آفتاب

شکستگی مهره های ستون فقرات چگونه درمان می شود؟شایع ترین افرادی که در معرض شکستگی مهره ها قرار دارند، بیماران مبتلا به پوکی استخوان هستند. در افرادی که پوکی استخوان شدید دارند (استخوان های ضعیف و شکننده) ، شکستگی ممکن است در اثر فعالیت های ساده روزانه مانند افتادن ، عطسه شدید یا بلند کردن یک جسم ایجاد شود.

شکستگی های مهره ای در ستون فقرات قفسه سینه و کمر معمولاً با ترومای اساسی همراه است و می تواند باعث آسیب نخاع شود که منجر به نقص عصبی شود. هر ناحیه مهره ای دارای ویژگی های تشریحی و عملکردی منحصر به فردی است که منجر به آسیب های خاص می شود.

حتی سقوط جزئی یا ضربه می تواند باعث شکستگی ستون فقرات شود. بسیاری از این آسیب ها هرگز نیازی به جراحی نخواهند داشت ، اما شکستگی های عمده می توانند منجر به مشکلات جدی طولانی مدت شوند ، مگر اینکه به موقع درمان شوند. شکستگی مهره کمر زمانی ایجاد می شود که فشاری بیش از حد تحمل مهره های ستون فقرات به آن ها وارد شود.
شایع ترین افرادی که در معرض شکستگی مهره ها قرار دارند، بیماران مبتلا به پوکی استخوان هستند. در افرادی که پوکی استخوان شدید دارند (استخوان های ضعیف و شکننده) ، شکستگی ممکن است در اثر فعالیت های ساده روزانه مانند افتادن ، عطسه شدید یا بلند کردن یک جسم ایجاد شود. افرادی که دارای ستون فقرات سالم هستند معمولاً از طریق ضربه شدید مانند تصادف رانندگی ، آسیب دیدگی ورزشی یا سقوط از بلندی دچار شکستگی مهره ها می شوند. تومور ها نخاعی نیز ممکن است با تخریب بخشی از مهره ها یک عامل ایجاد این عارضه باشند.
 

علائم شکستگی مهره های کمر

در اکثر افراد شکستگی ستون فقرات بدون عارضه بهبود می یابد. گاهی اوقات قطعات شکسته استخوان می توانند به نخاع یا اعصاب پایین نخاع فشار وارد کنند و بی حسی و درد پا ایجاد کنند. این علائم باید بهبود یابد. گاهی اوقات اعصاب بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند و ممکن است بیمار ضعف کف پا را تجربه کند. اگر این اتفاق بیفتد باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.
به طور کلی علائم بالینی اصلی  ممکن است شامل هر یک از موارد زیر باشد ، به تنهایی یا به صورت ترکیبی:
•    شروع ناگهانی کمر درد
•    افزایش شدت درد هنگام ایستادن یا راه رفتن
•    کاهش شدت درد هنگام خوابیدن به پشت
•    حرکت محدود ستون فقرات
•    تغییر شکل ستون فقرات و ناتوانی

روش های درمان شکستگی مهره ها

اکثر شکستگی های مهره ای با رعایت مراقبت ها درمان می شود. این به این معنی است که استخوان می تواند به طور طبیعی و بنابراین بدون نیاز به جراحی بهبود یابد. این به این معنی نیست که بهبودی ساده و آسان است. شکستگی مهره ها دردناک است. تشخیص این که کدام روش درمانی مناسب بیمار است بر عهده متخصص و جراح ستون فقرات است.

جراحی کیفوپلاستی

جراحی کیفوپلاستی برای درمان شکستگی ناشی از پوکی استخوان در بیمارستانی تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در طی جراحی کیفوپلاستی، یک برش کوچک در قسمت پشت ایجاد می شود که پزشک از طریق آن یک لوله باریک قرار می دهد. با استفاده از فلوئوروسکوپی ، لوله را به سمت موقعیت صحیح هدایت می کند .با استفاده از تصاویر اشعه ایکس ، پزشک بالون خاصی را از طریق لوله به مهره ها وارد می کند، سپس آن را به آرامی و با دقت باد می کند. بالن باد می شود ، شکستگی بالا می رود و مهره ها را به حالت طبیعی تر برمی گرداند. همچنین استخوان نرم داخلی را فشرده کرده و حفره ای در داخل مهره ها ایجاد می کند. بالون برداشته می شود و پزشک با استفاده از ابزارهای مخصوص طراحی شده تحت فشار کم ، حفره را با ماده ای سیمانی مانند پلی متیل متاکریلات (PMMA) پر می کند. پس از تزریق ، مواد خمیری به سرعت سفت شده و موقعیت مهره ها را تثبیت می کند.

آیا جراحی بی خطر است؟

هیچ جراحی بدون خطر وجود ندارد و این مهارت جراح است که عوارض و خطرات آن را کاهش می دهد. بنابراین اگر فرصت انتخاب یک جراح را دارید به دنبال بهترین جراح ستون فقرات باشید. در مواردی که نیاز به جراحی اورژانسی است بی شک بهترین جراح ، در دسترس ترین آن می باشد.  برخی از خطرات عمومی جراحی در مورد کیفوپلاستی نیز اعمال می شود ، از جمله واکنش به بیهوشی و عفونت. سایر خطرات مربوط به روش کیفوپلاستی و مهره ای شامل:
•    آسیب عصبی یا آسیب نخاعی
•    آسیب عصبی یا فشرده سازی نخاع از نشت سیمان به داخل رگها یا فضای اپیدورال
•    واکنش آلرژیک به مواد بیهوشی
قبل از جراحی باید در نظر داشته باشید که اگر سیگار می کشید ، سیگار را ترک کنید ، به طور منظم ورزش کنید تا میزان بهبودی شما افزایش یابد ، مصرف هر داروی غیر ضروری و هر داروی گیاهی که ممکن است با داروهای بیهوشی یا سایر داروها واکنش نشان دهد را متوقف کنید و تمام سوالات خود را از جراح خود بپرسید. به طور کلی ، برای جراحی کیوپوپلاستی نیاز به یک شب بستری در بیمارستان است ، اگر بیمار سایر مشکلات جدی بهداشتی مانند فشار خو نبالا یا بیماری قلبی داشته باشد، ممکن است نیاز به ماندن بیشتر باشد.

دوره نقاهت بعد از جراحی چه مدت است؟

دوره نقاهت با توجه به شدت شکستگی و سلامت عمومی بیمار، در هر فردی متفاوت است اما به طور معمول به مدت شش تا 12 هفته پس از جراحی  بیمار بهبود می یابد. پس از جراحی کیوپلاستی ، بیماران تشویق می شوند که فعالیتهای عادی را در اسرع وقت و بدون محدودیت انجام دهند. پزشک شما ممکن است فیزیوتراپی و توان بخشی را توصیه کند.
 

وبگردی