آفتاب

چگونه می توانیم لوازم کوهنوردی و کمپینگ و سفر مناسب را انتخاب کنیم؟مسافرت،گردش، کمپینگ و کوهنوردی از آن دسته اموری ست که همه افراد حتی برای یک بار هم که شده به آن پرداخته است و در این میان افراد زیادی هستند که به این موارد اهمیت زیادی می دهند و دوست دارند اغلب اوقات خود را در گردش طبیعت و مسافرت باشند.

افراد زیادی هستند که به محض پیدا کردن یک فرصت هرچند کوتاه برای مسافرت، خودرا به دل طبیعت،کوه،جنگل، دریا و ... رسانده و برای چند ساعت خود را از تمام مشکلات و دغدغه های فکری و ذهنی رها کرده و از زیبایی های طبیعت و هوای مطبوع و دلنشین آن لذت برده و به آرامش خاصی دست می یابند.
همانطور که می دانید  مسافرت و کمپینگ و طبیعت گردی باعث می شود تا از شهر و امکانات رفاهی که به آنها نیاز داریم فاصله بگیریم وبه همین خاطر نمی توان در هر لحظه که در طبیعت گردی هستیم هر چیزی که نیاز داشتیم همان لحظه  در اختیارمان باشد، پس وجود ابزا ها و لوازمی که تا حد زیادی بتوان با استفاده از آنها نیازهای خود را در طبیعت و کوهنوردی برطرف نمود بسیار لازم و ضروری می باشد.
در این مقاله قصد داریم تا با بررسی کاربرد و ضرورت استفاده از برخی لوازمی که می توان در مسافرت و ها و طبیعت گردی ها بسیار مناسب و کارآمد باشند موارد بسیار مهم و ضروری را در انتخاب آنها، برای شما عزیزان بازگو کنیم.

اولین موردی که باید در مواقع مسافرت و طبیعت گردی باید مد نظرداشته باشیم نحوه تهیه غذا و پخت و پز در بیرون از منزل و در دل طبیعت می باشد که خود از مهم ترین و اولین موارد حائز اهمیت می باشد،در مواقع گردش و زمانی که در دل طبیعت در گردش هستیم هیچ چیزی مانند یک غذای خوشمزه و لذیذ نمی تواند لذت بخش بوده و در خاطمان بماند.
البته که برای تهیه غذا و پخت و پز در طبیعت می توان از روشهای مختلفی استفاده کرد،مانند درست کردن یک آتش منقلی و یا زغال و ... که بتوان غذای مورد نیاز خود را پخته و میل کرد اما برخی افراد وقت و حوصله کافی برای گذراندن چندین ساعت با آتش روشن کردن و هیزم جمع کردن و ... ندارند  و می خواهند هرچه سریع تر یک غذای ساده و سالم درست کرده و بعد از میل کردن آن به گشت و گذار در طبیعت و یا کوهنوردی بپردازند که در این مواقع می توان از ابزارهای بسیار متنوعی که در بازار موجود می باشند استفاده کرد.
برای  مثال از انواع اجاق های گازی مسافرتی که برخی از آنها کوچک و قابل حمل می باشند و برخی نیز ابعاد بزرگتر و نامتعارفی دارند که استفاده از آنها را سخت می کند می توان در مسافرت ها نیز استفاده کرد اما باید مواردی را در نظر داشته باشیم تا بهترین و کارآمد ترین آنها را انتخاب کنیم.
یکی از بهترین و کارآمد ترین مدل های اجاق مسافرتی می توان به اجاق گازی ضد باد کوار اشاره کرد، این اجاق مسافرتی گازی هم دارای ابعاد کوچک و بسیار مناسبی می باشد و هم با استفاده از گاز فندکی بوتان کار می کند که در هرجایی پیدا شده و وزن و ابعاد بسیار مناسبی برای حمل و نگهداری دارد و می توان همیشه آن را همراه داشت.
اجاق مسافرتی کوار به گونه ای طراحی شده است  که دارای حالت محافظ باد بر روی سری آن بوده و می توان در طبیعت که اغلب اوقات وزش باد بوده و شرایط مناسب وجود ندارد براحتی استفاده کرد و در کوتاه ترین زمان ممکن غذای سالم و لذیذ درست کرده و میل کرد.
از دیگر ویژگی های خاص این محصول می توان به گاز مصرفی آن اشاره کرد که بسیار کم حجم بوده و در هر جایی می توان آن را پیدا کرد و براحتی بر روی اجاق نصب کرد و از آن استفاده کرد.

از دیگر موارد مورد توجه در طبیعت و کوهنوردی استفاده از ابزار خاص و مهم کمکی  کوهنوردی و طبیعت گردی می باشد که در اینجا فهرست وار به آنها نیز اشاره می کنیم:

استفاده از عصای مخصوص کوهنوردی:

وجود یک عصای کوهنوردی بسیار خوب،محکم و بادوام  نیز از مهم ترین و حائز اهمیت ترین موارد می باشد که باید در انتخاب آن نیز دقت بیشتری داشته باشیم،استفاده از عصای کوهنوردی می تواند تا حد بسیار بالایی از ایجاد خستگی های زود به زود جلوگیری کرده و یک تکیه گاه مناسب و عالی در زمانهای خستگی بوده و صعود به قله کوه و کوهنوردی را تا حد زیادی آسانتر کند.
در انتخاب عصای مخصوص کوهنوردی نیز این موارد را به یاد داشته باشید که یک عصای خوب و مناسب باید قابلیت تنظیم دسته،قابلیت آنتی شوک،نوک مناسب برای استفاده بر روی برف های یخچالی کوه، جنس بدنه مقاوم و حالت دسته ای اورگو نومیک و ضد لغزش، وزن بسیار سبک و مناسب همگی از ویژگی های یک عصای مخصوص کوهنوردی می باشد که در صورت وجود این شرایط و قابلیت ها می توانید با خیال راحت و آسوده آن را انتخاب کرده و در کوهنوردی های خود استفاده کرده و خاطره ای جالب و دوست داشتنی از سفرهایتان همیشه در ذهنتان باقی بماند.
پس در انتخاب یک عصای کوهنوردی مخصوص و کارآمد همیشه موارد ذکر شده را به یاد داشته باشید و بهترین و کار آمد ترین آنها را انتخاب کنید تا در طول سفر خود با مشکلات مربوط به آن مواجه نشوید و بدون دردسر های اضافی و خستگی های زود به زود راه خود را با قدرت هرچه تمام تر ادامه دهید.
 
 

استفاده از شال گردنی یا دستمال سرو گردن مخصوص و مناسب:

همانطور که می دانید مناطق کوهستانی و طبیعت کوها همیشه بخاطر هوای خنک و مطبوعشان مورد توجه قرار گرفته اند و در اوج روزهای تابستان نیز از خنکای بالایی برخوردار بوده و هوای آنجا معمولا سرد تر از مناطق دیگر می باشد.
به همین خاطر اگر قصد سفر به مناطق کوهستانی و کوهنوردی دارید پیشنهاد می کنیم یک دستمال مخصوص سرو گردن و یا شال گردنی مناسب نیز انتخاب کرده و همراه خود داشته باشید.
استفاده از شال گردنی و یا دستمال سر و گردن کمک می کند تا خنکی و سردی هوای کوهستان را راحت تر و بهتر تحمل کرد و از بیماریهای مانند سرماخوردگی نیز کاملا مصون ماند و سلامت خود را نیز براحتی حفظ کرد.
یکی از بهترین و کارآمد ترین مدل های دستمال سرو گردن، دستمال سر و گردن طرح دار فانتزی می باشد که به طرح اسکلت و جمجه سر طراحی و تولید شده است و پارچه بسیار با کیفیتی نیز در تولید آن استفاده شده و می تواند تا حد قابل قبولی سر و گردن فرد را در مقابل خنکی و سردی هوای کوهستان محافظت کرده و علاوه بر حفظ سلامتی و جلوگیری از سرماخوردگی ظاهر جالب و شیکی را نیز برای  فرد به ارمغان بیاورد.
این دستمال در ابعادی مناسب می باشد که می توان هم به عنوان یک دستمال مخصوص سر آن را استفاده کرده و هم می توان به عنوان یک ماسک وهم یک دستمال گردنی مخصوص نیز از آن استفاده کرد، طرح فانتزی  جمجمه و اسکلت نیز جذابیت خاصی به این دستمال داده است.


استفاده از عینک های مخصوص کوهنوردی برای محافظت از چشمان:

چشم ها یکی از آسیب پذیر ترین عضو بدن در شراط نامناسب  آب و هوایی  هم در روزهای گرم و هم در روزهای سرد سال می باشند، در زمان های طبیعت گردی و کوهنوردی نیز چون شرایط در ارتفاعات متغیر بوده و گاها در معرض تابش شدید نور خورشید و گاها در معرض سردی هوا قرار می گیرد باید توجه ویژه ای برای محافظت از چشمانمان داشته باشیم تا بتوان ضمن لذت بردن از گشت و گذار در طبیعت ازحفظ  سلامتی خود نیز کاملا مطمئن بود.
استفاده از عینک در این شرایط بسیار موثر بوده و می تواند تا حد بسیار بالایی از چشمان شما هم در مقابل تابش شدید نور آفتاب و هم سرمای کوهستان محاظت کند.
البته باید توجه داشت که منظور از استفاده عینک هر مدل عینکی که باشد نیست، بلکه عینک هایی که دارای استانداردهایی مخصوص بوده و بتوانند کارایی لازم را در طبیعت داشته باشند.
برای مثال می توان به عینک ریبن شیشه قهوه ای اشاره کرد که با کیفیت و کارایی فوق العاده خود می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد، این عینک دارای تمامی استاندارها که اکنون بیان خواهیم کرد بوده و می تواند در شرایط مختلف آب و هوایی براحتی از چشمان شما محافظت کند.
یک عینک مخصوص کوهنوردی باید شرایط و استانداردهای زیر را داشته باشد:
قابلیت  فیلتر یو وی یا فرا بنفش را داشته باشد.
یو وی یا فرابنفش به اشعه هایی گفته می شود که در نور خورشید موجود بوده که برای چشمان بسیار خطرناک بوده و می تواند بیمارهایی مانند آب مروارید، اختلال مزمن قرنیه و حتی در صورت تابش بیش از حد و مستمر آن به چشمان امکان نابینایی را نیز  در پی داشته باشد.
خاصیت پلاریزه داشته باشد.
لنزعینک ها ی کیفیت بالای  موجود در بازار یا بصورت فقط یو وی می باشد یا دارای پلاریزه می باشند که تفاوت آنها در اینجاست که عینک های پلاریزه هم حالت یوی دارند و حالت پلاریزه، به عبارتی پلاریزه نوعی رنگ می باشد که بر روی لنز عینک استفاده شده و تا حد بسیار بالا و100 درصد از آسیب زدن فرابنفش به چشمها جلوگیری میکند. یعنی عینکی که دارای  حالت پلاریزه می باشد انتخاب بسیار خوبی برای محافظت از چشمان شماست.

سبک بوده و متناسب با فرم صورت باشند.
عینک هایی که دارای فریم سبک میباشند می توان برای ساعت ها آن را بروی چشم داشت و متوجه کوچکترین اذیتی نشد که در این صورت یک انتخاب عالی برای کوهنوردی می باشد.
دارای بدنه و لنز مقاوم باشد.
استفاده از عینک در طبیعت گردی و کوهنوردی برای محافظت از چشمان می باشد و هر چه بدنه مقاوم ولنز مقاوم نیز داشته باشد می توان گفت که خیالتان از افتادن ناگهانی و یا شکسته شدن آنها راحت باشد.

همه این موارد از ویژگی ها و مواردی بودند که باید همیشه در انتخاب یک عینک کوهنوردی به آن توجه داشته باشید و برای مثال نیز  عینک ریبن شیشه قهوه ای را نیز برای شما معرفی کردیم؛ اما اگر از رنگ قهوه ای لنز عینک ریبن خوشتان نمی آید و دوست دارید رنگ دیگری باشد می توانید عینک خلبانی شیشه آبی را نیز  انتخاب کنید، زیرا این مدل عینک ریبن هم کاملا مشابه ریبن خلبانی شیشه قوه ای بوده و تمامی استانداردها و. موارد ذکر شده را دارد و می تواند بخوبی از چشمان شما در برابر تابش شدید نور آفتاب نیز براحتی محافظت کرده و سلامتی چشمان شما را تضمین کند.
دوستان و همراهان همیشگی و عزیز، در این مقاله نیز سعی بر آن شد تا تمام نکات ریز و درشت انتخاب لوازم مناسب کوهنوردی و کمپینگ را برای شما عزیزان بیان کرده و با بررسی آنها کمکی در تصمیم گیری و انتخاب شما عزیزان داشته باشیم، امیدواریم  مورد پسند شما بوده باشد.
 
 
وبگردی