آفتاب

چگونه در کنکور تک رقمی شویم؟در این مقاله قصد داریم شما را با دستورالعمل ها و ضوابطی آشنا کنیم که با عمل به آنها می توانید به موفقیت در کنکور و کسب رتبه برتر در آن برسید.

دوران دبیرستان برای عده ای از دانش آموزان مقطع مهمی می باشد؛ چرا که برای ادامه تحصیل و قبولی در دانشگاه باید از سد محکم کنکور و امتحان نهایی عبور کنند. ممکن است شما نیز مانند هر شخص دیگری آرزوی کسب رتبه برتر کنکور و قبولی در رشته مورد علاقه خود را داشته باشید، اما باید بدانید بدون سعی و تلاش زیاد و برنامه ریزی منطقی و درست به این هدف نخواهید رسید. در این مقاله قصد داریم شما را با دستورالعمل ها و ضوابطی آشنا کنیم که با عمل به آنها می توانید به موفقیت در کنکور و کسب رتبه برتر در آن برسید. در ادامه به بررسی پاره ای از این دستورالعمل ها می پردازیم.

کنکور

به چه مواردی باید عمل کرد تا به موفقیت در کنکور رسید؟

این سؤال در ذهن تمام کسانی که در فکر قبولی و کسب رتبه برتر کنکور هستند، وجود دارد. برای اینکار باید به موارد زیر توجه داشته باشید.

1)تعیین هدف

ابتدا هدف خود را از درس خواندن و موفقیت مشخص کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که هدف شما کسب موفقیت در کنکور و قرارگرفتن در جایگاه افراد برتر (حتی تک رقمی ها) می باشد. این را همیشه در ذهن خود داشته باشید و برای رسیدن به آن به سختی تلاش و کوشش کنید.

2) برنامه ریزی درست و اصولی

تنها داشتن هدف برای قبولی در کنکور کافی نیست. باید برای اینکار دست به کار شوید و یک برنامه ریزی مدون و اصولی را برای درس خواندن بوجود آورید. اینکه در هر روز حداقل چند ساعت باید درس بخوانید، هر کتاب را در چه روزی بخوانید، ساعات مطالعه و استراحت چگونه باشد و ... . بهتر است برای اینکار از یک مشاور باتجربه و حرفه ای کمک بگیرید.
3) از تفریحات غیرضروری پرهیز کنید و فقط روی درس خواندن متمرکز شوید.
تماشای تلویزیون، بازی با کامپیوتر، مهمانی رفتن وگردش جزء تفریحاتی است که باید تا جای ممکن از آنها پرهیز کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که این تفریحات همیشه وجود دارد اما وقت و زمان برای درس خواندن و قبولی در کنکور محدود است و نباید این فرصت را براحتی از دست داد. تنها چیزی که باید به آن بیندیشید موفقیت در کنکور و تحصیل در رشته مورد علاقه خودتان است؛ پس برای آن بجنگید و وقت خود را به بطالت تلف نکنید.

4) خلاصه نویسی

همیشه سعی کنید در خلال درس خواندن و مطالعه کتب مختلف، نکات ضروری و مهم را یادداشت کرده و به صورت خلاصه  آنها را داشته باشید. این امر به شما در مرور درس های خوانده شده و خصوصاً در روزهای نزدیک به کنکور جهت یادآوری مطالب خوانده شده کمک زیادی می کند. بهتر است برای هر درس خلاصه جداگانه  ای تهیه کنید و در جایی قرار دهید تا همیشه جلوی چشم شما باشد. استفاده از جعبه لایتنر هم می تواند به صورت مکمل در این زمینه بسیار مؤثر و مفید باشد.

کنکور
 

5) کتب تست و مهارت تست زنی

خواندن دروس مختلف و خلاصه برداری از آنها جزء قدمهای اصلی و اولیه برای موفقیت در کنکور است، اما به تنهایی برای کسب رتبه برتر کنکور کافی نیست. شما باید در کنار خواندن مطالب تشریحی که در صفحات مختلف دروس کنکور وجود دارد، از کتب تستی برای آشنایی با انواع تست و افزایش مهارت خود در تست زنی نیز استفاده کنید، چرا که سؤالات کنکور به صورت تستی طرح می شود. بسیار مهم است که کتب تست را از چه انتشاراتی تهیه می کنید، برای اینکار حتما از تجربه کنکوری های سال قبل و مشاوران این حوزه استفاده کنید. توجه داشته باشید که داشتن یک یا حداکثر دو کتاب تست برای هر درس کفایت می کند. ممکن است مجبور شوید تعدادی کتاب را از یک انتشارات و بقیه را انتشارات دیگر تهیه کنید. به هر حال آنچه مهم می باشد این است که همیشه در طول روز وقتی را نیز برای تست زدن به خود اختصاص دهید و سعی کنید به مرور زمان سرعت و مهارت خود را در آن بالا ببرید تا بتوانید در جلسه کنکور موفق باشید.

6) شرکت در آزمون های تستی دوره ای

آزمون های تستی فرصت بسیار خوبی برای شرکت کنندگان در کنکور است تا قبل از شرکت در آزمون چندبار در شرایط مشابه با آن قرار گرفته و ضمن سنجش آموخته ها و مهارت خود در تست زنی، در فضای رقابتی با اشخاص مشابه با خود قرار بگیرند. به این ترتیب می توانند نقاط قوت و ضعف خود را به مرور شناسایی کرده و از استرس خود در جلسه کنکور بکاهند، و در این مسیر استفاده از مطالب آموزشی پی سی کنکور (www.p30konkor.com) هم می تواند موثر باشد.
آزمونه های قلم چی، آزمون های سازمان سنجش، آزمون های گزینه دو و ... نمونه مواردی است که معمولاً افراد کنکوری به سراغ آنها می روند. با ثبت نام در این آزمون ها شما در طول سال چندین بار در آزمون شرکت می کنید با انواع سؤالات کنکور آشنا می شوید. معمولاً این آزمون ها طبق یک برنامه ریزی اصولی برگزار شده و به پیش می رود؛ به گونه ای که در نهایت کل مباحث درسی را پوشش داده و اشخاص با شرکت در تمامی آزمون ها قبل از کنکور به آمادگی لازم برای شرکت در آن دست می  یابند. سعی کنید حتماً در این آزمون ها شرکت کنید تا شانس قبولی خود را در کنکور افزایش دهید.
مطلب آخر اینکه همیشه و در همه جا به خدا توکل کنید و از او بخواهید که شما را در راهی که در پیش گرفته اید یاری برساند. مطمئن باشید با رعایت دستورالعمل های فوق قبولی در کنکور و حتی کسب رتبه تک رقمی دور از ذهن نیست. به قول گفتنی خواستن توانستن است!
وبگردی