آفتاب

7 نکته ضروری برای سئو سایت های فروشگاهیبدون تردید امروزه سئو (SEO) شاه کلید پیروزی در دنیای تجارت الکترونیک است، چرا که می‌تواند بصورت دائمی و با حداقل هزینه ترافیک بی‌شماری را به سمت سایت‌مان هدایت نماید. در این مقاله قصد داریم به آموزش سئو فروشگاه اینترنتی بپردازیم و در واقع 7 نکته ضروری برای سئو سایت های فروشگاهی را به شما معرفی کنیم که رعایت آنها می‌تواند باعث تاثیر شگفت انگیز در افزایش بازدید و بهینه سازی رتبه و سئوی فروشگاه آنلاین شما در گوگل شود.

سئو سایت فروشگاهی

1.   انتخاب عنوان مناسب یک وب سایت فروشگاهی: یکی از عوامل موثر بر سئو سایت افزایش نرخ کلیک (CTR) در گوگل است. یعنی باید حتما کاری انجام دهیم تا افرادی که لینک ما را در گوگل مشاهده می‌کنند ترغیب شده و روی آن کلیک نمایند. برای این کار باید عناوین جذابی را برای محتوا و محصولاتتان در نظر بگیرید. برای فروشگاه های اینترنتی پیشنهاد می شود در انتهای عنواین خود عباراتی مانند «+ارسال رایگان» یا «به همراه هدیه» قرار دهید. این روش باعث افزایش قابل توجه نرخ کلیک خواهد شد و بهینه سازی نرخ کلیک باعث تاثیر گذاری بر الگوریتم رنک برین می‌شود.

2.   تولید محتوای نقد و بررسی: بسیاری از فروشگاه های آنلاین فاقد محتوای جذاب و کاربردی می‌باشند. در حقیقت اغلب فروشگاه‌های اینترنتی صرفا به معرفی کوتاه مشخصات فنی محصولات پرداخته و هیچ راهنمای خریدی در فروشگاه خود ندارند تا باعث ماندگاری مخاطب در صفحه شود. اگر تلاش کنید محتوایی (تصویری، ویدیویی، صوتی، متنی یا..) را تهیه کنید و در صفحات محصول خود قرار دهید، بدون شک تاثیر قابل توجهی بر سئو فروشگاه اینترنتی خود خواهید گذاشت.

3.   تقویت بخش نظرات: حتما تاکنون از دیجی کالا خرید داشته‌اید. صادقانه بگویید آیا در خرید خود به نظرات خریداران دیگر توجه نمی‌کنید؟ قطعا پاسختان بله است. برای اینکه فروشگاه شما نیز اعتماد لازم را در مخاطبان خود خلق کند پیشنهاد می‌کنیم حتما بخش نظرات را فعال کنید. در واقع بخش نظرات نه تنها برای اعتماد سازی عالی است، بلکه برای بهبود سئو نیز تاثیر گذار است. کامنت گذاری افراد باعث بروزرسانی صفحه و افزایش تعداد کلمات کلیدی صفحه می‌شود و این موارد تاثیر غیر مستقیم بر سئو خواهند داشت.

4.   برای محصولات ناموجود فکری بردارید: اگر محصولات ناموجود را به حال خود رها کنید، ممکن است با چالش جدی افزایش نرخ پرش (بانس ریت) رو به رو شوید. نرخ پرش یعنی اینکه افراد از طریق گوگل وارد فروشگاهتان می‌شوند، اما بدون بازدید از صفحه دیگری، آن را ترک می‌کنند. این رفتار در حقیقت به موتورهای جستجو این معنا را می رساند که محتوای سایت ارزشمند نبوده است. در فروشگاه های اینترنتی معمولا زمانی این اتفاق میافتد که مخاطب به صفحه یک محصول ناموجود برخورد می‌کند. بهتر است در صفحه محصولات ناموجود خود بیایید و محصولات مرتبط را نمایش دهید تا شانس ماندن مخاطب را در سایت و بازدید از سایر صفحات افزایش دهید. همچنین اگر از اسکیما (Schema) استفاده کنید در صفحه جستجوی تصاویر گوگل ناموجود بودن را نشان خواهد داد که این باعث می‌شود مخاطب وارد سایت نشود. به تصویر زیر توجه کنید.
سئو سایت فروشگاهی
5.   بهینه سازی و افزایش سرعت سایت: چنانچه سرعت سایتتان بیشتر از 3 ثانیه باشد، بیش از چهل درصد ترافیک ورودی از موتورهای جستجو را از دست خواهید داد. امروزه بهینه سازی سرعت سایت یکی از فاکتورهای مهم سئو تکنیکال می‌باشد که البته در فروشگاه های اینترنتی اهمیت بسیار بیشتری دارد.

6.   لینک سازی برای دسته بندی‌ها: در فروشگاه های اینترنتی تعداد محصولات ممکن است از هزاران محصول بیشتر شود. سئو خارجی تک به تک صفحات کاری بسیار دشوار و سخت است. همچنین از سمتی ممکن است برخی از محصولات برای همیشه ناموجود شوند و در نتیجه زمانی که برای سئو آنها صرف شده، بسوزد. پیشنهاد ما برای سئو خارجی سایت های فروشگاهی این است که حتما با تمرکز بر لینک سازی دسته بندی ها (Category) باشد. لینک سازی دسته بندی ها باعث تقویت لینک‌های درونشان نیز خواهد شد.

7.   فروش محصولات در سایت ترب: فرصت بسیار خوبی است تا فروشگاه های اینترنتی از سایت مقایسه قیمت torob.com استفاده نمایند و محصولات خود را در آنجا درج نمایند. این موضوع باعث تاثیرگذاری غیر مستقیم بر سئو و تاثیر گذاری مستقیم بر افزایش فروش می‌شود. وقتی که محصولات سایت خود را در سایت هایی مانند ترب درج می‌کنید، در واقع هم ترافیک ارجاعی از این سایت ها دریافت می‌کنید که تاثیر گذاری غیر مستقیم بر بهینه سازی رتبه سایت و همچنین تاثیر مستقیم بر افزایش رتبه الکسا دارد.

امیدواریم که این مقاله برایتان کاربردی باشد. برای یادگیری بیشتر می‌توانید به سایت منبع مراجعه فرمایید.

منبع: سایت آموزشی میهن لرن
وبگردی