آفتاب

بیماری چشمی رتینوپاتی نوزادان نارس درمان دارد؟رتینوپاتی نوزادان نارس (ROP) یک بیماری چشمی در برخی از نوزادان نارس است که قبل از 31 هفته متولد می شوند. (حاملگی کامل حدود 38–42 هفته است.) این بیماری عارضه ای است که بافت پشت چشم به نام شبکیه را درگیر می کند. شبکیه نور را حس می کند و سیگنال هایی را به مغز می فرستد تا بتوانید ببینید. با ROP ، عروق خونی ناخواسته در شبکیه چشم کودک رشد می کنند. این رگهای خونی می توانند بعداً مشکلات جدی چشم و بینایی ایجاد کنند.
ROP می تواند با رشد نوزاد به خودی خود برطرف شود. اگر از بین نرود ، باید درمان شود. در غیر این صورت ، کودک می تواند دچار افت بینایی یا حتی نابینا شود.
 رتینوپاتی

رتینوپاتی نارس چگونه به وجود می آید؟

چشمان کودک خود را مانند یک دوربین تصور کنید. قسمت جلوی چشم دارای لنز است که روی یک تصویر متمرکز می شود و مردمک چشم که مانند یک شاتر دوربین برای کنترل میزان ورود نور به چشم کار می کند. در پشت چشم شبکیه قرار دارد: مانند فیلم در دوربین ، این لایه از بافت عصبی برای ضبط اطلاعاتی که وارد می شود ضروری است و به مغز اجازه می دهد تا آن را به تصویر تبدیل کند.
هنگامی که کودکان زود به دنیا می آیند ، رگ های خونی که شبکیه را تغذیه می کنند رشد خود به پایان نرسیده اند ROP زمانی اتفاق می افتد که این رگ ها برای مدتی رشد خود را متوقف کرده و سپس رشد غیر عادی را شروع می کنند. رگ های جدید ضعیف هستند و می توانند نشت کنند و باعث خونریزی در شبکیه شوند. در بدترین حالت ، شبکیه جدا می شود و کودک را در معرض خطر نابینایی قرار می دهد.

علائم و نشانه ها

بسیاری از علائم رتینوپاتی نارس در اعماق چشم اتفاق می افتد ، به این معنی که فقط با نگاه کردن به کودک قادر به دیدن آنها نخواهید بود. فقط یک متخصص شبکیه که برای تشخیص و درمان ROP آموزش دیده است می تواند این علائم را تشخیص دهد ، با استفاده از ابزارهای ویژه شبکیه چشم کودک شما را بررسی می کند. دکتر محمد باقر رجبی یکی از متخصصین شبکیه در تهران می باشند که در زمینه بینایی سنجی نوزادان نارس به شما کمک خواهند کرد.
یک نوزاد با ROP شدید ممکن است دچار عوارض قابل مشاهده شود ، مانند نیستاگموس (حرکات غیرطبیعی چشم) و یا مردمک سفید. با این حال ، این علائم، نشانه های کلی مشکلات بینایی است - اگر کودک شما هر یک از این موارد را دارد ، باید فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید.

چه کسی در معرض خطر است؟

برخی از مواردی که پزشکان فکر می کنند ممکن است در ROP نقش داشته باشند وجود دارد:
•    وزن کم هنگام تولد
•    نوزاد چقدر زود به دنیا می آید. نوزاد نارس متولد شده در 28 هفتگی بیشتر از نوزاد نارس متولد شده در هفته 32 در خطر این عارضه قرار خواهد داشت.
سایر عوامل خطر احتمالی ROP عبارتند از:
•    کم خونی
•    عفونت
•    تزریق
•    مشکلات تنفسی
•    بیماری قلبی
•    قومیت (ROP  در کودکان قفقازی کمی بیشتر اتفاق می افتد.)
  رتینوپاتی

رتینوپاتی نوزادان نارس چگونه درمان می شود؟

نکته بسیار مهم در نوزادان نارس که والدین باید به آن توجه کنند معاینه منظم است. معاینه چشم نوزاد نارس به پزشک کمک می کند تا بهترین روش درمانی را توصیه کند. چشم پزشک ممکن است ROP را به یک یا چند روش زیر درمان کند:
•    لیزر درمانی
•    درمان انجماد (سرما درمانی)
•    تزریق داخل چشمی
با استفاده از لیزر درمانی ، چشم پزشک از لیزر برای سوزاندن عروق اضافی شبکیه استفاده می کند. با درمان انجماد (سرما درمانی) ، جراح از یک ابزار سرد کننده انجماد برای از بین بردن بخشی از شبکیه استفاده می کند. هر دوی این روش های درمانی قسمت های بسیار خاصی از شبکیه را هدف قرار می دهند تا رشد غیر طبیعی رگهای خونی را متوقف کنند.
تحقیقات در مورد داروهای ROP نیز در حال انجام است. این داروها برای جلوگیری از رشد ناخواسته رگ های خونی به چشم تزریق می شوند
با رشد نوزادان مبتلا به ROP ، آنها باید مرتباً توسط چشم پزشک از نظر مشکلات بینایی بررسی شوند. رتینوپاتی نوزادان زودرس، می تواند به نزدیک بینی یا جداشدگی شبکیه ، تنبلی چشم منجر شود. همچنین خطر ابتلا به گلوکوم را افزایش می دهد. این مشکلات ممکن است  به روش های زیر درمان شود :
•    با استفاده از عینک
•    مصرف قطره چشمی
•    جراحی چشم
سوالات متداول
سوال : آیا همه نوزادان نارس به ROP مبتلا می شوند؟ پاسخ : خیر.
سوال : آیا رتینوپاتی نوزادان زودرس می تواند بهتر شود یا خود به خود بهبود یابد؟
پاسخ : بله این حالت معمولاً در ROP خفیف (مرحله 1 و 2) اتفاق می افتد. همچنین ممکن است در ROP شدیدتر اتفاق بیفتد - اما حتی پس از از بین رفتن رگهای خونی غیرطبیعی ، ممکن است جای زخم در شبکیه وجود داشته باشد که باید بیمار تحت نظر قرار گیرد
سوال : آیا ROP همیشه در هر دو چشم اتفاق می افتد؟
پاسخ : در حالی که این بیماری به طور معمول هر دو چشم را درگیر می کند ، اما گاهی اوقات در یک چشم شدیدتر از چشم دیگر است. به ندرت ممکن است فقط به درمان یک چشم نیاز داشته باشند.
سوال : غربالگری ROP چقدر دقیق است؟
ج: طبق آکادمی اطفال اطفال آمریکا که دستورالعمل های غربالگری را تعیین می کند ، معاینات شبکیه توسط چشم پزشک اطفال می تواند بیماری را با حدود 99 درصد دقت تشخیص دهد.

وبگردی