آفتاب

خدمات برش cnc چیست؟ (+معرفی رادوکس گروپ ارائه دهنده دستگاه و خدمات سی‌ان‌سی)کلمه cnc مخفف کلمه Computer Numerical Control به معنای کنترل کننده عددی توسط کامپیوتر می‌باشد.

این کامپیوترها به صدور دستورهایی مرتب، ابزارها را کنترل می‌کنند. این دستورها ممکن است به صورت دستی توسط اشخاص نوشته شده یا توسط نرم‌افزارهای CAM تولید شوند. در این روش از کامپیوتر جهت انجام عملیات‌های مختلف نظیر تراش، برش و ... استفاده می‌شود.
 
محصولات سی ان سی cnc دارای انواع بسیاری هستند که هر کدام کاربرد و عملکردی متفاوت و مختص خود را دارند. از جمله معروف‌ترین دستگاه‌های cnc می‌توان به ماشین‌های لیزر سی‌ان‌سی، فرز سی‌ان‌سی و سی‌ان‌سی مخصوص برشکاری، سی ان سی هوا گاز، سی ان سی پلاسما اشاره کرد که درادامه به بررسی  ویژگی‌ها و قابلیت‌های دو دستگاه برش لیزری cnc و برش فرز cnc می‌پردازیم.

برش لیزری cnc

این فناوری در سال 1965 برای نخستین بار به کار گرفته شد. در واقع؛ اولین برش‌دهنده لیزری توسط مرکزتحقیقات مهندسی وسترن الکتریک برای ایجاد سوراخ در الماس مورد استفاده قرار گرفت. برش لیزری یک تکنولوژی است که با استفاده از یک اشعه قدرتمند برای برش مواد مختلف (نظیر چوب، مقوا، پلکسی و ...) با دستگاه برش لیزر استفاده می‌شود.

برش فرز cnc

فرز یک دستگاه ماشین‌کاری است که از ابزار تراش دوار برای برش و براده برداری از جسم مورد نظر استفاده می‌کند در این نوع برش به جای لیزر از نوک فرز جهت برش استفاده می‌شود. در گذشته اغلب دستگاه‌های فرز در سه راستای  طول، عرض و عمق حرکت می‌کردند در صورتی‌که دستگاه‌های فرز امروزی قابلیت حرکت در چهار تا شش محور را دارند. برش با دستگاه فرزcnc  رادوکس نظیر برش لیزری برای برش و حکاکی انواع سنگ چوب و فلزات مناسب است.

تفاوت میان برش فرز و برش لیزر

در ادامه به بررسی تفاوت‌های میان دستگاه سی‌ان‌سی لیزر و دستگاه فرز سی‌ان‌سی می‌پردازیم.
تفاوت اصلی میان این دستگاه را می‌توان در تفاوت در شیوه عملکرد آن‌ها دانست به نحوی که در دستگاه فرز سی‌ان‌سی، برش و حک را به صورت فیزیکی و مکانیکی انجام می‌دهد و ابزار و سطح جسم یکدیگر را لمس می‌کنند و به واسطه گردش ابزار بر روی جسم برش یا حکاکی صورت می‌گیرد، در صورتی‌که در دستگاه سی‌ان‌سی لیزر نیازی به تماس مستقیم با جسم وجود ندارد و برش یا حکاکی بر مبنای قدرت خروجی پرتو لیزر صورت می‌گیرد.
دستگاه‌های فرز سی‌ان‌سی توانایی حک و برش مواد فازی و غیر فلزی را دارند اما دستگاه سی‌ان‌سی لیزر تنها قابلیت حکاکی بر روی فلزاتی از قبیل  آلومینیوم، برنج، آهن و …  فاقد توانایی برش این فلزات می‌باشد.
حک توسط دستگاه فرز سی‌ان‌سی در سه بعد x، y و z انجام می‌شود درصورتی‌که  حک در دستگاه سی‌ان‌سی لیزر تنها در  دو بعد xوy امکان پذیر است. برای حکاکی‌های ظریف مثل چهره استفاده از لیزر مناسب‌تر است. اما حکاکی cnc شبیه منبت است و به‌عبارتی حک سه ‌بعدی انجام می‌دهد (نمونه آن سنگ قبر می‌باشد).

چرا رادوکس را انتخاب می‌کنیم؟

شرکت رادوکس با فعالیت در زمینه ساخت دستگاه‌های برش و تنوع محصولات در زمینه اتوماسیون خطوط تولید، لیزر، انواع ربات‌های صنعتی و... با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت در طی این 20 سال به فعالیت خود ادامه داده است.
ثبت چندین اختراع در زمینه دستگاه‌های CNC، رادوکس را به قطب اصلی تولید دستگاه‌های cnc تبدیل کرده است.
برای راهنمایی جهت خرید و همچنین ثبت سفارش می‌توانید به آدرس https://radoxgroup.com و یا با شماره تماس 0212776 تماس حاصل نمایید.
وبگردی