آفتاب

سگ لابرادور رتریور، آرام و قابل به اطمیناناگر نگهداری از سگ ها را به عنوان یک حیوان خانگی دست آموز می پسندید، قطعاً آشنایی با سگ لابرادور رتریور می تواند هیجان انگیز باشد. بهتر است بدانید که قبل از هیجان آشنایی شما، مردمان سرزمین آمریکا نیز در این علاقه مانده اند و حالا سگ نژاد لابرادور رتریور را به عنوان یکی از پر طرفدارترین نژادها می شناسند.

همه چیز از ظاهر تا خلق و خوی در نژاد سگ نژاد لابرادور رتریور (Labrador Retriever) مناسب برای ماندن در کنار انسان ها می باشد. این نژاد، یک سگ در سایز متوسط است که همراه با بدنی ورزیده و عضلانی، ظاهری کاملاً دلفریب دارد. در کنار چنین ظاهر جذابی می توان از دنیای شخصی این سگ نیز نکات بسیاری را مطرح کرد. سگ نژاد لابرادور رتریور در مقایسه با دیگر سگ ها کاملاً باهوش تر است و در عین حال همراه با شخصیتی آرام و قابل اعتماد می تواند به درستی در کنار تمام اعضای خانواده به عنوان یک سگ خانگی دوست داشتنی قرار بگیرد. در این بین نباید از مهمترین وجه اخلاقی سگ لابرادور رتریور غافل باشیم. چرا که ما در حال صحبت از باوفاترین نژاد سگ هستیم. سگی که کاملاً در خدمت صاحبان خود، اندیشه ای جز راضی نگه داشتن آنها ندارد. حال که دورنمایی از سگ های باوفایی همچون لابرادورها را در نظر گرفته ‌ایم، بهتر می توانیم وارد تشریح جزئیات کاملتری از این سگ محبوب بشویم. پس همراه ما باشید تا بهتر بتوانیم یک سگ نژاد لابرادور رتریور را بشناسیم.

 سگ لابرادور
سگ نژاد لابرادور رتریور

ویژگی های ظاهری در سگ لابرادور رتریور

سگ لابرادور رتریور در خانواده سگ های رتریور هم ردیف گلدن ها قرار می گیرد و به اندازه پسرعموهای دوست داشتنی خود سطح محبوبیت بالایی دارند. این نژاد از سگ ها ریشه ‌هایی در جغرافیای شمال اروپا دارند و در یک قرن اخیر، آرام و پیوسته توانسته‌ اند به عنوان سگی دوست‌ داشتنی در جوامع غربی پذیرفته شوند. البته همراه با جثه تقریباً درشت سگ لابرادور رتریور همراه با آن اندام عضلانی و ظاهر ورزشکاری نباید انتظار یک سگ آرام خانگی را داشته باشید.
سگ نژاد لابرادور رتریور سطح فعالیت بدنی بالایی دارد. تا جایی که از آن به عنوان بهترین نژاد از سگ ها برای همراهی در شکار یاد می ‌شود. سگی با ابعاد اندامی به بلندای ۵۰ الی ۶۰ سانتیمتر که با وزنی مابین ۲۷ الی ۳۵ کیلوگرم در دسته سگ های میان جثه قرار می گیرد. نژاد های متنوع از سگ لابرادور رتریور را می ‌توانید در رنگ‌ های سیاه، زرد و حتی شکلاتی داشته باشید. این سگ ها دارای سرهای کشیده، بزرگ همراه با پوزه هایی پهن هستند. این چهره را بگذارید در کنار گوش های آویزانی که دارند. تمام مشخصه های یک چهره با ابهت را می ‌توانید در این ترکیب داشته باشید. خصوصاً که چنین چهره ای را سوار بر سینه‌ ای ستبر و کشیده خواهند داشت. در کل وقتی یک سگ از نژاد لابرادور رتریور را شاهد هستید، قوای بدنی در کنار هیبت جذاب اندامی ورزیده را خواهید یافت. جذابیتی که خیلی ‌ها را علاقمند کرده است. البته از چنین اندام ورزیده ای باید انتظار چالاکی نیز داشته باشیم. خب، وقتی ادعا می کنیم که این سگ بهترین نژاد برای همراهی در شکار است، حتما از چالاکی بالای آنها مطمئن هستیم.

خصوصیات اخلاقی سگ نژاد لابرادور رتریور

سگ های خانگی باید بتوانند در یک ارتباط عاطفی مطلوبی همراه صاحبان خود باشند. اصولاً سگ هایی که توانمندی برقراری ارتباطات عاطفی را ندارند، نمی توانند در جایگاه یک سگ خانگی دوست داشتنی قرار بگیرند. سگ نژاد لابرادور رتریور در جمع بهترین ها با قابلیت بالا در ایجاد ارتباط عاطفی با صاحبان خود قرار دارد. این سگ مادامیکه می ‌تواند شخصیت مستقلی داشته باشد، به راحتی در نهایت سازگاری با هر شرایطی که برای حضور آن در محیط خانه تدارک دیده اید، کنار می ‌آید. چرا که در تمام جنبه ‌های غنی شخصیت مهربان سگ نژاد لابرادور رتریور، رسیدن به رضایت صاحب خود در الویت بالایی قرار دارد.
برخی برای نگهداری از سگ ها در محیط های آپارتمانی، علاقه به انتخاب نژادهای کوچک جثه دارند. چرا که از بزرگی سگ های دیگر نژادها آن هم در محیط کوچک آپارتمانی واهمه دارند و احتمالاً آن را امری غیرممکن می دانند. لکن باید گفت که اگر در انتخاب سگ های بزرگ جثه برای نگهداری در فضای آپارتمانی دقت کافی را داشته باشید، قطعاً از حضور آنها در کنار خود لذت خواهید برد. مانند سگ لابرادور رتریور که کاملاً مستعد برای ماندن در محیط آپارتمانی می باشد. البته در این همراهی باید متوجه نیاز سگ لابرادور رتریور به تحرک بدنی بالای آن داشته باشید. اصولا وجه برتری در شخصیت سگ لابرادور رتریور در همین آرامش پس از تخلیه هیجانات آن است. اگر به اندازه کافی برای تفریح و تحرک آن وقت گذاشته باشید، در محیط خانه آنها را کاملا آرام و مهربان خواهید یافت.
البته در این همراهی آپارتمان ‌نشینی، اندکی باید متوجه سر و صدای تقریباً بلند این سگ باشید. اصولاً سگ نژاد لابرادور رتریور در دسته سگ های آرام با حجم صدای اندک قرار دارد. لکن نمی ‌توان به این راحتی از کنار تن صدای بلند آنها عبور کرد. زمانی که همان صدای اندک با قدرت کاملی در فضای آپارتمانی خواهد پیچید. شاید با این شرح از خلق و خوی سگ نژاد لابرادور رتریور خیلی نگرش مثبتی نداشته باشید؛ اما همه ‌چیز در مهارت شما در امر نگهداری از سگ ها بستگی دارد. این سگ اگر به اندازه کافی تحرک داشته باشد و وسایل بازی مناسبی را در اختیار بگیرد، به این سادگی ها حوصله داد و فریاد کردن نخواهد داشت.
یکی دیگر از جنبه‌ های اخلاقی سگ نژاد لابرادور رتریور که آن را بسیار محبوب کرده است، سطح سازگاری بالای آن با دیگر نژاد از سگ ها و حتی گربه ها می باشد. این سگ برای آنها که از گربه های خانگی نیز نگهداری می ‌کنند، بهترین انتخاب است. این سطح از سازگاری گاها تا جایی پیش می‌ رود که سگ دوست داشتنی شما در مقام یک حامی دیگر حیوانات خانگی خانه ظاهر خواهد شد.

 سگ لابرادور
خصوصیات اخلاقی سگ نژاد لابرادور رتریور

سگ لابرادور رتریور در ارتباط با انسان ها چگونه است؟

در ابتدای امر قید کردیم که سگ لابرادور رتریور در وفاداری به صاحبان خود سنگ تمام خواهد گذاشت. این حس عالی از وجه مهربانی در خلق و خوی این سگ می‌ آید. وجه مهربانی ای که در همراهی با دنیای کودکانه بچه ها نیز دیده خواهد شد. سگ لابرادور رتریور به مانند پسرعموهای گلدن خود برای بازی کردن با بچه ها همیشه آماده است.
مهربانی در خلق و خوی این نژاد از سگ ‌ها حتی فراتر از صاحبان آنها نثار افراد غریبه هم خواهد شد. سگ لابرادور رتریور به راحتی با افراد غریبه ارتباط عاطفی برقرار می ‌کند. این ویژگی ظاهراً با ذات پاسبانی سگ ها همخوانی ندارد. لذا خیلی نمی توانید از سگ لابرادور رتریور برای تبدیل شدن به یک سگ نگهبان اعتماد کنید؛ اما می ‌توانید از هوش بالا، انعطاف یادگیری خوب و استعدادهای ذاتی خارق ‌العاده این نژاد از سگ در دیگر وظایف با محوریت خدمت به انسان ها بهره مند باشید. سگ لابرادور رتریور برای انجام وظایفی مانند سگ راهنمای نابینایان، کمک به پلیس در کشف مواد مخدر و یا تبدیل شدن به یک سگ امداد در مواجهه با انواع حوادث بهترین است.