آفتاب

چگونه برای دریافت وام بانکی بدون ضامن رتبه اعتباری خود را کنترل کنیم؟با تعریف کلان پروژه ای «تحول بانکی به نفع مردم و تولیدکنندگان» در وزارت اقتصاد و دارایی در خصوص پرداخت وام های خرد تا سقف 100 میلیون تومان بدون ضامن و صرفا به ارايه گزارش اعتبار سنجی و گواهی کسر از حقوق در هفته های آتی از طریق شبکه های بانکی امکان پذیر شد.

 این موضوع کمک می کند تا طبقاتی از مردم که رتبه اعتباری خوبی دارند و به بیان ساده تر خوش حساب هستنند؛ بدلیل نداشتن وثیقه و ضامن، از تسهیلات بانکی محروم نشوند. بنابراین این افراد پس از بررسی سوابق و چک هایشان به شرط خوش حسابی  می توانند از وام بدون ضامن بهره مند شوند. در همین راستا در ملاقات رئیس جمهور با مدیران عامل بانک ها در هفته اخیر ایشان تأکید ویژه ای بر این موضوع به عنوان یکی از اولویت های دولت خود عنوان کردند و وزیر اقتصاد نیز بلافاصله از مدیر عامل بانک های دولتی درخواست نموده به عنوان پیشگام در این مسیر، همکاری های لازم را صورت بخشند تا گام اول به درستی و سرعت برداشته شود. در این طرح در وهله اول بنا بر این شد که برای طبقه حقوق بگیران و مستمری بگیرانی که شامل بازنشستگان هم می شود، از همان بانکی که حقوق یا مستمری خودشان را دریافت می کنند؛ به شرط داشتن رتبه اعتباری خوب در سامانه اعتبارسنجی و خوش حسابی تسهیلات زیر 50 میلیون را بدون ضامن دریافت کنند.


دریافت وام بانکی

تلاش های مثمر به ثمر برای اعتبارسنجی افراد از گذشته تا به امروز

بنا به گفته وزیر اقتصاد در طول سال های گذشته برای اعتبارسنجی مشتریان بانکی تلاش های خوبی صورت گرفته است اما بسیاری از مردم و دریافت کنندگان وام از رتبه اعتباری خودشان مطلع نیستند یا اقدامی برای اطلاع از آن ننموده اند، این طرح که در روزهای پیش رو آغاز خواهد شد؛ کمک خواهد کرد تا شبکه اعتبارسنجی تقویت شود و افراد با مراجعه و دریافت گزارش اعتبار سنجی از میزان رتبه اعتباری خود مطلع شوند . رتبه اعتباری به صورت A، B یا C تعیین می شود و افراد با رتبه های بالا مثل رتبه A ، می توانند با اعتبارسنجی، وام بدون ضامن تا  100 میلیون تومان از بانک های محل دریافت حقوق خودشان دریافت کنند.


دریافت وام بانکی

جامعه هدف اعتبارسنجی برای دریافت وام بدون ضامن

بنا به گفته وزیر اقتصاد جامعه هدف اعتبارسنجی برای دریافت وام بدون ضامن در حالت مطلوب باید همه مردم ایران باشد و این دسترسی برای همه وجود داشته باشد که اگر خوش حساب باشند؛ بدون نیاز به ضامن بتوانند تسهیلات بانکی خرد را دریافت کنند. در خصوص مستمری بگیران، بازنشستگان و کارکنان و حقوق بگیران نیز همین مسئله وجود دارد، البته با توصیه این کار در ماه های آینده قدم به قدم جامعه هدف بزرگتر و فراگیرتر خواهد شد. توضیح اینکه دریافت وام بدون ضامن بعد از جلسه رئیس جمهور با مدیر عامل های بانک های دولتی و هماهنگی با آن ها، به زودی اجرا می شود و در این زمینه از سوی وزارت اقتصاد نیز فرآیندهای نظارتی وجود خواهد داشت تا مردم وام بدون ضامن را با اعتبارسنجی و رتبه اعتباری خود بدون دردسر دریافت کنند.

چطور می‌توان رتبه اعتباری فعلی را چک کرد؟

سامانه اعتباری آیس در حال حاضر یکی از مهمترین روش‌های سنجش اعتبار محسوب می‌شود و با استفاده از اطلاعات موجود در سامانه اعتبارسنجی، تمام سابقه مالی افراد در دریافت وام از بانک‌ها، چک‌های برگشتی و بدهی‌ها به سیستم بانکی را در اختیارشان می‌گذارد. مردم با مراجعه به این سامانه به نشانی   iceScoring.com می‌توانند با وارد کردن کد ملی و شماره تلفنی که به نام خودشان باشد و البته پرداخت هزینه ۱۰ هزار تومانی، گزارش کامل وضعیت اعتباری خود را مشاهده نمایند تا بدانند چه نمره‌ای از سامانه اعتبارسنجی دریافت نموده اند.
گزارش اعتبارسنجی مشابه کارنامه رفتار اعتباری افراد است، نمره اعتباری به مثابه معدل رفتار اعتباری اشخاص عددی است بین صفر تا ۹۰۰ که نشان می دهد کسانی که نمره کمتر از ۵۰۰ دارند ، عملا در ریسک بسیار بالا قرار وام دهی قرار گرفته اند. نکته‌ای که در این گزارش وجود دارد این است که حتی اگر وام‌های گذشته را تسویه کرده باشید، همچنان تاخیر در پرداخت اقساط جاری به عنوان نمره منفی درسامانه اعتبارسنجی در نظر گرفته می‌شود.


دریافت وام بانکیسامانه آیس نماینده رسمی شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران است و بیشتر برای کاربران حقیقی و شرکت‌هایی که خواهان وضعیت اعتبار مشتریانشان هستند کاربرد دارد. بهتر است قبل از آنکه به شعب بانکها جهت اخذ تسهیلات مراجعه کنید رتبه اعتباری خود رو از این سامانه دریافت کنید تا مدارک قابل استناد به مدیران و کارمند شعبه ارائه دهید. فردی که نمره و رتبه اعتباری بالایی داشته باشد، در زمان گرفتن تسهیلات خرد زیر ۱۰۰ میلیون تومان، نیازی به معرفی ضامن ندارد و رفتار مالی خودش تضمین کننده بازگشت مبلغ تسهیلات می‌شود.وبگردی