در امور خمکاری و رول به موارد زیادی برمی‌خوریم که برای تأمین فرم مورد نظر، افزایش مقاومت در مقابل خمش، جلوگیری از آسیب به دست، ایجاد اتصال و غیره نیاز به خمکاری وجود دارد.
خمکاری فرآیندی برای شکل دادن ورق تخت فلزی به شکل موردنظر بدون شکستن یا نازک شدن موضعی شدید است.
از جمله کاربردهای این فرآیند ایجاد انحنا در یک ورق است؛ همچنین تبدیل ورق به ناودانی با مقاطع مختلف و در مواردی شکل‌های حلقوی یکی از پرکاربردترین موارد مصرف فرآیند خمکاری است.

انواع روش‌های خمکاری

به طور کلی قطعاتی که دچار فرآیند خمکاری می‌شوند،‌ یکی از انوع خمکاری V شکل، خمکاری گونیایی یا خمکاری U شکل (ناودانی) بر روی آنها شکل گرفته است.
•    خمکاری V شکل جهت انجام این فرآیند نیازمند استفاده از یک سنبه و ماتریس از جنس فولاد آب داده می‌باشیم.
•    سر سنبه و فرورفتگی ماتریس به شکل V می‌باشد.
•    ماتریس روی پایه‌ای با ارتفاع معین قرار می‌گیرد تا بتواند در مقابل نیروی خمکاری تحمل داشته باشد.
•    اتصال ماتریس و پایه معمولاً توسط چهار پیچ و دو پین صورت می‌گیرد.
از مزایای خمکاری V شکل می‌توان به ساده بودن قالب و انجام خمکاری در محدوده زاویه صفر تا ۹۰ درجه اشاره کرد. جهت رسیدن به شعاع معین لازم است که شعاع سنبه و ماتریس درست انتخاب شوند.
امروزه جهت رسیدن به شعاع معین و افزایش سرعت خمکاری از تجهیزات کمکی مانند غلتک نیز استفاده می‌کنند. خمکاری گونیایی هدف از انجام این فرآیند ایجاد خم با زاویه ۹۰ درجه است و در آن یک جفت سنبه-ماتریس استفاده می‌شود.
ماتریس به مانند خمکاری V شکل می‌تواند روی یک پایه سوار شود. برای کنترل فرآیند خمکاری از یک فشار انداز که به عنوان حمایت‌کننده ورق نیز کار می‌کند استفاده می‌شود.
قطعه مورد نظر به گونه‌ای درون ماتریس قرار می‌گیرد که بازوی بلندتر آن روی فشارانداز باشد. پایین آمدن سنبه باعث می‌شود که قطعه به فشارانداز بچسبد و به همراه آن درون ماتریس فرو برود و در نتیجه آن بازوی کوچک‌تر جسم عمود بر بازوی بزرگ‌تر خواهد شد.
با توجه به کاربرد روزافزون فرآیند خمکاری در صنایع مختلف از قبیل خودروسازی، صنایع هواپیمایی، صنایع نظامی، لوازم خانگی وغیره می‌توان به اهمیت این فرآیند پی برد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود کامپیوتر به عرصه تولید و استفاده از ماشین‌های خمکاری CNC، محصولات تولید شده با فرآیند خمکاری بادقت و کیفیتی بسیار بالا، به صورت چشم‌گیری رو به افزایبش است .
مجموعه صنعتی پارسیان لیزر مجهز به دستگاه‌های برش و خمکاری با طول ۴متر است. در صورت نیاز مشتری به عملیات خمکاری، پس از تولید قطعات توسط دستگاه‌ برش لیزر، مطابق نقشه و به پشتوانه تجربه متخصصین مجموعه صنعتی پارسیان لیزر این پروسه قابل اجرا خواهد بود.
خمکاری در پروسه کاری بعد از اجرای برش لیزر بر روی متریالمورد نظر صورت می‌پذیرد. انجام دو مرحله تولید شامل برش لیزر و خمکاری در مجموعه صنعتی پارسیان لیزر؛ هماهنگی، دقت، سرعت و کیفیت محصول نهایی را بهینه می‌کند.
مجموعه صنعتی پارسیان لیزر با پرسنل مجرب خود، انواع خدمات طراحی و مدل‌سازی قطعات، برش لیزر، خمکاری و نقطه جوش انواع متریال را انجام می‌دهد.
پس بدون نگرانی کلیه امور صنعتی خود را به مجموعه صنعتی پارسیان لیزر بسپارید تا محصول نهایی شما با بهترین کیفیت و زمان‌‌بندی در اختیار شما قرار بگیرد.
منبع : شرکت پارسیان لیزر