آفتاب

مدیران مجتمع های مسکونی بخوانند : کدام برند دوربین مدار بسته برای آپارتمان ها مناسب استبا گسترده تر شدن زندگی شهری لزوم تامین امنیت منازل مسکونی و آپارتمان ها بیش از هر زمانی به چشم می آید. امورزه با پیشرفت جوامع شهری و گسترش آپارتمان نشینی و ایجاد مجتمع های مسکونی چند صد نفره، در صورتی که امنیت واحد های مسکونی به درستی تأمین نشود، مسلما آسایش افراد به مخاطره خواهد افتاد.

جلوگیری از سرقت سارقین حزء کوچکترین حسن های دوربین مدار بسته به شمار می رود که می توان در مجتمع های مسکونی نصب نمود. به همین دلیل در این مقاله می‌خواهیم به بررسی خرید دوربین مداربسته بپردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا تمامی ابهامات شما برطرف شود و بتوانیم راهنمای خوبی برای شما در خرید دوربین برای آپارتمان باشیم.

 

دوربین مدار بسته آپارتمان

 

قوانین نصب و استفاده از دوربین‌های مداربسته در آپارتمان

درست است که امروزه بسیاری از آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی از دوربین‌های مداربسته استفاده می‌کنند. اما بد نیست بدانیم که استفاده از دوربین‌های مداربسته در مکان‌های این‌چنینی مستلزم رعایت قانون و مقرراتی است که باید آن‌ها را رعایت کنیم. در ادامه به چند نمونه از این موارد اشاره می‌کنیم.
•    نصب و استفاده از دوربین‌های مداربسته در آپارتمان های مسکونی باید با اطلاع و مجوز مدیر ساختمان انجام‌گرفته و تحت نظارت وی باشد.
•    در حالت عادی، برای نصب دوربین مداربسته در محیط‌های مسکونی نیازی به کسب مجوز به‌خصوصی از مراجع قانونی نیست.
•    برای نصب دوربین مدار بسته، باید تمامی ساکنین رضایت داشته باشند. اگر یکی از ساکنین از این موضوع رضایت نداشته باشد، سایر افراد می‌توانند با کسب مجوز از مراجع قانونی، دوربین مداربسته را در محل موردنظر نصب کنند.
•    نصب دوربین مداربسته به‌صورت مخفیانه و بدون اطلاع خلاف قانون است و افراد باید نصب بودن دوربین امنیتی را در محل موردنظر اطلاع‌رسانی کنند.
•    نصب دوربین در مشاعات بدون اجازه و بدون اطلاع تنها با کسب مجوز از مراجع ذی‌صلاح و برای مدت محدود ممکن است و در غیر این صورت فرد خاطی تحت پیگرد قرار گرفته و مجازات می‌شود.

مجوز نصب دوربین در مشاعات
برای نصب دوربین مداربسته به صورت آشکار در مشاعات مخصوصا اگر که داخل مجتمع مسکونی باشد قوانین خاصی نیاز نیست، تصویب هیئت مدیره در این رابطه کفایت می کند. اما بهتر است قبل از اقدام به نصب سیستم های امنیتی مداربسته در آپارتمان به صورت اطلایه در برد مجتمع و همچنین شبکه های مجازی داخل ساختمان اطلاع رسانی گردد تا تمامی ساکنین در جریان این رویداد قرار بگیرند.

مخالفت با نصب دوربین مدار بسته در آپارتمان عاقلانه است؟

 هر چند که نصب دوربین مداربسته در مشاعات نیازمند تایید همه افراد ساکن در مجتمع های مسکونی است اما مسلما امنیت اولین دغدغه تمامی افراد ساکن در آپارتمان ها می باشد که نیازمند همکاری بین تمام ساکنین است.
در بسیار از مجتمع های مسکونی هیئت مدیره الزام نصب دوربین مداربسته را به عنوان یک قانون داخلی تصویب کرده اند و تمامی ساکنین ملزم به پذیرفتن این قوانین هستند و امکان مخالفت با نصب دوربین امنیتی در آپارتمان عملا امکان پذیر نیست.
ورود بدون اجازه افراد ناشناس، سرقت اموال در آپارتمان ها، سرقت خودرو ها در پارکینگ های مجتمع مسکونی از جمله موارد امنیتی شایع می باشد که لزوم نصب سیستم امنیتی مداربسته در آپارتمان را بیش از پیش آشکار می کند.
 
هایک ویژن cctv

لزوم استفاده از دوربین‌های مداربسته برای آپارتمان

امنیت محیط زندگی جزئی از نیازهای اساسی همه ما است. همه ما به دنبال راهی می‌گردیم تا محیط زندگی خود را در برابر اتفاقات احتمالی که ممکن است امنیت و آرامش ما را بر هم زنند، حفظ کنیم.
باتوجه‌به این موضوع که در شهرهای امروزی، عمده افراد در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی زندگی می‌کنند، استفاده از دوربین مدار بسته در این محیط‌ها راه‌حلی اساسی است که به ذهن اغلب افراد می‌رسد.
معمولاً در این محیط‌ها تلاش می‌شود تا دوربین‌هایی نصب و با استفاده از آن‌ها امنیت فضای موردنظر تأمین شود. ضمن اینکه تصاویر این دوربین‌ها در محلی مشخص به‌عنوان سرور ذخیره شده تا در مواقع لزوم مورداستفاده قرار گیرد.
اما باید بدانیم که استفاده از دوربین مداربسته مجتمع مسکونی و آپارتمان‌ها نیز قوانین و شرایط مخصوص به خود را دارد که در بخش‌های بعدی به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.
 

انواع دوربین مداربسته مناسب برای آپارتمان ها

آپارتمان‌ها و محیط‌های مسکونی معمولاً به دلیل تعدد بالای افراد ساکن در آن‌ها معمولاً جز مکان‌هایی قرار دارند که استفاده از دوربین مداربسته در آن‌ها بسیار لازم است. به دلیل شلوغی این محیط‌ها، نوع تصویر دوربین مداربسته مورداستفاده در آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل در این بخش می‌خواهیم به بررسی انواع دوربین‌های مداربسته از نظر کیفیت تصاویر بپردازیم:

1- دوربین مداربسته آنالوگ

این دوربین‌ها را می‌توان اولین و پرسابقه‌ترین نوع دوربین‌هایی دانست که در محیط‌های مسکونی مورداستفاده قرار می‌گیرند. اساس کار این دوربین‌ها به این صورت است که برای ایجاد تصاویر خروجی، آن‌ها را به سیگنال‌های الکترونیکی آنالوگ تبدیل می‌کنند.
بعدازاین مرحله تصاویر دریافتی توسط یک سنسور مورد پردازش قرار گرفته و با استفاده از کابل رابط به دستگاه ضبط دیجیتال تصاویر انتقال داده می‌شود. تا در محیط موردنظر ذخیره شود.
این دوربین‌ها دارای شاخصی به نام Tv line بوده که کیفیت تصاویر را مشخص می‌کنند. هرچه این شاخص بالاتر باشد، دوربین کیفیت تصویر بهتری را ارائه خواهد کرد.

مزایای دوربین مداربسته آنالوگ
مزیت اصلی دوربین مداربسته آنالوگ که باعث می‌شود بتوان از آن به‌عنوان دوربین مداربسته مجتمع مسکونی و آپارتمان‌ها استفاده کرد، ارزان‌قیمت بودن آن است. مورد دیگر این که این دوربین‌ها دارای ساختار ساده‌تری نسبت به دوربین‌های جدید بوده و به همین دلیل نصب و نگهداری و تعمیرات آن‌ها نیز راحت‌تر است.
 
معایب دوربین مداربسته آنالوگ
یکی از اساسی‌ترین مشکلاتی که معمولاً دوربین‌های آنالوگ دارند، کیفیت تصویر کم‌تر آن‌ها در مقایسه با سیستم‌های جدید است. این امر باعث می‌شود که دید در شب این دوربین‌ها نیز بسیار ضعیف شود. به‌علاوه مورد دیگر که می‌توان به‌عنوان عیب این دوربین‌ها در نظر گرفت، زاویه دید 30 درجه‌ای محدود آن‌ها است که می‌تواند ناحیه کمی را تحت پوشش خود قرار دهد.
 

2- دوربین‌های تحت شبکه در آپارتمان

از جمله دیگر دوربین‌های مداربسته مورداستفاده در محیط‌های مسکونی، دوربین‌های تحت شبکه است. این دوربین‌ها، مانند یک کامپیوتر دارای سیستم‌عامل بوده و با استفاده از شبکه کامپیوتری و اینترنت اطلاعات تصویری را منتقل کرده و در درون سیستم‌عامل خود ذخیره می‌کنند.

مزایای دوربین مداربسته دیجیتال
از جمله مزایای دوربین مداربسته دیجیتال که منجر به استفاده از آن به‌عنوان دوربین امنیتی مجتمع مسکونی و آپارتمان‌ها شده است، کیفیت بالای تصاویر ضبط شده این دوربین‌ها است.
همچنین امکان بهره‌برداری از فناوری اینترنت نیز کار با این دوربین‌ها را بسیار راحت کرده است. در این دوربین‌ها بر خلاف دوربین‌های آنالوگ، زاویه دید بازتری وجود دارد. در این نوع از دوربین‌ها امکان رمزگذاری اطلاعات وجود دارد که استفاده از این قابلیت، امنیت تصاویر را بالا می‌برد.
معایب دوربین مداربسته دیجیتال
تنها عیبی که می‌توان برای دوربین‌های مداربسته دیجیتال بر شمرد، قیمت بالای آن است. این امر موجب می‌شود تا برخی اوقات افراد به سراغ استفاده از آن‌ها نروند. به‌خصوص برای دوربین مداربسته مجتمع مسکونی و آپارتمان‌ها چرا که جلب رضایت افراد مختلف برای تأمین هزینه خرید دشوار است.
 

پکیج دوربین و تعداد دوربین مورد نیاز برای مجتمع مسکونی

با توجه به تعداد واحد های مسکونی و بلوک های مجتمع مسکونی ، موقعیت مکانی، تعداد ساکنین، تعداد طبقات می توان نسبت به برآورد تعداد دوربین های مداربسته در آپارتمان اقدام کرد.
در صورتی که بدون طرح  کارشناسی نسبت به نصب و راه انداری دوربین مداربسته در آپارتمان اقدام گردد ممکن است بدلیل عدم برنامه ریزی درست هزینه های بسیار بیشتری به ساکنین آپارتمان تحمیل شود، تداخل تصویر برداری از یک مکان مشترک، عدم پوشش درست نواحی حساس، کیفیت نامناسب دوربین در جایگاه مورد نیاز از جمله مشکلات معمول در نصب دوربین در آپارتمان ها می باشد.
راه اندازی اتاق مانیتورینگ دوربین های مداربسته در اتاق نگهبان و حراست آپارتمان های مسکونی نیازمند دانش مخصوص به خود می باشد که باید توسط یک شرکت پشتیبان شبکه با تجربه راه اندازی شود. 
اما به صورت کلی بخش های زیر در تمامی مجتمع های مسکونی و آپارتمان ها نیازمند نصب دوربین مداربسته هستند:
 
  • پارکینگ مجتمع مسکونی
  • لابی آپارتمان
  •  آسانسور
  •  راه پله ها
  •  راهرو ها 
  •  پشت بام
  •  فضای سبز و حیاط
  •  درب ورودی
  •  اتاق نگهبان
موارد ذکر شده رایج ترین مکان ها در مجتمع های مسکونی می باشد، البته برخی از آپارتمان ها دارای سالن ورزشی، اتاق بدنسازی، کتابخانه ، مهدکودک و مرکز خرید نیز هستند که در هنگام خرید دوربین برای آپارتمان ها باید با کارشناس مربوطه مشورت نمایید تا بهترین راهکار را به شما ارائه دهد.
 
قیمت و هزینه نصب دوربین مداربسته برای آپارتمان با توجه به تعداد دوربین ها و نوع سیستم امنیتی مورد نیاز برای مجتمع مسکونی محاسبه می گردد. جهت برآورد دقیق هزینه حرید دوربین مجتمع مسکونی با کارشناسان امین شبکه هوشمند تماس حاصل نمایید.
 
ایمن نت

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این نوشتار به بررسی این موضوع پرداختیم که در زندگی‌های شهری امروزی، همه افراد به دنبال تأمین امنیت محل زندگی خود با دوربین‌های مداربسته هستند.
در واقع دوربین مداربسته آپارتمان ها و مجتمع مسکونی ابزاری برای تأمین امنیت موردنظر افراد است. در ادامه به بررسی انواع دوربین‌‌های مورداستفاده در این محیط‌ها و مزایا و معایب هریک و قوانین نصب و استفاده از این دوربین‌ها اشاره کردیم.
شرکت ایمن شبکه هوشمند با سابقه چندین ساله در زمینه سیستم های امنیتی و دوربین مداربسته آماده ارائه بهترین پیشنهاد در جهت بالابردن امنیت ساختمان ها می باشد. این دوربین مداربسته هایک ویژن می باشد که به عنوان پرفروشترین دوربین مداربسته در دنیا می باشد و می تواند به عنوان بهترین گزینه جهت تأمین امنیت منازل مسکونی و آپارتمان ها در نظر گرفت. جهت مشاوره خرید دوربین می توانید به وب سایت این شرکت به آدرس www.imennet.net مراجعه نموده و یا با شماره تلفن : 02166904541 تماس حاصل نمایید.