آفتاب

بیماری های مقعدی یا نشیمنگاهی عارضه پیشرفت تکنولوژیپیشرفت تکنولوژی مزایا و معایب فراوانی دارد. بسیاری ازمشکلات بشر توسط تکنولوژی حل شده و تسهیل بسیاری از امور انسان را تکنولوژی فراهم نموده است، لیکن همین تکنولوژی مشکلات روحی، جسمی و اجتماعی بسیاری را بوجود آورده. رفت و آمد با خودرو ها، نشستن طولانی روی صندلی جلوی تلویزیون، کامپیوتر و استفاده فزاینده از گوشی های تلفن همراه که عموما زمان زیادی ما را روی صندلی ها می نشانند، اختلالات جسمی فراوانی را ایجاد می کنند، که به بیماری های نشیمنگاه معروف هستند.

منظور از این بیماری  تمامی عارضه ها و بیماری های مربوط به ناحیه مقعد است که نشیمنگاه شما را درگیر می کند و مهمترین آنها شامل 4 مورد زیر است:
● بواسیر یا هموروئید
● فیشر مقعدی یا شقاق
● سینوس پیلونیدال یا کیست مویی
● فیستول
شاید شما نام بعضی از این بیماری ها را شنیده اید و می دانید نام بردن از آنها در جمع یک تابو و خط قرمز است. اما واقعیت این است که همین خط قرمزها افراد بسیاری را درگیر خود کرده است.

بواسیر یا هموروئید: هنگامی که در اثر برخی عوامل نظیر یبوست، بارداری و نشستن های طولانی مدت، مقعد شما تحت فشار و کشش بیش از اندازه قرار می گیرد در نتیجه بافت های گوناگون مقعد شما از جمله رگ ها دچار آسیب های فراوانی می شوند. کشیدگی، پارگی، التهاب، از هم گسیختگی و تورم رگ های مقعد می تواند باعث به وجود آمدن بواسیر یا هموروئید شود.
بیماری های مقعدی
در آغاز شاید هیچ گونه علامت خاصی مشاهده نشود جز خونریزی های خفیف و بدون درد از ناحیه ی مقعد که با دفع مدفوع شما خارج می شود. این آغاز بواسیر است. مرحله ای خفیف و ساده از این بیماری که به راحتی می توان جلوی آن را گرفت ولی بی توجهی و زیاد نشستن می تواند آن را تشدید کند و علائم و نشانه های زیر را به وجود بیاورد:
Ÿ     درد در ناحیه ی مقعد
Ÿ     خونریزی که همراه با دفع مدفوع افزایش می یابد.
Ÿ     وجود بیرون زدگی های گوشتی در اطراف مقعد
Ÿ     سوزش و خارش مقعد
Ÿ     التهاب و تورم مقعد
Ÿ     احساس دفع ناکامل

کیست مویی چیست؟ در واقع همان سینوس پیلونیدال یا سینوس مویی می باشد که یک حفره یا سوراخ کوچک در پوست است که اگر مجرای این سوراخ ها بسته شود، ترشحات چرکی داخل حفره تجمع پیدا می کنند و باعث ایجاد کیست یا آبسه می گردد. این کیسه کوچک پوستی که حاوی مو، کثیفی و مواد زائد است معمولاً در انتهایی‌ترین نقطه ستون فقرات در قسمت پایین کمر، در فاصله بین دو باسن و کمی بالاتر از مقعد ایجاد می شود و بیماران با شکایت ترشح و درد در این ناحیه مراجعه می کنند.
فیستول مقعد معمولا در میان افرادی که آبسه مقعدی دارند، رایج می باشند. درمان معمولا برای کاهش شانس عفونت در یک فیستول مقعدی و همچنین برای کاهش علائم ضروری است.
یک فیستول مقعدی به عنوان یک تونل کوچک با باز کردن در داخل کانال مقعد و باز کردن خارجی در پوست در نزدیکی مقعد تعریف شده است. در واقع تفاوت فیستول با آبسه مقعد در این است که اگر آبسه های مقعدی که تخلیه می شوند ، به طور کامل درمان نشوند فیستول های مقعدی شکل می گیرد
بیماری های مقعدی

شقاق یا فیشر مقعدی

شقاق به معنی ترک خوردگی و چاک خوردگی و یا همان زخم شدن لبه داخلی‌ مقعد می‌باشد. به عبارتی نوعی زخم پوستی‌ است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.
 این بیماری بسیار شایع است و اگر زود اقدام به پیگیری آن شود می تواند به راحتی درمان شود. شقاق حاد، شامل شکاف یا پارگی سطحی پوست مقعد است که درصورت عدم بهبودی آن با گذشت زمان میتواند تبدیل به بیماری مزمن می‌شود و عضلات زیرین را نیز درگیر کند.

درمان بیماریهای نشیمنگاه

با بهره گیری از تجهیزات مدرن و تجربه طولانی یک متخصص جراح مدت درمان  بر روی این نوع بیماری ها طول مدت درمان بین 20 تا 30دقیقه می‌باشند و بیماران می‌توانند در کوتاهترین زمان ممکن درمان شوند. حتی بیمارانی که از شهر دیگری برای درمان مراجعه می‌کنند بلافاصله پس از عمل راهی شهر خود می‌شوند و به معاینه پس از عمل نیازی ندارند، درمان به کمک لیزر دارای مزایای متعددی نسبت به جراحی سنتی می باشد. این مزیت شامل موارد زیر می باشد.
بیماری های مقعدی

مزایای درمان با لیزر نسبت به جراحی با تیغ یا چاقو

Ÿ     عدم ابتلا به بیماریهای ویروسی.
Ÿ     جراحی تقریبا بدون درد بوده و معمولا خونریزی ندارد.
Ÿ     عدم مبتلا شدن به بیماری آمبولی پس از جراحی با لیزر.
Ÿ     بدون نیاز به بیهوشی وبا استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌گیرد.
Ÿ     این نوع از جراحی بدون نیاز به بستری شدن و بصورت سرپایی انجام میگیرد.
Ÿ     دوره نقاهت بسیار کوتاه .یعنی بعد از جراحی با لیزر بیمار میتواند بلافاصله به زندگی عادی خود برگردد.
Ÿ     عدم نیاز به پانسمان. درجراحی با چاقو نیازمند پانسمان کردن محل جراحی میباشد ولی در این روش اکثرا نیازی به پانسمان نیست.
Ÿ     جلوگیری از عدم کنترل دفع مدفوع. در جراحی با چاقو ممکن است بعد از عمل جراحی بیمار کنترل خود را در دفع مدفوع از دست بدهد ولی در جراحی لیزر این مورد به حداقل خواهد رسید.
Ÿ     پایین بودن هزینه جراحی با لیزر. در واقع در نگاه ابتدایی به نظر می رسد هزینه جراحی با چاقو کمتر می باشد در صورتیکه ممکن است هزینه جراحی با چاقو به گرانی عوارض جانبی، درد های بیشتر، و استراحت طولانی تر نسبت به درمان با لیزر باشد.
وبگردی