آفتاب

چگونه بیمه بدنه خودرو، خیال شما را بابت خسارات ماشین را در زمستان 1400 راحت می‌کند؟پوشش های بیمه بدنه ماشین، خسارات حوادث طبیعی نظیر سیل را برای خودروی شما جبران می کند.

بیمه بدنه یکی از بیمه نامه‌های مرتبط با خودرو است که برای جبران خسارت‌های وارد شده به اتومبیل تهیه می‌شود. تهیه این بیمه نامه اجباری نیست و تنها بیمه نامه اجباری خودرو، بیمه شخص ثالث است. با توجه به اینکه خرید بیمه بدنه مزیت‌های گوناگونی دارد، توصیه می‌شود که این بیمه نامه خودرو را تهیه کرده و از پوشش‌های آن برای جبران خسارت وارد شده استفاده کرد.

پوشش‌های بیمه بدنه

بیمه بدنه خودرو چه خسارت‌هایی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟ ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد ایجاد شود که به طور کلی چرا باید این بیمه نامه خودرو را تهیه کرد؟ بیمه بدنه دارای دو پوشش اصلی و فرعی است و خسارت‌هایی که در بیمه بدنه ماشین تحت پوشش قرار می‌گیرند عبارتند از:

پوشش‌های اصلی

•    واژگونی و سقوط خودرو
•    برخورد با یک جسم متحرک یا ثابت
•    آتش سوزی خودرو یا لوازم یدکی
•    آذرخش یا انفجار خودرو یا لوازم یدکی
•    سرقت کلی خودرو
خسارت‌های دیگری هم تحت پوشش قرار خواهند گرفت که با پرداخت حق بیمه بیشتر شرایط پرداخت خسارت را مهیا می‌کند. مثال: هزینه‌های متعارفی که برای نجات خودرو یا انتقال خودرو به تعمیرگاه پرداخت می‌شود تا میزان 20 درصد قابل جبران خواهند بود.

پوشش‌های فرعی

پوشش‌های فرعی یا همان پوشش‌های اضافی، هنگام خرید پوشش‌های اصلی بیمه بدنه با پرداخت هزینه بیشتر قابل تهیه است. این پوشش‌های اضافی عبارتند از:
•    بلایای طبیعی که خارج از قصد و اراده انسان باشد.( زلزله، سیل، طوفان و تگرگ)
•    پرداخت خسارت‌هایی که بر اثر پاشیدن رنگ، اسید و مواد شیمیایی بر خوردو ایجاد می‌شود.
•    هزینه رفت و آمد، هنگامی‌ که خوردو در دسترس نیست یا در تعمیرگاه است.( این پوشش در طول سال حداکثر تا 30  روز قابل استفاده است که 3 روز اول حادثه به عنوان فرانشیز محاسبه خواهد شد.)
•    سرقت لوازم یدکی و قطعات خودرو بدون اینکه سرقت کلی رخ دهد.
•    شکست شیشه خودرو بر اثر تراکم هوای داخل خودرو رخ دهد.
افزایش قیمت خودرو و افت قیمت خودرو جزو پوشش‌های اضافی است که در بیمه بدنه تحت پوشش قرار می‌گیرد. اگر بیمه‌گزار هنگام تهیه بیمه بدنه، پوشش نوسانات قیمت خودرو را انتخاب کند، در صورتی که قیمت خودرو در زمان صدور بیمه نامه افزایش قیمت داشته باشد، شرکت بیمه موظف است حدود تعیین شده را تحت پوشش قرار دهد. همچنین اگر خودرو بیمه شده در اثر خطر‌های تحت پوشش بیمه بدنه آسیب دیده و دچار افت قیمت خودرو شده باشد، شرکت بیمه موظف است معادل خسارت قابل پرداخت برای افت قیمت خودرو را به مبلغ خسارت اضافه کند. حال فرض کنید در زمان خرید بیمه بدنه، قیمت خودروی شما ۱۰۰ میلیون بوده باشد و بعد از مدتی با این شرایط اقتصادی به ۱۵۰ میلیون برسد،اگر در این مدت خسارتی به خودروی شما وارد شود بیمه بدنه به اندازه‌ی همان ۱۰۰ میلیون به شما خسارت می‌دهد نه ۱۵۰ میلیون! این موضوع چیزی جز ضرر را برای شما به همراه ندارد.اما اگر شما پوشش نوسان قیمت خودرو را نیز در زمان خرید بیمه بدنه خریداری کرده باشید.بیمه بدنه در زمان پرداخت خسارت ارزش خودروی شمارا بیش از قیمتی که در بیمه‌نامه ثبت شده در نظر گرفته و خسارت بیشتری نیز پرداخت خواهد کرد.


 بیمه بدنه خودرو
نوسان قیمت خودرو نیز با بیمه قابل جبران است.

دریافت خسارت در بیمه بدنه خودرو

شرکت‌های بیمه‌ای برای پرداخت خسارت چهار حالت را در نظر گرفته‌اند که عبارتند از:
•    راننده خودرو بیمه‌گزار مقصر باشد.
•    راننده خودرو بیمه‌گزار مقصر نباشد، اما راننده مقصر، توانایی پرداخت خسارت را نداشته باشد.
•    راننده مقصر فرار کند.
•    اگر خودرو نامتعارف باشد و راننده مقصر تنها بخشی از خسارت را پرداخت کند.

قیمت بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه مانند بیمه شخص ثالث یک قیمت مشخص ندارد و شرکت‌های بیمه با توجه به تفاوت‌هایی که در پوشش‌ها و پرداخت خسارت دارند، قیمت‌های متفاوتی خواهند داشت، البته که در برخی از شرکت‌های بیمه‌ای با توجه به میزان تخفیفات در نظر گرفته شده می‌توان قیمت پایه بیمه بدنه را محاسبه کرد.
نرخ پایه بیمه بدنه هم با توجه به ارزش خودرو است و به صورت مبلغی ثابت از سوی بیمه مرکزی اعلام نمی‌شود. خلاصه باید گفت، مولفه های گوناگونی در محاسبه قیمت بیمه بدنه تاثیرگذار هستند:
•    مشخصات خودرو: عواملی نظیر سال ساخت اتومبیل، نوع خودرو، ارزش خودرو و کاربری آن در محاسبه نرخ بیمه‌نامه بدنه نقش پررنگ دارند.
•    پوشش های اضافی(تبعی) بیمه بدنه : انتخاب هریک از پوشش‌های اضافی یادشده، مبلغی بر نرخ پایه بیمه بدنه اضافه می‌کند. به بیان دیگر، انتخاب پوشش‌های بیمه ای بیشتر با افزایش قیمت بیمه همراه است.
•    تخفیف های بیمه بدنه: تخفیفات این بیمه خودرو شامل: تخفیف‌های عدم خسارت، تخفیف خودروی صفر، تخفیف خرید نقدی، تخفیف ارزش خودرو هستند. تخفیفا‌های این بیمه نامه یکی از عوامل تاثیرگزار بر روی قیمت و محاسبه بیمه بدنه است. تخفیف عدم خسارت، خرید نقدی، تخفیف ارزش خودرو و تخفیف خودروی صفر کیلومتر جزو مواردی است که برای تخفیف‌ها در نظر گرفته می‌شود.
•     نکته: برای خودرو‌های صفر کیلومتر 20 تا 30 درصد تخفیف در نظر گفته می‌شود.
همچنین تخفیف‌های دیگری هم ارائه می شود که عبارتند از:
•    تخفیف‌های گروهی
•    خودروهای وارداتی
•    برخی از مشاغل
•    طرح‌های تشویقی برای اعیاد و مناسبت‌های خاص

برای استعلام قیمت و نرخ بیمه بدنه، مقایسه جهت خرید بیمه بدنه می‌توانید به سامانه های فروش آنلاین بیمه مراجعه نمایید.

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه

توجه کنید که اگر در حادثه و تصادفی شما مقصر باشید و میزان خسارت وارد شده به خودرو از سقف تعهدات بیمه شخص ثالث شما بیشتر باشد، می‌توانید از بیمه بدنه خودروی خود استفاده کنید.

خرید بیمه بدنه از بیمه دات کام

بیمه بدنه خودرو
خرید بیمه خودرو : خیال راحت حین رانندگی


همانطور که در متن اشاره شد، خرید بیمه بدنه به صورت حضوری می‌تواند باعث هدر رفتن انرژی و زمان شما شود، از این رو استفاده از پلتفرم‌ها و سایت‌های خرید آنلاین بیمه می‌تواند تا حدود زیادی به شما کمک کند. بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید بیمه است که برای تهیه بیمه بدنه خودرو کافی است که به صفحه اصلی bimeh.com مراجعه کرده و در منوی محصولات، بر روی بیمه بدنه کلیک کنید تا در کوتاه‌ترین زمان، استعلام و مقایسه این بیمه نامه را انجام دهید و از خرید خود لذت ببرید.
نشانی :تهران، سعادت آباد، میدان تهرانی مقدم (کاج)، خیابان سرو شرقی، جنب بیمارستان پارسیان،‌ پلاک ۱۷ طبقه ۶، واحد ۶
کد پستی: ۱۹۹۸۶۵۳۷۴۰
شماره تماس:    0214372