آفتاب

ایزوگام و قیرگونی چیست؟آیا تا به حال سقف خانه شما نم داده و یا به چکه کردن آب از دیوار یا سقف بر خورده اید؟

ساختمان ها به مرور زمان و فرسایش عایق یندی خود را از دست می دهند که مجدد نیاز به عایق بندی دارد و یا در ساختمان های در حال ساخت نیاز است تا سرویس های بهداشتی , آشپزخانه ها  , باکن و حمام و ... به خوبی عایق شوند . برای انجام این کار به سراغ ایزوگام و قیرگونی می رویم در این مقاله به معرفی آنها می پردازیم.

ایزوگام چیست و از چه موادی تشکیل شده است؟

ایزوگام پوششی است که از قیر و الیاف مصنوعی مختلف ساخته شده است. این پوشش که به عایق رطوبتی نیز مشهور است به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به پشت بام منازل، پی ساختمان، استخرها، مخازن آب، تونل‌ها، سدها، سرویس‌های بهداشتی و … به کار می‌رود.
این پوشش دارای سبکی و مقاومت بالایی است. این امر ایزوگام را به به برترین عایق رطوبتی تبدیل می‌کند. بخش زیادی از مقاومت بالای این عایق در برابر نفوذ رطوبت، ناشی از مواد اولیه به کار رفته در آن است. این مواد اولیه شامل:
1.    لایه پلی‌اتیلن (به جای لایه پلی‌اتیلن می‌توان از پودر معدنی یا فویل آلومینیوم استفاده کرد)
2.    الیاف پشم شیشه یا تیشو
3.    لایه الیاف پلی استر
4.    مواد افزودنی مانند قیر و پلیمر
هستند. هر یک از این مواد به نوعی از نفوذ رطوبت و آب به داخل بافت ایزوگام ممانعت می‌کنند. ایزوگام‌ها در دو نوع تک لایه و دولایه در بازار موجود هستند.
تفاوت ایزوگام تک لایه و دولایه در ضخامت آن‌ها است. ضخامت ایزوگام تک لایه حدود 3 میلی‌متر و ضخامت ایزوگام دولایه بین 5/3 الی 4 میلی‌متر است.
برای تولید این پوشش، تیشو یا الیاف مصنوعی و پلی‌استر وارد تشت قیر شده تا به مواد پلیمری و قیر آغشته شوند. تک لایه یا دولایه بودن ایزوگام‌ها یا همان ضخامت آن‌ها نیز توسط مجرای خروجی که در بالای تشت قیر قرار دارد، تنظیم می‌شود.
سپس ورق آلومینیوم به این مواد اضافه می‌گردد. درنهایت نیز ایزوگام، پس از طی مراحل سرد و خشک شدن، رول خواهد شد. هر رول ایزوگام استاندارد حدود 10 متر طول دارد.

قیرگونی چیست ؟

قیرگونی جهت عایق کاری در ساختمان استفاده می‌ شود  و برای تثبیت نمودن قیر از گونی استفاده می‌کنند. الیاف گونی موجب مسلح شدن قیر می شوند و باعث می شوند قیر در محل خود تثبیت گردد. قیرگونی در دو حالت اجرا می‌گردد.
به صورت یک لایه:
اول یک لایه قیر و بعد یک لایه گونی و مجدد روی آن یک لایه قیر دوباره می ریزند.
به صورت دو لایه:
اول یک لایه قیر و بعد بر روی آن یک لایه گونی و مجددا یک لایه دیگر قیر و بعد روی آن را با یک لایه گونی و در مرحله آخر یک لایه دیگر قیر می‌ریزند.
نکته مهم  :ضخامت قیر گونی در حدود ۲تا ۳ سانتی‌متر است. آهک و شفته آهکی موجب فاسد شدن قیر می‌ شوند و نباید در مجاورت قیرگونی این ملات قرار گیرد و یا استفاده شود و برای این کار ملات ماسه سیمان مناسب‌تر است.
 یک روش قدیمی ولی همواره موثر جهت عایق کاری بوده و هست که به دلیل ضخامت بالا برای ایزولاسیون سرویس‎های بهداشتی  مناسب می‎باشد.

تعریف قیرگونی

نوعی ایزولاسیون و عایق کاری میباشد که از قیر و گونی (چتائی) مواد اصلی جهت عایق کاری مورد استفاده قرار می گیرد.اکنون شرکتهای متعددی اقدام به نصب قیرگونی می نمایند . ایزوگام سایوند شرکتی معتبر در زمینه عایقهای رطوبتی می باشد که با سالها تجربه خدمات ایزولاسیون ایزوگام و قیر گونی  در خدمت شماست.

ایزوگام پشت بام

شاید به ندرت نیاز به تعویض ایزوگام داخل ساختمان، پس از ساخت بنا باشد. اما بدون تردید لازم است تا هر چند سال یکبار ایزوگام پشت بام را ترمیم کرد. لازم است تا بهترین نوع ایزوگام برای پوشش بام ساختمان استفاده شود. انواع بی کیفیت و ارزان قیمت عایق، مناسب پشت بام نیستند. سطح پشت بام در معرض تابش مستقیم نور خورشید و بارش های فصلی قرار دارد. از طرفی تغییرات دمای هوا در فصل تابستان و زمستان روی ایزوگام تاثیر می گذارد. برای اینکه پول تان به هدر نرود حتما از برندهای مرغوب و با کیفیت ایزوگام برای عایق بندی پشت بام خریداری کنید.

ایزوگام سایوند

گروه ایزوگام سایوند با سالها تجربه در زمینه ایزوگام و قیرگونی و تمامی عایق های رطوبتی در تهران و کرج در خدمت شما عزیزان می باشد


گالری تصاویر


وبگردی