آفتاب

طلاهایمان را کجا نگهداری کنیم؟گاوصندوق ها با توجه به اندازه و ابعاد و میزان فضای موجود در آنها کاربردهای متفاوتی دارند. این وسایل نه تنها در محیط های تجاری و اداری و بانک ها مورد استفاده قرار میگیرند، بلکه از گذشته تا امروز در منازل نیز کاربرد داشته و سیستم های رمزگذاری و قفل آنها همیشه در حال تغییر و پیشرفت می باشند.

شاید بتوان گفت گاوصندوق مهمترین وسیله امنیتی برای اوراق بهادار، جواهرات، چک، اسکناس و اسناد می باشد. گاوصندوق ها با توجه به اندازه و ابعاد و میزان فضای موجود در آنها کاربردهای متفاوتی دارند. جعبه های یک یا چند طبقه چهار گوش با بدنه بسیار مقاوم و فولادی با قفل های بسیار معتبر و سیستم رمزگذاری پیچیده که برای نگهداری از وسایل و اسناد و مدارک و پول و جواهرات استفاده میشود اصطلاحا گاوصندوق گفته میشود.
این وسایل نه تنها در محیط های تجاری و اداری و بانک ها مورد استفاده قرار میگیرند، بلکه از گذشته تا امروز در منازل نیز کاربرد داشته و سیستم های رمزگذاری و قفل آنها همیشه در حال تغییر و پیشرفت می باشند.
اندازه و ابعاد و همچنین شکل ظاهری گاوصندوق ها با هم تفاوت های زیادی دارند. به طوریکه می توان نمونه های یک و چند طبقه بزرگ و کوچک و همچنین گاوصندوق های آسانسوری را مشاهده نمود. گاوصندوق های کوچک که اغلب یک یا نهایتا دو طبقه می باشند بیشتر در منزل و هتل ها کاربرد داشته و از نظر قیمت نیز در سطح ارزان تری نسبت به سایر گزینه ها قرار دارند. نوع دیگر این گاوصندوق ها که بیشتر در طلافروشی ها و موزه ها مورد استفاده قرار میگیرد، گاوصندوق های آسانسوری می باشند. ساختار این تجهیزات کاملا با سایر گاوصندوق ها متفاوت بوده و ویترین در نظر گرفته شده برای آنها با فشردن یک دکمه به طور کامل در صندوق مخصوص در قسمت پایین قرار میگیرد.

 گاوصندوق 

انواع گاو صندوق از نظر قفل

از دیگر فاکتورهایی که می توان بر اساس آن گاوصندوق ها را تقسیم بندی نمود، نوع قفلی می باشد که در آنها استفاده شده است. قفل های موجود روی درب گاوصندوق ها شامل مکانیکی، کلیدی، رمزی دیجیتال، بیومتریک و ترکیبی می باشند که نوع بیومتریک و ترکیبی آن بالاترین درجه امنیت را دارا می باشند. در گاوصندوق هایی که دارای سیستم قفل بیومتریک می باشند، تنها با اسکن اثرانگشت یا قرنیه چشم مالک امکان بازگشایی آن وجود داشته و به همین دلیل امکان بازگشایی آن توسط افراد غریبه وجود ندارد. البته لازم به ذکر است که استفاده از قفل های بیومتریک در گاوصندوق های خانگی و هتلی کاربرد زیادی نداشته و اغلب برای ادارات و سازمان ها و مراکز تجاری مهم مورد استفاده قرار میگیرند.
گاوصندوق اثر انگشتی چیست و چه کاربردی دارد؟
گاوصندوق اثر انگشتی یکی از قوی ترین زیرمجموعه های گاوصندوق دیجیتال می باشد که اساس کار آن بر پایه منحصر به فرد بودن اثرانگشت هر انسان بنا شده است. قفل های به کار رفته در این نوع گاوصندوق در گروه قفل های بیومتریک بوده و از نظر امنیت در بالاترین سطح قرار گرفته اند. به طوریکه در دنیای امروز شاهد استقبال بسیار زیاد برای خرید گاوصندوق اثر انگشتی هستیم.
 

 گاوصندوق

انواع گاو صندوق اثر انگشتی

امنیت مهم ترین و اصلی ترین ویژگی و فاکتوری می باشد که در طراحی انواع گاوصندوق در نظر گرفته میشود و راهکارها و شیوه های مختلفی برای به حداکثر رساندن آن معرفی و اجرا شده اند. در نسل های جدید گاوصندوق های دیجیتال از اثر انگشت برای این منظور استفاده میشود و با توجه به امنیت 100 درصدی آن، در انواع مختلف گاوصندوق از این نوع رمزگذاری استفاده میشود. به طوریکه می توان تنوع بسیار بالایی را در این گروه از گاوصندوق ها مشاهده نمود. گاوصندوق اثر انگشتی را می توان بر اساس اندازه و ابعاد به دو گروه گاوصندوق کوچک و گاو صندوق بزرگ تقسیم بندی نمود.
گاوصندوق خانگی یکی از نمونه های بسیار کاربردی می باشد که در چند سال اخیر به سیستم رمزنگاری با اسکن اثرانگشت مجهز شده اند. از مزایای این شیوه رمزنگاری برای گاوصندوق های خانگی می توان به امکان ثبت اثر انگشت چند نفر از اعضای خانواده اشاره نمود. البته لازم به ذکر است که، این گروه از گاوصندق ها علاوه بر قفل های بیومتریک، دارای کلید اضطراری نیز می باشند تا در صورت لزوم از آن استفاده شود. از دیگر نمونه های بسیار پرکاربرد در میان گاوصندوق های دیجیتال بیومتریک می توان به گاوصندوق اداری اشاره نمود که در اندازه و ابعاد مختلف و به صورت چند طبقه طراحی شده و تنها افراد مجاز قادر به بازگشایی آن می باشند. در طراحی و تولید گاوصندوق آسانسوری و زیر ویترینی نیز از این مکانیزیم پیشرفته استفاده میشود و حتی می توان از قفل های ترکیبی نیز علاوه بر ثبت اثرانگشت در کنار هم استفاده نمود.

  گاوصندوق

ویژگی ها و معایب گاوصندوق اثر انگشتی

از مهم ترین و اصلی ترین مزایای گاوصندوق های اثر انگشتی که باعث شده اند کاربرد آنها در دنیای امروز تا این اندازه با استقبال مواجه شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:
•    امنیت بسیار بالا به دلیل منحصر به فرد بودن اثر انگشت انسان ها
•    تنوع زیاد در اندازه، ابعاد و نوع طراحی گاوصندوق اثر انگشتی
•    قابلیت بازگشایی گاوصندوق با کلید در صورت قطع برق و اتمام باتری
•    طراحی زیبا
•    عدم نیاز به حفظ رمزهای عددی طولانی و پیچیده و بالا بودن احتمال فراموشی آنها
•    سرعت عمل بالا در باز شدن گاوصندوق توسط مالک
•    امکان استفاده از قفل های ترکیبی و اثرانگشتی در کنار هم برای افزایش امنیت
•    کابری آسان
•    قابلیت باز کردن گاوصندوق برای افراد خانواده
 نحوه ی عملکرد رمز گاوصندوق اثرانگشتی
سطح انگشت هر شخص دارای نا همواری های بسیاری است که مخصوص خودش بوده و سنسور ها و حسگر هایی در گاوصندوق اثر انگشتی قرار داده شده که این ناهمواری ها طبق یک اصول و الگوی خاص سطح انگشت هر فرد را اسکن میکند.
وبگردی