آفتاب

کلیسای بیت الحم اصفهانکلیسای بیت لحم یکی از کلیساهای نسبتا بزرگ اصفهان است. این کلیسا بسیار نزدیک به کلیسای هاکوپ و کلیسای مریم مقدس (آسدوادزادزین مقدس) و در شمال این دو کلیسا قرار دارد.

کلیسای بیت لحم مقدس یا کلیسای بـتقـحـم مقدس مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان اصفهان، خیابان نظر شرقی، میدان بزرگ جلفا واقع شده است. این اثر در سال ۱۶۲۸ میلادی بنا شده و در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۳ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. دراین مقاله آس چارتر شما را با این کلیسای تاریخی آشنا می کند، با ما همراه باشید. شما می توانید بلیط هواپیما مشهد اصفهان را از سایت آس چارتربه صورت آنلاین تهیه نمایید.
کلیسای بیت لحم یکی از کلیساهای نسبتا بزرگ اصفهان است. این کلیسا بسیار نزدیک به کلیسای هاکوپ و کلیسای مریم مقدس (آسدوادزادزین مقدس) و در شمال این دو کلیسا قرار دارد. بیت لحم در زمان حکومت صفویه و توسط شخصی به نام خواجه پطرس ولیجانیان بازرگان معروف دوران صفوی، بنا شده و مدفن وی و چند تن از اعضای خانواده اش نیز در حیاط کلیسا قرار دارد. خیابانی در محله ی جلفای اصفهان هم به نام خواجه ‌پطرس نام‌ گذاری شده است.


 کلیسای بیت الحم

تاریخچه کلیسا بیت اللحم

 شهراصفهان آثار باستانی بسیاری دارد، که بیشتر آنها به دوران صفویه تعلق دارد. دوران صفویه عصر شکوفایی این شهر است. در این دوران در شهر اصفهان بناهای بسیاری ساخته شد. که ارزش معماری و تاریخی بسیاری دارد. در محله‌ تاریخی جلفای اصفهان، کلیساهای بسیاری ساخته شده است. اکثر این کلیساها همچون کلیسای وانک و کلیسای بیت اللحم در دوران صفویه ساخته شده است. کلیسا بیت‌اللحم یکی از کلیساهای تاریخی شهر اصفهان و محله تاریخی جلفاست که در دوران شاه عباس کبیر ساخته شده است.
کلیسای بیت اللحم مقدس در محله جلفا اصفهان کلیساهای متعددی وجود دارد. یکی از کلیساهای زیبای این محله کلیسای بیت اللحم و یا بدخهم مقدس است. این کلیسا با گنبدی بزرگ و نمایی با شکوه خود نمایی می ‌کند. ساز و بنای این مکان مذهبی از خشت و آجر است. یکی از برجسته‌ ترین المان‌های این کلیسا که آن را نسبت به بقیه مستثنی می ‌کند گنبد آن است زیرا بزرگترین گنبد در میان کلیساهای محله جلفای اصفهان را دارد.
بانی این کلیسای تاریخی زیبا یکی از تاجران سرشناس و متمول ارمنی اصفهان به نام خواجه پطرس ولیجانیان است. این تاجر بزرگ در وصیت‌ نامه خود درخواست بنای کلیسا را داده ‌اند. پیکر ایشان و چند تن از افراد خانواده ایشان در این کلیسا به خاک سپرده شده اند. در حیاط این کلیسا تالار تدفین و چندین سنگ قبر دیگر دیده می ‌شود. هر کدام از این سنگ قبرها به شخصیت‌های برجسته و مهم ارامنه اصفهان تعلق دارد که در دوران ‌های مختلف تاریخی زندگی می‌ کرده اند. آس چارتربهترین مرجع ارائه دهنده بلیط تهران اصفهان در مشهد می باشد.


 کلیسای بیت الحم

معماری کلیسا بیت اللحم مقدس

کلیسای بیت اللحم با پلانی مستطیلی شکل به سبک معماری دوران صفویه و ایرانی ساخته شده است. بنای کلیسا در دوطبقه ساخته شده است. بر روی تالار بزرگ، گنبدی بسیار بزرگ ساخته شده که نظیر آن را در دیگر کلیساهای اطراف نمی‌توان دید. طبقه اول این کلیسا به حضور آقایان تعلق دارد و طبقه دوم را به بانوان اختصاص داده اند. گنبد این کلیسا تزئیناتی ندارد. تنها در پایه‌های آن چندین نورگیر می ‌توان دید. به نمای خارجی این بنای مذهبی که بنگریم نمایی از معماری ایرانی خواهیم دید. در نمای داخلی این کلیسا و در تالارهای آن بر روی همه دیوارها نقاشی‌های بسیار زیبایی دیده می ‌شود. در قسمت پایین دیوارهای داخلی کاشی‌های بسیار زیبایی دیده می ‌شود که به رنگ زیبای نیلی و آبی قسمت پایین دیوار را پوشانده است.

دیوار کلیسای بیت‌اللحم اصفهان

بر دیوار این کلیسا کتیبه ‌ای نصب است که بر روی آن با خط طلاکوبی و زیبا و به زبان ارمنی دعایی برای آمرزش بانی بنا نقش بسته است. در نقشه اصلی این کلیسا چندین حیاط وجود داشته است. به مرور زمان این حیاط ها تخریب و از بین رفته تنها یک حیاط برای این بنا باقی‌ماندهاست. در نمای داخلی این کیسا محرابی زیبا قرار دارد که با نقاشی‌های شگفت انگیزی پوشیده شده است. مضامین تمام این نقاشی‌ها از حواریون، تمثال هایی از مریم مقدس و حضرت عیسی و فرازهایی از کتاب مقدس را به تصویر کشیده اند. در محراب این کلیسا 21 نقاشی از بهشت با گچبری‌های هنرمندانه زینت داده شده است.

جاذبه‌های نزدیک کلیسا بیت‌اللحم

در نزدیکی کلیسای بیت‌اللحم اصفهان و در محله قدیمی و تاریخی جلفا اصفهان اماکن تاریخی و دیدنی بسیاری وجود دارد. از جمله جاذبه‌های دیدنی شهر اصفهان که در نزدیکی کلیسای بیت‌اللحم قرار دارد، می ‌توان به سی و سه پل، پل خواجو، موزه موسیقی اصفهان، موزه و کلیسای وانک، خانه کشیش اصفهان (همانند خانه ملاباشی به اقامتگاه تبدیل شده است) و میدان نقش جهان با تمام اماکن دیدنی که دور تا دور آن قرار گرفته (همچون عمارت عالیقاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله و سردر بازار قیصریه) اشاره کرد.

بهترین فصل سفر به اصفهان

هرفصلی برای سفر به اصفهان زیبایی خاص خودش رادارد، ولی قاعدتا برای بازدید از هر جاذبه طبیعی یا تاریخی، می ‌بایست وضع آب و هوایی شهر یا منطقه آن را بررسی نمود. تا هم بتوان برنامه ‌ریزی مناسبی کرد. هم این که با لباس مناسب بازدید و سفر را آغاز نمود. بدین منظورمی ‌توانید دمای فعلی و پیش ‌بینی وضع آب و هوایی شهر اصهان را در پنج روز آینده مشاهده نمایید.


 کلیسای بیت الحم

داخل کلیسای بیت اللحم

کلیسای بیت لحم را می ‌توان هم از نظر نقاشی‌های زیبای داخلی و هم از نظر نمای خارجی، باشکوه ترین کلیسای اصفهان دانست. به خصوص اینکه دارای بزرگترین گنبد در میان کلیساهای جلفای اصفهان است. روزنامه دیلی تلگراف در مقاله‌ای که در نوامبر ۲۰۱۶ منتشر کرد، این کلیسا را در فهرست ۲۳ کلیسای زیبای جهان قرار داد. آس چارتراین امکان را به شما می دهد تا کمترازسه دقیقه بلیط چارتر خود را ازسایت آس چارتر به صورت آنلاین تهیه نمایید.
داخل این کلیسا تزیینات زیبایی اعم از تابلو نقاشی زندگانی حضرت مسیح و نقاشی های دیگر به چشم می خورد. تزیینات طلا کاری کلیسای بیت اللحم، بسیار زیبا و جالب توجه می باشد. سقف این مکان، مذهب و گنبد جالب آن، تماشایی است. سردر کلیسا، کتیبه ای وجود دارد که سال ۱۶۲۷ میلادی برابر با ۱۰۳۶ هجری را نشان می دهد.
پلان کلیسا از نوع تالارهای گنبد دار مستطیل شکل است که در جهت شرقی و غربی قرار گرفته و دارای گنبدی دوجداره با هشت نورگیر در قسمت پایین گنبد است. این بنا هیچ گونه تزیین خارجی نداشته و ارتفاع آن از سطح زمین ۲۵ و قطر آن ۱۱ متر می باشد. در حیاط کلیسا، سنگ قبرهای بسیاری به چشم می خورد که از جمله آنها، سنگ قبر خواجه پطرس و افراد خانواده اوست که تعدادی از این سنگ قبرها، همراه با حیاط شمالی کلیسا، به علت تعریض خیابان جانبی آن، در سال ۱۹۳۶ میلادی به خیابان نظر، انضمام یافت.

مسیر دسترسی به کلیسا

بنای تاریخی بیت اللحم مقدس در شهر اصفهان و محله تاریخی و ارامنه نشین جلفای اصفهان است. در خیابان نظر شرقی و در میدان بزرگ جلفا این بنای تاریخی و این کلیسای زیبا را می ‌توان دید.
ساعت بازدید و قیمت بلیط کلیسای بیت اللحم
برای بازدیداز کلیسای بیت اللحم اصفهان همانند تمام اماکن تاریخی دیگر باید ساعات مشخصی به این بنا مراجعه کنید. برای بازدید در تمامی ایام هفته از ساعات 8:30 صبح تا 18:30 عصر می ‌توانید مراجعه بفرمایید. قیمت بلیط ورودی این مکان برای گردشگران داخلی و خارجی 5000 تومان است.