آفتاب

چگونه در مسیر شغلی ایده آل گام برداریم؟قدم گذاشتن در مسیر شغلی ایده آل یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که افراد از سنین نوجوانی با آن درگیر هستند. در این مقاله نکاتی را برای ورود به مسیر شغلی صحیح برای شما بیان خواهیم کرد.

انتخاب شغل مناسب و قدم گذاشتن در مسیر شغلی ایده آل یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که در ذهن هر فردی وجود دارد. پروسه‌ی انتخاب شغل خوب و سازگار با استعداد و توانایی‌های فردی فرآیندی بس پیچیده و دشوار می‌باشد که معمولا از همان دوران دبیرستان با انتخاب رشته ذهنتان درگیر آن شده و با ورود به دانشگاه تبدیل به دغدغه‌ای جدی و مهم برای دانشجویان خواهد شد. بسیار مهم است شغلی که انتخاب می‌کنید متناسب با روحیات و توانایی‌های شما باشد تا از آن خسته نشوید و در آن فرسوده نشوید. تنها در این صورت است که رضایت شغلی خواهید داشت. حتی ممکن است شما اصلاً شغل مرتبط با رشته‌ خودتان را پیدا نکنید اما مهم است از حرفه‌ی خود و کاری که انجام می‌دهید، لذت ببرید.
وقتی به دنبال شغلی هستید و می‌خواهید در مسیر شغلی ایده آل قدم بگذارید باید ببینید که چه چیزهایی برایتان مهم است. عواملی چون امنیت شغلی، سختی کار، میزان درآمد، امکان پیشرفت و... از جمله عوامل مهمی هستند که پس از ورود به یک حرفه و شغل ممکن است نظر شما نسبت به آن تغییر پیدا کند و اگر امکان تغییر شغل برایتان وجود نداشته باشد، مجبور هستید بخش بزرگی از عمر خود را در آن کار صرف کنید. در این صورت در یک زندان شغلی غیرقابل تحمل گرفتار خواهید شد و حتی از زندگی خودتان هم لذت نخواهید برد. هرچند که گاهی نیازها و شرایط بغرنج مالی هم افراد را به کار کردن در مشاغلی مجبور خواهند کرد که هیچ علاقه‌ای به آن ندارند و تنها برای رفع نیاز آن شغل را انتخاب می‌کنند. با این همه بهتر است از همان ابتدا دقت بیشتری در انتخاب حرفه‌تان داشته باشید.

مطمئن شوید که در انتخاب شغل موردعلاقه‌تان اشتباه نکردید

جهت حصول اطمینان از اینکه شغلی را که انتخاب کردید با علاقه‌مندی‌هایتان سازگار می‌باشد، بهترین کار این  است که روزی را تصور کنید که به هر دلیلی درآمد شما در این شغل کاهش پیدا می‌کند. حالا ببینید آیا همچنان حاضر به ادامه‌ی فعالیت در این زمینه هستید یا  به محض مواجه شدن با چالش‌ها و سختی‌ها در زندگی شغلی، تصمیم به تغییر مسیر خواهید گرفت؟ اما اگر به این نتیجه رسیدید که به شغل مورد نظرتان علاقه دارید دیگر نوبت آن فرا رسیده است که ببینید در این شغل از چه میزان استعداد و توانایی برخوردار هستید؟ برای این‌کار می‌توانید از مشاوران شغلی، افراد با تجربه یا آزمون‌های استعداد شغلی کمک بگیرید. با این راهکارها، یقینا ترسیم شفافی از آینده‌ی شغل موردنظرتان خواهید داشت و در مسیر شغلی ایده آل قدم خواهید گذاشت. در نهایت بررسی کنید که شرایط پیش‌بینی شده با تیپ شخصیتی شما سازگار هستند یا خیر؟

ضرورت خودشناسی در انتخاب مسیر شغلی ایده آل

خودشناسی به عنوان سر نخی برای انتخاب مناسب‌ترین فرصت شغلی و رسیدن به موفقیت می‌باشد. قبل از آن‌که استراتژی‌ها و تاکتیک‌های لازم برای رسیدن به موفقیت‌های بزرگ شغلی را بدانیم، بهتر است تا خودمان را به خوبی بشناسیم و ببینیم که چند مرده حلاجیم؟ البته این را هم بگوییم که کسب نتایج مطلوب از خودشناسی به این سادگی‌ها میسر نخواهد شد و برای موفق شدن در این زمینه نیاز به آموزش و کسب دانش کافی به صورت عملی می‌باشد. به قول بنجامین فرانکلین (نویسنده، نظریه‌پرداز سیاسی و یکی از پدران بنیان‌گذار ایالات متحده آمریکا) سه چیز در این دنیا خیلی سخت است : فولاد، الماس و خودشناسی. با این تفاسیر تلاش برای خودشناسی را برای وارد شدن به مسیر شغلی ایده آل را باید کاملاً جدی گرفت و سرسری راجع به آن فکر نکرد. تاثیر خودشناسی باید به قدری باشد که افراد را به سوی مناسب‌ترین مشاغل سوق دهد.

مهارت‌های شغلی ضروری و کاربردی را بیاموزید

حال که علاقه‌مندی‌های خود را کشف کردید و حوزه‌ی شغلی متناسب با تیپ شخصیتی‌تان را انتخاب کردید، باید به دنبال کسب مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار بروید. به یاد داشته باشید که این مهارت‌ها در هیچ مدرسه و دانشگاهی به شما آموزش داده نشده‌اند و پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه برای ورود به مسیر شغلی ایده آل باید آن‌ها را یاد بگیرید. در حال حاضر هزاران دوره آموزشی آنلاین برای کمک به شما در این زمینه وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
چراغ، بهترین انتخاب برای ورود به مسیر شغلی ایده آل
چراغ، نسل جدیدی از پلتفرم‌های استخدامی است که فراتر از یک سایت کاریابی عمل کرده و هرآنچه که برای انتخاب مسیر شغلی ایده آل به آن نیاز دارید را در اختیارتان قرار می‌دهد. این سامانه‌ی هوشمند نه تنها بانک اطلاعاتی گسترده‌ای از فرصت‌های شغلی برای استخدام در شهرهای مختلف را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، بلکه با داشتن خدمات جذاب و منحصر به فردش، کارجویان را برای انتخاب بهترین مشاغل یاری خواهد داد. تست‌های خودشناسی معتبر، رزومه‌ساز حرفه‌ای، جستجوی هوشمند و پیشرفته، محتواهای متنی و ویدئویی متنوع و آموزشی مورد نیاز مشاغل بخشی از خدمات سامانه‌ی چراغ می‌باشند. آموزش ویدیویی بورس و آموزش‌هایی برای راه‌اندازی کسب و کار نیز در این سامانه به کاربران آموزش داده خواهد شد. برای آشنایی با دیگر خدمات چراغ می‌توانید همین حالا وارد این سامانه شده و با عضویت در چراغ از سرویس‌های ویژه‌ی آن برای کار و سرمایه‌گذاری استفاده کنید.وبگردی