آفتاب

راهنمای خرید پمپ آب و بوستر پمپپمپ آب یک دستگاه مکانیکی برای حرکت یا انتقال مایعات با ایجاد اختلاف فشار به ارتفاع بالاتر یا پایین­‌تر، از طریق لوله­‌ها یا شیلنگ­‌ها می‌­باشد و در بسیاری از مکان‌­ها از جمله منازل، ادارات، مجتمع‌­های مسکونی، کارخانه‌­ها و... استفاده می­‌شود.

پمپ­‌های آب در انواع مختلفی طراحی و تولید شده که برای کاربردهای خاص بکار گرفته می­‌شوند. از طرفی جایی که مشکل نوسان فشار آب وجود داشته باشد عملکرد پمپ‌­ها دچار اشکال خواهد شد از این‌­رو از وسیله‌­ای بنام بوستر پمپ استفاده می‌­کنند. در این مقاله تصمیم داریم تا با در اختیار قرار دادن راهنمای خرید پمپ آب و بوستر پمپ به متقاضیان این دستگاه‌ها کمک کنیم تا بتوانند وسیله مورد نیاز خود را با توجه به هدفی که دارند انتخاب نمایند. حتی اگر شما جزو کسانی هستید که در حال حاضر به این وسیله نیاز ندارید خواندن راهنمای خرید پمپ آب و بوستر پمپ می­‌تواند در آینده برایتان مفید باشد.

نکاتی درباره پمپ آب

پمپ­‌ها با کاربردهای مختلف به انواع پمپ آب کشاورزی، پمپ آب صنعتی، پمپ شناور و... تقسیم­‌بندی می­‌شوند. برای انتخاب پمپ آب مناسب باید به دبی پمپ و هد پمپ توجه شود. برای درک این موضوع ابتدا به سراغ معنی این دو واژه می‌­رویم. منظور از دبی(آب‌دهی) مقدار یا حجمی از مایع می­‌باشد که در کل سیستم توسط پمپ در واحد زمان از یک نقطه مشخص جا به ­جا می­‌شود که علامت اختصاری آن Q می‌­باشد و واحد آن بر حسب مترمربع بر ثانیه یا گالن بر ساعت است. همچنین منظور از هد یا فشار پمپ نهایت ارتفاعی که یک پمپ قادر است در شرایط استاندارد مایعات را پمپاژ کند و واحد آن در پمپ­‌های سانتریفوژ(پرمصرف­‌ترین نوع پمپ در صنعت) برحسب متر بوده و به این معنی که پمپ تا چند متر می­‌تواند مایعات را به ارتفاع بالا ببرد و واحد اندازه‌­گیری در پمپ­‌های روتاری و جا به ­جایی مثبت، کیلو پاسگال است. 

اگر میزان دبی پمپ از حد نیاز بیشتر باشد مشکلاتی از قبیل هدر رفتن انرژی، ترکیدگی و نشتی لوله آب بوجود خواهد آمد و چنانچه میزان دبی یا حجم آب در پمپ آب کمتر از مقدار مصرف سیستم لوله‌­کشی باشد از میزان فشار آب کاسته شده که در این صورت پمپ باید بیشتر کار کند که این امر باعث می­‌شود تا به پمپ آب فشار زیادی تحمیل شود. قدرت پمپ یا قدرت اسب بخار پمپ آب از دیگر عوامل قابل توجه در زمان انتخاب این دستگاه است که هر چقدر میزان قدرت آن کمتر باشد توان و صدای پمپ آب نیز کمتر خواهد بود. همچنین توجه به راندمان پمپ که درصد انرژی وارد شده به پمپ را نشان می‌­دهد نیز اهمیت ویژه­‌ای دارد. برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشید لازم است با راهنمای خرید پمپ آب و بوستر پمپ آشنایی بیشتری پیدا کنید.

برای خرید بوستر پمپ به چه نکاتی دقت کنیم؟

بوستر پمپ نوعی دستگاه است که بصورت موازی دو یا چند پمپ را به هم وصل متصل می­‌کند تا با کمترین انرژی و بالاترین راندمان دبی و هد مورد نیاز را تأمین کند. از این دستگاه برای مصارف آبیاری، مصارف کشاورزی، اطفاء حریق، استفاده در سیستم‌های خنک‌­کن، تغذیه برای سیستم‌های آب بهداشتی، تقویت ایستگاه‌­های فشار و خطوط انتقال آب، استفاده در واحدهای صنعتی و کارخانجات، آبرسانی ساختمان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، مدارس، سالن‌های تفریحی و ورزشی، مجتمع مسکونی و آپارتمانی و... استفاده می­‌شود. بوستر پمپ دارای انواع مختلفی می‌­باشد که با در نظر گرفتن نوع کاربریشان به بوستر پمپ دور متغیر که بهترین نوع آنها بوستر پمپ گریز از مرکز عمودی و افقی است و دور ثابت که بهترین آنها اسپلیت کیس و شناور است دسته‌­بندی می­‌شوند در سیستم‌­های آبرسانی و آبیاری در مجتمع­‌های مسکونی، تجاری و صنعتی از دور متغیر و در سیستم­‌های آتشنشانی و اطفاء حریق، کشاورزی، سیستم­‌های فیلتراسیون استخر شنا، امکانات تصفیه آب و پمپ­‌های زیر آب از دور ثابت استفاده می‌­کنند.

مزایای بوستر پمپ دور متغیر در مقایسه با دور ثابت

 شامل کاهش فضای اشغال موتورخانه با حذف منبع دیافراگمی، کاهش هزینه‌­های سرویس و نگهداری، ثابت بودن کامل فشار سیستم، کاهش استهلاک کوپلینگ‌­ها و قطعات متحرک الکتروپمپ­‌ها، دارا بودن سیستم حفاظتی یکپارچه و ایمن، افزایش عمر مفید بوستر پمپ و اجزا تشکیل دهنده آن، دور ثابت به هنگام روشن شدن آنی الکتروپمپ‌­ها و کاهش هزینه­‌های مستمر برق مصرفی می‌­باشد. نکته دیگر اینکه در زمان خرید بوستر پمپ به هد و دبی مورد نیاز، تابلو کنترل فرمان و نوع الکتروپمپ مورد استفاده در بوستر پمپ آبرسانی توجه شود. همچنین توصیه می­‌شود در زمان خرید و نصب بوستر پمپ یک منبع هم خریداری شود و تا حد امکان مخازن و بوستر پمپ کنار هم نصب شوند و جهت حفظ ایمنی تابلوبرق بوستر پمپ را جایی نصب کنید که میزان رطوبت پایین باشد. لازم بذکر است برای اینکه منبع آ ب بطور مداوم پر باشد آب لوله کشی را به مخزن آب متصل می­‌کنند زیرا خالی بودن منبع باعث خرابی پمپ خواهد شد.

با توجه به آنچه که در بالا گفته شد پمپ آب و بوستر پمپ دو دستگاه می­‌باشند که مکمل یکدیگرند و بوستر پمپ به عنوان تقویت کننده در کنار پمپ آب عمل می‌­کند و تفاوت آنها در وسعت عملکردشان می‌­باشد بنابراین باید به میزان حجم و فشار آبی که باید پمپاژ شود دقت کرد. همچنین در انتخاب پمپ آب، شما با چندین انتخاب رو به­ رو هستید مانند نوع جتی، بشقابی، افقی، عمودی که برای اینکه بدانید چه نوع دستگاهی برایتان مناسب است بهتر است خواندن مقالات مختلف مربوط به راهنمای خرید پمپ آب و بوستر پمپ را از دست ندهید.

نکته آخر:

شرکت تلمبه موتور غرب یکی از شرکت­‌های معتبر با تجربه بیشتر از 4 دهه در زمینه عرضه کلیه تجهیزات و خدمات آبرسانی انواع پمپ، بوستر پمپ، الکتروموتور، کابل برق و... می­‌باشد که خدمات دیگری از قبیل مشاور نصب و راه­‌اندازی، عیب‌­یابی و تعمیر محصولات، مشاوره نگهداری محصولات، طراحی و ساخت انواع بوستر پمپ­‌های آبرسانی، آتشنشانی و صنعتی دورثابت و دور متغیر ارائه مشاوره و کارشناسی در زمینه‌­های مربوط به صنایع کشاورزی و صنعتی و موارد دیگر را به مشتریان خود جهت رضایتمندی آنان انجام می­‌دهد. جهت مشاهده محصولات و اطلاع از قیمت و همین‌طور کسب اطلاعات بیشتر می‌­توانید به سایت https://westpumpiran.com  مراجعه کنید.