آفتاب

نکاتی طلایی برای کاهش هزینه و زمان ساخت و سازمدیریت ساخت و ساز یعنی تخصیص، پیگیری و استفاده از منابع برای رسیدن به یک هدف معین در یک محدوده مشخص زمانی.

 با مدیریت صحیح، سودآوری بیشتری در ساخت‌وسازتان داشته باشید

مدیریت ساخت و ساز یعنی تخصیص، پیگیری و استفاده از منابع برای رسیدن به یک هدف معین در یک محدوده مشخص زمانی. مدیریت کنترل پروژه در واقع روشی است که با استفاده از آن می‌توان پروژه ساختمانی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، با کمترین هزینه، به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت و استانداردها به پایان برسانید. در این روش می‌توان زمان و هزینه یک پروژه را با در نظر گرفتن ریسک‌های موجود، به‌درستی برنامه‌ریزی کرد.
آشنایی با مدیریت کنترل پروژه برای تمام مهندسین و فعالان ساختمان ضروری است؛ بنابراین لازم است برای اجرای بهتر پروژه‌ی ساخت‌وساز از شگردهای مدیریت پروژه استفاده نمایید. در ادامه می‌توانید مطالب بیشتری را در این زمینه بخوانید.

موفقیت در مدیریت پروژه ساختمانی چگونه ممکن است؟

داشتن مهارت‌ها و تخصص‌های لازم در مدیریت پروژه امری ضروری در موفقیت پروژه محسوب می‌شود. موفقیت در پروژه‌های ساخت‌وساز نیز به عوامل زیادی بستگی دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:
1.    تعیین اهداف مشخص و واقع‌بینانه
2.    برنامه‌ریزی صحیح
3.    مدیریت زمان مناسب
4.    مدیریت هزینه مناسب
5.    مدیر پروژه شایسته
6.    تعیین گروه قدرتمند و مجرب همراه با مهارت‌های متناسب برای انجام پروژه
7.    کارفرمایی توانمند برای تصمیم گیری به‌موقع
8.    هماهنگی بیشتر مراحل ساخت با توجه به اهداف پروژه
9.    پیش‌بینی صحیح چشم‌اندازهای پروژه در چند ماه آینده
10.    ارتباط مؤثر با سازمان‌ها و شرکت‌های مرتبط
11.    توانایی مدیریت صحیح قراردادها
12.    مدیریت صحیح ایمنی و استاندارد
13.    مدیریت صحیح نیروی انسانی
14.    بالا بردن قدرت تصمیم ‌گیری و ریسک در تمام شرایط به‌خصوص در شرایط بحرانی (به‌طور مثال در مواقع عدم تأمین مصالح موردنیاز مانند تیرآهن)
15.    ارزیابی عملکرد هر یک از اعضای گروه و پیشرفت پروژه
16.    بازرسی دوره‌ای در تمام مراحل فعالیت همه گروه‌ها
17.    تهیه نرم‌افزارهای موردنیاز و آموزش به اعضا
18.    بهینه‌سازی منابع مالی پروژه طی انجام پروژه
19.    جمع‌آوری گزارش و ارائه آن به سرپرست پروژه برای تمام گروه‌هایی فعال در پروژه

برنامه‌ریزی و کنترل پروژه

برنامه‌ریزی یک پروژه می‌تواند به‌طور مستقیم بر موفقیت یا شکست آن پروژه ساختمانی اثرگذار باشد. برای انجام این مرحله ابتدا باید یک سیستم برنامه‌ریزی و کنترل پروژه خوب انتخاب کرد و آن را مطابق به شرایط موجود به‌روزرسانی نمود.
سپس اطلاعاتی نظیر نام پروژه، نام کارفرما، نام پیمانکار، نام مشاور، تاریخ شروع پروژه، تاریخ پیش‌بینی شده پایان پروژه، مدت‌زمان انجام پروژه، مبلغ قراردادی پروژه و موقعیت جغرافیایی تهیه می‌شود. برنامه‌ریزی و کنترل پروژه شامل ۲ بخش می‌شود که در ادامه توضیحات بیشتری در مورد هریک داده می‌شود.

۱- مدیریت زمان در پروژه ساختمانی

مدیریت زمان در پروژه بدان معناست که زمان انجام پروژه به حداقل مقدار ممکن برسد. در این صورت هزینه‌های پروژه نیز بسیار کاهش می‌یابد؛ زیرا علاوه بر کاهش هزینه‌های سربار، سوددهی پروژه نیز بالاتر خواهد رفت.

 چگونه خانه ای ارزان بسازیم

۲- مدیریت هزینه در پروژه ساختمانی

مدیریت هزینه شاید مهم‌ترین اقدامی است که پیمانکار برای کارفرما انجام می‌دهد. یک پیمانکار خوب می‌داند چگونه خانه‌ای ارزان بسازد. ( برای مطالعه مقاله چگونه خانه ای ارزان بسازیم روی متن لینک شده کلیک کنید)  بخش اصلی مدیریت کنترل پروژه برآورد هزینه‌هاست که شامل تخمین زدن هزینه‌های معمول در ساخت‌وساز و هزینه‌های جانبی و پیش‌بینی‌نشده پروژه می‌شود. این مرحله باید با دقت و تمرکز بالایی انجام شود؛ زیرا هرگونه اشتباهی می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به پروژه بزند یا حتی پروژه را با شکست مواجه نماید.
همان‌طور که مشخص است بعد از هزینه زمین، قیمت تمام‌شده مصالح ساختمانی بیشترین هزینه را برای کارفرما دارد؛ بنابراین با خرید به‌موقع و به‌اندازه تیرآهن، میلگرد، سیمان و دیگر مصالح می‌توان در کاهش هزینه‌های ساخت‌وساز به‌طور مؤثر عمل کرد.
از سوی دیگر افزایش قیمت مواد و مصالح در طول اجرای پروژه‌ها نقش مهمی در قیمت تمام‌شده پروژه خواهد داشت. به‌طور مثال طی سال گذشته قیمت تیرآهن و میلگرد تقریباً دو برابر شده است و تخمین هزینه‌های پروژه‌هایی که در یک سال گذشته آغاز شده بودند را دچار مشکل کرده است. البته برخی از این پروژه‌ها نیز با رصد قیمت روز تیرآهن ، میلگرد و دیگر مقاطع فولادی و خرید به‌موقع این مصالح، از افزایش قیمت آهن آلات و دیگر مصالح در امان مانده‌اند. عدم مدیریت صحیح تأمین مصالح می‌تواند بر زمان اجرا، کیفیت و هزینه پروژه تأثیر مهمی داشته باشد. از موارد مهمی که در این زمینه باید به آن توجه نمود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    زمان‌بندی صحیح تأمین مصالح پروژه
•    شناسایی بهترین تأمین‌کننده‌ها متناسب با پروژه
•    خرید و حمل مصالح
•    انبارش صحیح مصالح
•    تحویل و توزیع مصالح
•    مدیریت موجودی مصالح
•    مدیریت بهینه ضایعات در پروژه
کارشناسان فروشگاه آسرون آماده ارائه مشاوره رایگان در مورد تهیه انواع مصالح ساختمانی موردنیاز شما هستند. برای مشاوره رایگان می‌توانید با شماره 43000023-021 تماس حاصل فرمایید.

کنترل کیفیت پروژه ساخت‌وساز چیست؟

کنترل کیفیت پروژه ساخت‌وساز یکی از مراحل مهم مدیریت کنترل پروژه است. برای این کار باید تمام مراحل پروژه را از نظر کیفی به‌دقت ارزیابی نمود. سؤالاتی در لیست زیر آمده که پاسخ به آن‌ها می‌تواند در این زمینه برای شما راهگشا باشد:
•    مدت‌زمان پیش‌بینی‌شده برای انجام پروژه چقدر است؟
•    آیا تحویل پروژه در تاریخ تعیین‌شده در قرارداد ممکن است؟
•    دلایل احتمالی برای تأخیر در پروژه و نحوه برخورد با آن‌ها چیست؟
•    نحوه جبران تأخیرهای احتمالی چیست؟
•    تأخیر در فعالیت هر یک از گروه‌های پروژه تا چه اندازه بر تاریخ تحویل نهایی پروژه تأثیرگذار خواهد بود؟
•    بهینه‌ترین روش‌ها برای افزایش سرعت اجرای پروژه چیست؟
•    بهینه‌ترین روش برای به‌کارگیری نیروی انسانی، ماشین‌آلات و تجهیزات چیست؟
•    در هر بازه زمانی میزان منابع مالی پروژه چقدر باید باشد تا مشکلی در اجرای پروژه پیش نیاید؟

فعالیت‌های یک پروژه را به‌درستی تقسیم نمایید

گام بعدی تعیین فعالیت‌های اجرایی لازم است که باید به نحو مناسبی تقسیم‌کار شود. در یک پروژه ساختمانی باید مقدار زیادی از مصالح (مانند سیمان، تیرآهن، میلگرد، بتن و کاشی) و تعداد زیادی نیروی انسانی (مانند برق‌کار، گچ‌کار و جوشکار) را در نظر گرفت و بر طبق آن‌ها مدیریت هزینه و زمان را انجام داد. برای اینکه بتوانید بهتر از پس این کار بربیایید بهتر است در ابتدا مراحل مختلف پروژه را به فعالیت‌های کوچک‌تر تقسیم نمایید تا درنهایت کنترل بهتری بر روی آن‌ها داشته باشید.

مراحل پروژه ساختمانی

برای تقسیم‌بندی بهتر فعالیت‌ها و کنترل بهینه‌تر پروژه بهتر است مراحل مختلف پروژه ساخت‌وساز به‌دقت تفکیک شوند. در ادامه مراحل پروژه ساختمانی لیست شده‌اند:
مرحله اول: انجام مطالعات اولیه، تحقیقات و بررسی‌های لازم در مورد طرح‌های پیشنهادی
مرحله دوم: انجام توافقات اولیه بین مشاور طراح و کارفرما در مورد نقشه‌های اجرایی
مرحله سوم: شروع فعالیت بخش معماری، تأسیسات و برق
مرحله چهارم: انتخاب پیمانکار و آغاز ساخت‌وساز
مرحله پنجم: تحویل نهایی پروژه از سوی پیمانکار به کارفرما

‌انواع تأخیرها در پروژه‌های ساخت‌وساز

تأخیر در یک پروژه ساختمانی می‌تواند به دلایل مختلفی روی بدهد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:
1.    تأخیر به دلیل عدم تعهد پیمانكار
2.    تأخیر به دلیل عدم تعهد كارفرما
3.    تأخیر به دلیل حوادث غیرمنتظره و خارج از كنترل

اگر تأخیر انجام پروژه به دلیل اقدامات پیمانکار باشد، متحمل هزینه خسارت می‌شود؛ اما اگر این تأخیر به دلایل دیگری رخ دهد، پیمانکار می‌تواند با ذکر دلایل موجه درخواست تمدید قرارداد را داشته باشد.

عوامل موجه جهت تمدید زمان قرارداد پیمانکاری کدم‌اند؟

همان‌طور که بیان شد ممکن است پیمانکار به دلایل موجهی نتوانسته باشد پروژه را به‌موقع تحویل دهد. در زیر به ذکر برخی از این دلایل موجه پرداخته‌ایم:
•    تغییر مبلغ پیمان (ممکن است در حین اجرای پروژه مقادیر مٌنظم به پیمان تغییر یابد یا کارهایی به پیمانکار ابلاغ شود که برای آن‌ها قیمت و مقداری از قبل تعیین نشده باشد.)
•    تغییر اساسی نقشه‌های اجرائی یا مشخصات فنی
•    تأخیر در تحویل کارگاه از سوی کارفرما
•    تأخیر در ابلاغ نقشه‌های اجرائی و یا دستور کارها از سوی کارفرما
•    تأخیر در تحویل متریال از سوی کارفرما
•    بروز حوادث غیرمنتظره
•    کشف اشیای عتیقه و آثار تاریخی در محل پروژه
•    تصویب قوانین و مقررات جدید
•    محدودیت در ورود مصالح و تجهیزات که به عهده پیمانکار است
•    عدم انجام به‌موقع  تعهدات مالی توسط کارفرما
•    خرابی تجهیزات که تعمیر آن با تأخیر همراه باشد

سخن پایانی
با شروع یک پروژه ساخت‌‌وساز، مدیریت پروژه اولین گامی است که باید در نظر داشت. تعیین اهداف کلی و جزئی، مدیریت هزینه‌ها، مدیریت زمان، مدیریت اجرای مراحل، تیم‌سازی قوی و قدرت تجزیه تحلیل ریسک در پروژه و ارائه گزارش‌های نهایی، مهم‌ترین مراحلی هستند که در مدیریت یک پروژه ساختمانی باید به آن توجه شود.
هرچه بتوان مدیریت پروژه را به‌صورت بهتری انجام داد می‌توان به موفقیت پروژه امیدوارتر بود. مدیریت پروژه نیز نیاز به مهارت و دانش بروز دارد که یک مدیر پروژه موفق از این امر غافل نبوده و همواره به دنبال به‌روزرسانی اطلاعات خود است. همچنین یک مدیر پروژه موفق باید از قیمت‌های بروز  آهن آلات نظیر قیمت ناودانی ، قیمت تیرآهن، قیمت میلگرد و قیمت دیگر مصالح اطلاع داشته باشد. اگر شما نیز در کار ساخت‌وساز فعالیت دارید و می‌خواهید اطلاعات بروزی در مورد قیمت‌های مصالح ساختمانی داشته باشید می‌توانید به سایت آسرون(www.asroon.ir)  سر بزنید و از خدمات مشاوره رایگان و بسیاری خدمات دیگر این شرکت استفاده کنید.