آفتاب

کاشت گل و گیاهان پاییزی در 6 قدم؛ از خرید گل تا نگهداریبا نزدیک شدن به فصل پاییز وقت آن می رسد که تصمیم خود را برای خرید گیاه آپارتمانی و یا گیاهان پاییزی باغچه خانه مان مشخص کنیم و بدانیم که برای داشتن گیاهانی سالم و پرطراوت تر در فصل پاییز باید چه کارهایی انجام دهیم؟ به همین دلیل به مناسبت فرا رسیدن فصل خوش آب و رنگ پاییز تصمیم داریم تمامی این مطالب را با شما در میان بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

با نزدیک شدن به فصل پاییز وقت آن می رسد که تصمیم خود را برای خرید گیاه آپارتمانی و یا گیاهان پاییزی باغچه خانه مان مشخص کنیم و بدانیم که برای داشتن گیاهانی سالم و پرطراوت تر در فصل پاییز باید چه کارهایی انجام دهیم؟ به همین دلیل به مناسبت فرا رسیدن فصل خوش آب و رنگ پاییز تصمیم داریم تمامی این مطالب را با شما در میان بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

قدم اول : آماده کردن بستر گیاهان پاییزی باغچه

بررسی باغ و باغچه برای آمدن پاییز جهت اصلاحات مورد نیازی مثل خاک
اصلاح خاک باغچه برای فصل پاییز شامل استفاده از کود شیمیایی، مالچ، کمپوست، احیای خاک و...
از بین بردن علف هرز با سم های مخصوص
جمع آوری دانه ها برای کاشت گیاهان پاییز
بررسی بیماری گیاهان در فصل پاییز و هرس شاخه های بیمار و پوسیده

قدم دوم: جابجایی و یا تهیه گیاهان

توجه به وضعیت گیاهان آپارتمانی پاییزی و در صورت نیاز انتقال آنها به گوشه ای گرم
در صورت نداشتن گلدان میتوانید هم به صورت سفارش آنلاین گل و هم به صورت حضوری گیاه مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

ایجاد فضا و محیط گلخانه ای برای گل ها


با برنامه‌ ریزی و مراقبت درست می ‌توانید در زندگی گیاهان نقش داشته و آنها را از مرگ نجات دهید. طبق تجربه توجه و مراقبت باید در فصل سرد هم ادامه داشته باشد. گیاهان زمانی که سالم هستند، سرما را بهتر تحمل می ‌کنند و از آسیب بیشتر در امان می‌ مانند. بهتر است آماده ‌سازی حیاط برای شروع فصل سرد، حدود شش هفته قبل از اولین سرما و یخبندان صورت بگیرد. درون حیاط قدم بزنید و به قسمت ‌های آسیب ‌دیده نگاهی بیندازید. اگر ضروری است گیاهان آسیب ‌دیده را تغییر دهید؛ هم‌اکنون زمان این کار فرارسیده است.

تا به اینجا در مورد نحوه آماده سازی و خرید گیاه آپارتمانی یا باغچه ای صحبت کردیم. حال میخواهیم بدانیم که چه گیاهانی برای فصل پاییز مناسب است؟

قدم سوم: انتخاب و معرفی گیاهان پاییزی باغچه

ریشه زاج امریکایی (Coral Bells)

آب موردنیاز: رطوبت متوسط، خاک با زهکشی مناسب
نور موردنیاز: آفتاب کامل تا نیم سایه
ابعاد: 30 تا 60 سانتی متر بلندی و 30 تا 45 سانتی متر پهنا
کلم زینتی یا کلم برگ (Ornamental Cabbage or Kale)
کلم زینتی از دیگر گزینه های پاییزی است. کلم زینتی گیاهی یک ساله است که وقتی در اواخر تابستان کاشته می شود، به خوبی در پاییز حتی در یخبندان دوام می آورد. این گیاه با وجودی که گل می دهد، اما به خاطر برگ های زیبایش تحسین می شود. کلم زینتی در طیف های رنگی آبی های یخی تا سبزهای خاکستری با برجستگی های بنفش و سفید، گیاهی پشته ای است که باید آن را در جلو یا مرکز چیدمان گیاهان تان قرار دهید. اگر دوست دارید جای گلدان گل را خودتان بسازید، چیدانه قبلا در این مورد به شما آموزش داده است.
آب مورد نیاز: رطوبت متوسط، خاک با زهکشی مناسب
نور مورد نیاز: آفتاب کامل
ابعاد: 30 تا 45 سانتی متر بلندی و پهنا
 خرید گیاه آپارتمانی

جگن ژاپنی (Japanese Sedge)

جگن ژاپنی چمن های کوتاه ژاپنی پشته ای با برگ های همیشه سبز هستند که با نوارهای طلایی در مرکزشان برجسته شده اند. در اینجا، این گیاه به آرامی در دو سمت لبه ی گلدان مثل آبشار آویخته شده و چیدمان گیاهان این گلدان را خوش ترکیب تر کرده است. پس می توانید با این گیاه زیبا یک باغچه آویز برای دکوراسیون منزل تان بسازید!
آب مورد نیاز: خاک با رطوبت متوسط تا خیس
نور مورد نیاز: آفتاب کامل تا سایه ی جزئی
ابعاد: 30 تا 45 سانتی متر بلندی و پهنا

خردل چینی (Chinese Mustard)

خردل چینی که در این تصویر در مرکز دیده می شود، برگ های پهن دندانه داری دارد که رنگ هایشان از سبز روشن تا حنایی تیره را شامل می شود. این گیاه در کنار چمن های باریک پر مانند و بنفشه ی فرنگی ترکیب زیبا و جذابی خلق می کند. آیا با ساخت گلدان بتنی برای گیاهان خانگی در دکوراسیون منزل آشنا هستید؟
آب مورد نیاز: رطوبت متوسط، خاک با زهکشی مناسب
نور مورد نیاز: آفتاب کامل
ابعاد: 30 تا 45 سانتی متر بلندی و پهنا

ارزن مرواریدی زینتی (Ornamental Pearl Millet)

ارزن مرواریدی زینتی در گل آرایی های پاییزی بسیار تماشایی است. با وجودی که گیاهی یک ساله است، اما حتی زمانی که خشک می شود همچنان چشم گیر و قابل توجه باقی می ماند. گونه ی شاهزاده جید (Jade Princess) با برگ های سبز لیمویی اش، کنتراست خوبی با گیاهان ریز بافت و گیاهان پهن برگ ایجاد می کند و توده های دانه ی استوانه ای بنفش-قهوه ای اش برای پرندگان جذاب است.
آب مورد نیاز: خشک تا رطوبت متوسط، خاک با زهکشی مناسب
نور مورد نیاز: آفتاب کامل تا نیم سایه
ابعاد: 90 تا 120 سانتی متر بلندی و 45 تا 60 سانتی متر پهنا

لیزوماکیا (Creeping Jenny)

لیزوماکیا رنگ سبز روشنش را در طی چندین یخبندان حفظ می کند. این گیاه، یک گیاه پوششی فوق العاده برای گلدان ها است که از لبه های آن ها به پایین می ریزد و گل و برگ های رنگی را برجسته می سازد.
آب مورد نیاز: رطوبت متوسط تا خیس، خاک با زهکشی مناسب
نور مورد نیاز: آفتاب کامل تا سایه ی جزئی
ابعاد: 7.5 سانتی متر بلندی و 30 تا 45 سانتی متر پهنا

پامپاس ارغوانی (Purple Fountain Grass)

گیاه پامپاس ارغوانی یا ریش پری ارغوانی دارای شاخ و برگ های استثنایی به رنگ بنفش تیره با سنبله های پر مانند است. شکل کلی آن یادآور فواره است که دلیلی برای نام رایج این گیاه است. با وجودی که در نواحی سردتر گیاهی یک ساله می باشد، در طول پاییز هم چنان جذاب و تماشایی به نظر می رسد.
آب مورد نیاز: رطوبت متوسط، خاک با زهکشی مناسب
نور مورد نیاز: آفتاب کامل تا نیم سایه
ابعاد: 90 تا 150 سانتی متر بلندی و 60 تا 120 سانتی متر پهنا

با آراستن گلدان هایتان با این گیاهان زیبا و یک یا دو کدو تنبل، در پاییز یک منظره ی تماشایی را در دکوراسیون منزل یا فضای سبز تان خلق کنید.

قدم چهارم: کاشت گیاه در فصل پاییز


بسیاری از افراد در اواسط پاییز گیاهانی را خریداری نموده و کاشت آنها را به زمان دیگری مثل اآذرماه موکول می کنند. در چنین مواقعی، گیاه شما فشار کمتری را برای زنده نگه داشتن منابع خود تحمل نموده و فرصت آن را پیدا می کند که ریشه هایی رشدیافته و مقاوم تر داشته باشد. این یعنی شما با این کار فرصت تمرکز بر روی رشد ریشه ای مستحکم تر را به گیاه می دهید تا در زمان بهار با گیاهی مقاوم و سلامت رو به رو شوید. باید این را بدانید که برای داشتن گیاهانی سالم و پر از گل در فصل بهار یا تابستان باید چیزی حدود یک سال زمان به گیاه خود داده باشید تا بتوانید نتایجی دلچسب بگیرید.
 خرید گیاه آپارتمانی

کاشت گیاهان کوچک در فصل پاییز

یکی از ایده هایی که می تواند در باغبانی پاییزه به کمک شما بیاید کاشت گیاهان کوچک است. این کار هم می تواند باعث صرفه جویی در هزینه ها شود و هم اینکه نگهداری آن برای تان آسان تر خواهد بود. با پرورش گیاهانی با ریشه های کوچک، احتمال پیوند ناگهانی گیاهان با هم، کاهش پیدا می کند و به علاوه رشد گیاه با سرعت بیشتری رخ خواهد داد.

گیاهان موجود در گلدان های کوچک شما می توانند با با خاک جدید ارتباط برقرار کنند و در نتیجه رشد راحت تری نیز داشته باشند. فقط سعی کنید که با کمک خاک و کود مناسب و البته نگهداری درست از سرمازدگی این گیاهان به خصوص در نواحی سردسیری جلوگیری کنید و سلامت آن را در طول فصل ها پاییز و تابستان حفظ نمایید.

قدم پنجم : انتخاب محل کاشت گیاه در فصل پاییز

در وهله اول بهتر است که در برخی مواقع باغ و باغچه خود را برای فصل سرما سبک نمایید تا آمادگی کافی را پیدا کند، اما باغبانی در فصل پاییز به شما کمک می کند که فضاهای خالی بین باغچه را بهتر ببینید و از رشد گیاهان آینده در آن بخش باخبر شوید. در این زمان شما می توانید با بررسی دقیق تر باغچه از گیاهان نهفته در خاک و یا علف های هرز باخبر شوید و در صورت لزوم به آنها رسیدگی کنید تا در نهایت بتوانید کنترلی دقیق تر بر گیاهان خود در فصل های بعدی داشته باشید.

توصیه ما این است که با طبقه بندی گیاهان خود در باغچه بر اساس زمان نگهداری بیشتری آنها برنامه مشخصی برای نگهداری از گیاهان خود داشته باشید. با داشتن برنامه ای مشخص در فصل پاییز برای نگهداری و رشد گیاهان خود می توانید بیشترین تاثیر را در سلامت گیاهان خود داشته باشید تا در نهایت در فصل بهار و تابستان با نتیجه ای مطلوب رو به رو شوید. قطعا گیاهانتان از شما سپاسگزار خواهند بود...

قدم ششم: میزان آب و هوا باید مناسب و به اندازه باشد

باید بگوییم که هوای خنک موجود در فصل پاییز به گیاهان و البته پرورش دهندگان آنها کمک زیادی می کند. صبح های خنک و بعد از ظهرهای دلچسب این فصل در کنار برگ های رنگارنگ و زیبای درختان چیزی کم از بهشت ندارد!

در این فصل از سال، گیاهان در معرض تابش مستقیم و شدید نور خورشید قرار نمی گیرند و در نتیجه آسیبی نیز از این بابت به آنها وارد نمی شود، به علاوه آن که میزان آبیاری دقیق و قابل اندازه گیری ای که باید توسط شما صورت بگیرد، توسط خود باران انجام می گیرد و خاک گیاه شما را تقریبا همیشه مرطوب نگه می دارد. شاید بتوان گفت که گیاهان پاییزه نسبت به گیاهانی که در بهار و یا تابستان کاشته می شوند از مقاومت بالاتری برخوردار هستند.

آبیاری و نگهداری کمتر از گیاه در فصل پاییز

اگر در فصل پاییز به کاشت و پرورش گیاه می پردازید باید به شما این نوید را بدهیم که آبیاری کمتر گیاه شما به سبب وجود باران به معنای نیاز کمتر آن گیاه به مراقبت و نگهداری خواهد بود. بهترین کار این است که قبل از کاشت گیاه، آن را در گلدان آپارتمانی داشته باشید و چند ساعت قبل از انتقال آن، آبیاری را انجام دهید، بعد آن را درون حفره ای در باغچه بکارید و فرآیند آبیاری را به باران پاییزی بسپارید.

در رابطه با درخچه ها و درختان بهتر است که آب را درون خاک جدیدی که به آن انتقال پیدا کرده بریزید تا ریشه جدید بتواند در خاک جدید نفوذ کرده و استحکام خود را پیدا کند. یادتان باشد که در روزهای گرم و یا بدون باران پاییزی گیاه خود را از یاد نبرید!

ممنون که تا اینجا ما را همراهی کردید. همانطور که در این راهنما گفته شد شما میتوانید با خرید آنلاین گل و گیاه به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از مراجعات غیر ضروری کمک بزرگی کرده باشید. پیشنهاد ما به شما گلفروشی آنلاین VIP Shop است...
سفارش آنلاین گل
برای شرح بهتر خدمات سفارش آنلاین گل کافیست به این مثال توجه داشته باشید! حتما شما نیز روزهایی را در ذهن خود تصور کرده اید که میان روزمرگی ها و دغدغه ها و مشغله های کاری و فکری روز تان هستید و ناگهان زنگ در به صدا در می آید و وقتی آن را باز می کنید، دسته گل یا سبد گل یا هر شکل دیگری از آن در مقابل تان قرار می گیرد و زیبا ترین و عمیق ترین لبخند روز را به شما هدیه می دهد. سفارش آنلاین گل خدماتی نوین در قالب فروش آنلاین گل است که می تواند این رویای شما را به آسانی به حقیقت تبدیل کند.
وبگردی