آفتاب

چگونه میوه ها و سبزیجات را ضدعفونی کنیم؟سبزیجات و میوه‌ها بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند اما به معنای واقعی کلمه  راهی طولانی را طی می‌کنند تا به دست ما برسند. سموم شیمیایی، خاک، آلودگی‌های محیطی و حتی انواع ویروس‌ها و باکتری‌های گوناگون روی‌ آن‌ها می‌نشیند؛ از این‌رو ضدعفونی کردن و نحوه صحیح شست‌وشوی آن‌ها با وجود باکتری‌ها و انواع ویروس‌هایی چون ویروس کرونا بسیار مهم است. به دلیل اینکه میوه و سبزیجات اغلب به صورت خام و پخته نشده مصرف می‌شوند مراحل سالم سازی آن‌ها بسیار مهم است، شستن میوه‌ها و سبزیجات تازه روشی اثبات شده برای از بین بردن میکروب‌ها و باقی مانده‌های آلودگی از سطح آن‌ها قبل از خوردن است.
مهم‌ترین مرحله برای خرید میوه و سبزی  این است که در هنگام خرید دقت کنید که تا حد ممکن محصولات باکیفیت و تازه را انتخاب کنید و یا از خدمات خرید آنلاین میوه که محصولات را به صورت دستچین ارائه می‌دهند استفاده کنید. توجه داشته باشید که  اگر مراحل پاکسازی و سالم‌سازی به درستی انجام نشود این مواد غذایی ارزشمند تبدیل به موادی پرخطر برای بدن و سلامتی خواهند شد.

مراحل شستن و ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات

طبق گفته سازمان غذا و دارو (FDA) ، شستن میوه و سبزیجات با مواد شوینده یا فرآورده‌های صابونی تجاری توصیه نمی‌شود؛ همچنین مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می‌کنند که میوه و سبزیجات را با صابون، مواد شوینده یا محصولات تجاری نشویید. مراحل زیر به شما در شست‌وشوی سالم میوه و سبزیجات کمک می‌کند.

 قبل از شست و شوی میوه و سبزیجات دستانتان را بشویید!

دستان خود را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید چرا که درصورت آلوده بودن دست‌ها، میکروب و ویروس به راحتی می‌تواند وارد محصولات شود.
میوه و سبزیجات را موقع مصرف بشویید
توصیه می‌شود که میوه و سبزیجات را قبل از برش زدن یا پخت و پز بشویید، مگر اینکه در بسته‌بندی‌هایی با برچسب شسته شده باشد و بگوید که این محصول شسته شده است (مانند بیبی اسفناج کارخانه‌ای) محصول را زیر آب روان بگیرید، حتی اگر نخواهید میوه را با پوست بخورید زیرا در هنگام برش دادن ممکن است میکروب روی پوست وارد میوه‌ها و سبزیجات شود. همچنین قبل از آماده سازی، هر قسمت آسیب دیده یا ضربه دیده را جدا کنید. رطوبت یک زیستگاه مناسب برای رشد باکتری‌ها است. اگر قصد استفاده از میوه و سبزیجات را در همان روز ندارید شستن و رطوبت موجود در آن‌ها می‌تواند محیطی برای رشد باکتری‌ها  فراهم کند اما اگر ناچار به شستن بودید برای خشک کردن میوه و سبزیجات، از یک حوله کاغذی تمیز استفاده کنید؛ اما پیشنهاد می‌شود خرید میوه را روزانه انجام دهید.

نحوه شست‌وشوی انواع محصولات با آب

شستشو در آب سرد تمام چیزی است که شما نیاز دارید تا میوه‌ها و سبزیجات را سالم مصرف کنید، اما برای بعضی از محصولات به کار بردن تکنیک‌هایی نظیر آنچه خواهیم گفت موثر است.
•    سبزیجات برگی: بهتر است بیرونی‌ترین لایه اسفناج، کاهو، سوئیس چارد، تره فرنگی و سبزیجات برگی دیگر برداشته شود، سپس در یک کاسه آب خنک غوطه ور کنید، شستشو دهید، تخلیه کنید و با آب روان آبکشی کنید.
•    میوه‌ها با پوست سخت: میوه‌هایی با پوست ضخیم‌تر مانند سیب، لیمو، گلابی و... همچنین صیفیجات ریشه‌ای مانند سیب زمینی، هویج و شلغم را با یک برس، تمیز و آبکشی کنید.
•    محصولات با پوست نازک: انواع توت‌ها، قارچ‌ها و سایر انواع محصولاتی که پوست نازکی دارند را به آرامی با دست تمیز کنید.
ضدعفونی با محلول جوش شیرین و یا محلول سرکه و نمک
اگر شست‌وشو با آب سرد به نظرتان کافی نیست، این روش‌های خانگی  می‌تواند در پاکسازی و ضدعفونی محصولات بسیار موثر باشند.
تحقیقات جدیدی که در ژورنال کشاورزی و مواد غذایی شیمیایی منتشر شد، نشان داد که جوش شیرین مؤثرترین روش برای از بین بردن باقیمانده آفت کش‌ها است. سینک آشپزخانه را پر از آب کنید و یک الی دو قاشق مربا خوری جوش شیرین به آن اضافه کنید و بگذارید محصولات درون آن 12 تا 15 دقیقه خیس بخورد، سپس میوه‌ها و صیفیجات سخت را با برس پاک کرده و قبل از خوردن آن‌ها را خشک کنید.
سرکه و نمک هر دو ماده ضدعفونی کننده و گندزدا هستند. یک یا دو قاشق مربا خوری نمک را با یک قاشق مربا خوری سرکه در مقداری آب بریزید و اجازه دهید میوه‌ها و سبزیجات  15 دقیقه در آن بماند بعد با آب سرد آبکشی کنید.

انجام دادن مراحل ذکر شده بهترین روش برای  پاکسازی و ضدعفونی کردن میوه‌ها و سبزیجات در خانه هستند. اگر شما هم دغدغه خرید میوه و تره بار درجه یک را دارید و یا به دنبال خرید برخی محصولات ارگانیک هستید، خرید اینترنتی میوه درجه یک، از تره‌بار اینترنتی سبزی‌من می‌تواند راه حل مناسبی باشد.

منابع: https://www.moving.com/tips/how-to-sanitize-fruits-and-vegetables/
https://www.foodnetwork.com/healthyeats/healthy-tips/2020/03/how-to-wash-your-produce