آفتاب

برق ساختمان و اهمیت آندرصد بسیار بالایی از یک ساختمان را اصولا انرژی برق تشکیل می‌دهد زیرا بیشتر کارایی یک ساختمان با توجه به انرژی برق در حرکت است. همان‌طور که می‌دانید فناوری مقرون به صرفه برق یکی از اصلی‌ترین انرژی‌هایی است که انسان به آن نیازمند است.

برق ساختمان سیستم ایمنی بسیار پیچیده برای بهبود رفاه زندگی مردم دارد که بتوانند در یک مکان راحت و با امنیت بالا زندگی روزمره خود را بگذرانند.

برق ساختمان

روشنایی برق ساختمان

شاید تا به‌حال پیش آمده باشد که از خود بپرسید نور چیست؟
 در جواب سوال باید عرض کنم که نور قسمتی از یک طیف گسترده الکترومغناطیسی می‌باشد که در طول موج خود یک محدوده خاص دارد و عموما رنگ‌هایی که با مخروط‌ها همراه هستند.
 و ما تنها رنگ‌ها را مشاهده می‌کنیم اما در شب فقط سایه‌های خاکستری رنگ آن را می‌بینیم.
 برای برق ساختمان روشنایی خاصی را باید مدنظر داشت و به عنوان مثال چشم انسان در شب به نور آبی ممکن است حساسیت نشان دهد و هورمونی که در بدن انسان مربوط به خواب است را تحت تاثیر منفی قرار دهد.
 و این‌گونه است که ممکن است انسان با بی‌خوابی مواجه شود.

ظرافت در سیستم برق ساختمان

 سیستم برق ساختمان باید با ظرافت و دقت بالا صورت پذیرد و از انتخاب نوع سیم‌ در برقکشی تا انتخاب رنگ نور هر کدام ویژگی خاصی را دارا می‌باشد.
 همان‌طور که شما بهتر می‌دانید روشنایی درست و یک نورپردازی صحیح تاثیر بسیار مثبتی بر سلامتی و حتی ساختار روحی انسان دارد.
 در برق ساختمان حتی به شدت نور نیز توجه شایانی می‌شود زیرا معیارهای بالایی از کیفیت و وضعیت نورپردازی و روشنایی ساختمان مورد کنترل و بهره‌وری انرژی قرار می‌گیرد.

سیم در برق کشی

استاندارد در برق ساختمان

استاندارد که برق ساختمان بسیار مورد تأکید قرار می‌گیرد باعث تضمین امنیت و هم‌چنین طول عمر بالاتر سیستم برق ساختمان می‌باشد.
به هر دلیلی اگر افرادی که فعالیت برق‌کاری ساختمان را برعهده دارند از استاندارد و چارچوب خاص آن خارج شوند و کیفیت را در کار خود لحاظ ننمایند، به طورقطع باید شاهد حوادث تأسف باری باشیم.
 زیرا استاندارد در برق ساختمان باعث می‌شود که ارتفاع استفاده از کلید و پریزها ،نحوه استفاده از لوله کشی برق ساختمان و بسیاری از مسائل دیگر به درستی رعایت شود.
و این‌گونه است که می‌توان سالیان سال از برق ساختمان خود با ایمنی بالا استفاده کنیم.

فاصله‌گذاری در برق ساختمان

فاصله‌گذاری در سیستم برق ساختمان سیم‌کشی آن را تحت شعاع قرار می‌دهد و از ارکان مهم اصول و قواعد استاندارد برق ساختمان به شمار می‌رود.
 لامپ‌ها، فیوز و دیگر مواردی مانند:
لوله‌ی آب و فاضلاب همگی باید در فاصله‌های مشخصی در ساختمان قرار بگیرند تا حفاظت کامل و امنیت برقرار شود.

لوله‌کشی برق ساختمان

اصطلاحات زیادی برای لوله‌کشی برق ساختمان وجود دارد که یکی از آن‌ها لوله‌کشی برق ساختمان توسط یک مهندس با تجربه و متخصص می‌باشد.
 که بتواند لوله‌کشی را به نحو احسن و با مهارت بالا طبق اصول قواعد استاندارد به انجام رساند و باید توجه داشته باشید که برای توزیع برق باید تمام تجهیزات را آماده همراه داشته باشند که برای لوله کشی برق ساختمان ساختار فیت و طول لوله‌کشی را موازی در امتداد مسیر لوله‌کشی قرار دهند.
لوله‌کشی برق ساختمان باید توسط لوله‌های با کیفیت با استقامت بالا انجام پذیرد،
این‌گونه است که  در برابر هرنوع عامل بیرونی و درونی می‌تواند دوام بالای خود را حفظ نماید.

لوله‌گذاری صحیح برق ساختمان

فردی که لوله‌کشی برق ساختمان را می‌خواهد شروع کند باید مرحله به مرحله و با تهیه نقشه این کار را آغاز کند و تمام لوله‌کشی سیستم‌های مورد نظر را در نقشه‌ی ترسیم شده‌ی خود نشانه‌گذاری کند.
 تا هنگام لوله‌گذاری و قوطی‌هایی که مخصوص کلید و پریز هستند بتوانند با تراز درست و صحیح در محل خود قرار بگیرند.
ترازبندی در لوله‌گذاری برق ساختمان بسیار باید با دقت صورت پذیرد.
 سیم‌ها و کابل‌هایی که قرار است از درون لوله‌ها عبور کند، باید با استاندارد و کیفیت عالی باشند؛ لوله‌کشی برق ساختمان یکی از با اهمیت‌ترین و حیاتی‌ترین فعالیت‌های مربوط به برق ساختمان محسوب می‌شود.

ظرفیت فیوز در برق ساختمان

به دلیل وجود تنوع بسیار در برق ساختمان اصولاً برای روشنایی ، پریز، کنترل و بسیاری از وسایل دیگر که مورد استفاده در ساختمان قرار می‌گیرد و اتصال اصلی آن با برق می‌باشد.
 هر کدام با آمپرهای مشخص کار می‌کند که این‌گونه شما برای هر کدام باید ظرفیت فیوز را مشخص نمایید. و اتصالاتی که از وسایل به فیوز وصل می‌باشد باید هر کدام با اندازه و خطوط مرتبط با یکدیگر در تماس باشد.

برق ساختمان در مکان‌های مرطوب

به دلیل کاربرد و تنوع بالایی که در برق ساختمان وجود دارد باید برای مکان‌های مرطوب آن نیز چاره‌ای اندیشید به همین دلیل ولتاژ تمام وسایل برقی را باید به خوبی شناسایی کرد و تا حد امکان از کلید حفاظت از جان استفاده نمود.
 تا از خطرات زیادی در برق ساختمان جلوگیری به عمل آید و به هیچ عنوان در لوله‌کشی برق ساختمان نباید از کف حمام ، آشپزخانه و سایر فضاهای مرطوب سیم‌کشی و یا لوله‌کشی برق ساختمان را انجام داد. که این کار به شدت ممنوع می‌باشد زیرا همان‌طور که می‌دانید رابطه آب و برق به هیچ عنوان رابطه خوبی نیست.

نقشه‌خوانی در برق ساختمان

نقشه‌خوانی در سیم‌کشی برق ساختمان یک زبان خاص برای فرد برق‌کار محسوب می‌شود که می‌تواند مهارت بالای آن را در حرفه‌ی خود نشان دهد.
 خواندن نقشه می‌تواند سرعت عمل کار را بالا ببرد و هم‌چنین موقعیت پنجره‌ها، درها و دیگر تجهیزات ساختمان را نشان دهد.
 اصول تهیه نقشه و نقشه‌خوانی در برق‌کاری ساختمان بسیار حائز اهمیت می‌باشد.
زیرا فرد برق‌کار با استفاده از ترسیم نقشه این توانایی را دارد که موقعیت سیم‌کشی و لوله‌کشی برق ساختمان را به خوبی تشخیص داده و با سرعت عمل بالا ، نظم و استاندارد بی‌نظیر کار خود را به اتمام برساند.
انواع سیم‌کشی برق ساختمان
سیم کشی و کابل برق ساختمان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که در برق ساختمان انجام می‌شود که سیم‌کشی باید توسط تعمیرکار ماهر انجام پذیرد.
دانستن این نکته که از کجا شروع کند و چگونه نظم کار را حفظ کند در سیم‌کشی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

کابل در صنعت برق

سیم‌کشی روکار برق ساختمان

سیم‌کشی روکار  برق ساختمان عموماً یکی از روش‌های مناسب می‌باشد زیرا در سیم‌کشی روکار دیگر نیازی به سوراخ کردن دیوار نمی‌باشد.
 البته آراستگی و ظرافت در سیم‌کشی روکار بسیار نکته مهمی محسوب می‌شود.
و پیشرفتی که در صنعت به وجود آمده است لوازم جدیدی را معرفی نموده است که می‌تواند پوشش‌دهی فوق‌العاده‌ای برای این نوع سیم‌کشی به وجود آورد که البته اگر فرد با خلاقیت بالا این کار را انجام دهد می‌تواند جذابیت سیم‌کشی روکار را دو چندان نماید.
قابل توجه است که بدانیددر این نوع روش سیم‌کشی اگر به هردلیلی نیاز به تعمیر وجود داشته باشد،
دیگر احتیاجی به تخریب و خرابی وجود ندارد بلکه برعکس روش توکار در این روش به راحتی می‌توان فعالیت خود را به راحتی انجام داد.

سیم کشی توکار برق ساختمان

سیم‌کشی توکار برق ساختمان که امروزه بسیار متداول شده است برای هر قسمتی از منزل به صورت جداگانه‌ای سیم‌کشی انجام می‌پذیرد.
 سیم‌کشی توکار با قوطی کلید که سیم‌ها در آن آن جای‌گذاری می‌شود.
سیستم روشنایی را می‌تواند از دیگر سیم‌های پریز مجزا قرار دهد.
 شاید به نظر شما سیم‌کشی روکار از راحتی بیشتری برخوردار باشد اما برای بسیاری از افراد زیبایی و ظرافت کار در مرحله اول قرار دارد به همین دلیل به سراغ سیم‌کشی توکار برق‌کاری ساختمان می‌روند.
وبگردی