آفتاب

چگونه یک اسباب بازی مناسب برای فرزندان خود انتخاب کنیم؟یکی از دغدغه های اصلی والدین در دوران کوکی و نوجوانی فرزندانشان انتخاب اسباب بازی متناسب با سن و موقعیت فرزندانشان است،اینکه چه نوع اسباب بازی انتخاب کنند تا هم جنبه آموزشی و هم جنبه سرگرمی داشته باشد! ؟

 دقت داشته باشیم که در دوران کودکی و نوجوانی فرزندان پسر اکثرا بازی هیجانی و دختران به بازی های خانوادگی و مرحله ای بیشتر رغبت نشان می دهند.
به طور کلی اسباب بازی ها باید خط مشی مشخص را دنبال کنند، و هدف نهایی آنها پرورش یکی از استعدادهای کودکان باشد، که در موضوعات زیر به بررسی اکثر آنها خواهیم پرداخت.

اسباب بازی های مناسب برای افزایش قدرت تمرکز

اسباب بازی متناسب برای افزایش تمرکز ،اسباب بازی هایی ست که این کار را با روش های جذاب و خلاقانه که مانع از خستگی کودک شود انجام می دهد، و کودک همزمان با آموزش احساس شادی و شادابی را در بازی تجربه می کند و علاقه به ادامه بازی افزایش می یابد.
 افزایش دقت، بهبود مهارتهای یادگیری در کودکان که مخصوصا نمود بارز آن در سنین پایین است و اگر فردی در این سنین به طور صحیح این مهارت ها را آموخته باشد در آینده فردی دقیق و منظم خواهد بود.
برای مثال بازی های ساختنی مثل لگو بانچمز یکی از همین اسباب بازی های سالم برای تقویت این مهارت است که کودک در طول این بازی اقدام به ساخت انواع لوازم و شکل ها می نماید.
 البته توصیه آن است که برای بازدهی بیشتر، تشویق در پایان ساخت هر مرحله ازنکات ضروری ست، و لزوماً این پاداش به معنی شکلات نیست گاهی یک تعریف و یا در آغوش گرفتن می تواند پاداش مناسب تری باشد.
همچنین در طول بازی زمان مشخصی را در نظر بگیرید که کودک در طول این زمان اقدام به ساخت نماید، در انتخاب زمان دقت داشته باشید که به گونه ای باشد که باعث بروز استرس در کودک نگردد که در این صورت نتیجه کاملا برعکس انتظارات خواهد بود.

اسباب بازی‌ ها جهت بهبود مهارت‌های کلامی کودک

یکی از نیازهای کودک در سنین اولیه فراگیری و تکرار کلمات جهت یادگیری مهارت کلامی است .
یاد گرفتن مهارت های کلامی را می توان گفت که از همان دوران طفولیت آغاز می شود و یادگیری در این زمان بسیار مهم بوده و می تواند نقش اساسی در قدرت گفتار و مهارت کلامی آینده فرزندانمان را داشته باشد.
این بدین معناست که کودک هر چه از سنین پایین مهارت گفتار را یاد بگیرد در اینده موفقیت های بسیار و با ارزشی برای خود رقم خواهد زد.
برای مثال می توان با کودک از همان سنین پایین حرف زد و با یاد دادن کلمات جدید و مورد نیاز برای برقراری ارتباط اجتماعی مانند سلام کردن،احوال پرسی و ... کودک را با مهارت گفتار و ارتباط اجتماعی آشنا کرد.
این آموزش ها اگر در قالب یک اسباب بازی جذاب باشد مطمئنا تاثیر آن به مراتب بیشتر خواهد بود، زیرا کودک با بازی کردن و سرگرم شدن می تواند بسیار راحت تر و روان تر یاد بگیرد و مواردی را که یاد گرفته براحتی در رفتار و گفتار های روزانه خود نیز تکرار کند.
بر هیچ کسی پوشیده نیست که بازی کردن بهترین ،آسان ترین و موثر ترین روش یادگیری برای کودکان ونو جوانان می باشد و می تواند انواع مهارتهای قدرت خلاقیت و یادگیری و گفتاری و ... کودک را بسرعت افزایش دهد.

یکی از اسباب بازی هایی که برای نمونه در اینجا می توان به ان اشاره کرد که می تواند در افزایش یادگیری مهارت گفتاری برای کودکان و نوجوانان موثر باشد، اسباب بازی میکروفون اسپیکردار می باشد.
این اسباب بازی یک میکروفون واقعی با طراحی فانتزی می باشد که قابلیت ضبط و پخش صدا را دارد و فرزند کودک و یا نوجوان شما می تواند با حرف زدن با این میکروفون بسیار سرگرم شده و خود را مانند یک سخنران در یک مجلس مهم و یا دور همی ها پنداشته و شروع به حرف زدن و گفتگو کرده و در عین سرگرم شدن مهارت گفتار خود را نیز بالا ببرد.
معمولا کودکان چون در این سنین بیشتر به برنامه های تلوزیونی علاقه دارند و وقت کافی برای تماشای آنها دارند گاها دوست دارند که مانند آنها میکروفون به دست گرفته و شروع به حرف زدن کنند و با هربار تکرار کلمات و شنیدن صدای خودشان در میکروفون بسیار ترغیب برای ادامه بازی و افزایش مهارت گفتاری خود می شوند، والدین نیز می توانند در این مواقع مانند افراد حاضر در مجلس سخنرانی فرزندشان خود را نشان داده و پای صحبت های آنها بنشینند تا فرزندشان بیشتر تشویق شده و همزمان با سرگرم شدن قدرت گفتار خود را نیز بالا ببرند.

اسباب بازی های مناسب برای افزایش اعتماد به نفس و روحیه قوی


همانطور که می دانید داشتن اعتماد به نفس کافی و روحیه قوی و شجاع و شکست ناپذیر می تواند از همان دوران کودکی در وجود افراد نهادینه شود.
اگر فرزند خود را در هنگام بازی و انجام کارهایی که شاید در آن لحظه ما حوصله آن را نداریم سرزنش کنیم و فرصت و زمان کافی برای بازی کردن و تجربه شرایط و موقعیت های متفاوت را برای کودکان خود فراهم نکنیم امکان اینکه کودک در اینده نیز از اعتماد به نفس کافی و روحیه قوی برخوردار نباشد بسیار بالاست، زیرا کودک از همان دوران پایین سنین در محدودیت قرار گرفته و باید ها و نباید هایی که به ضرر آینده کودک بوده را به او تحمیل کرده ایم؛ در دوران بزرگسالی نیز ترس از انجام آنها را دارد،برای مثال اگر کودک خود را از همان دوران کودکی محدود کنیم که بازی هایی مانند شمشیر بازی و پریدن و دویدن و ... کار خطرناکی ست و هیچگاه آنها را بازی نکنید؛ این کار می تواند مشکلات بسیاری مانند ترس از انجام بسیاری از کارهای عادی مانند ورزش دو و یا شمشیر بازی و ... باز دارد و چه بسا شاید فرزند ما استعداد خاصی در این زمینه داشته و ما باعث عدم شکوفایی ان شده ایم.
این گونه عدم همکاری ها با کودک و ایجاد محدودیت های غیر ضرور می تواند کودک را با اعتماد به نفس پایین و روحیه ضعیف و شکننده تربیت کند، پس باید در رفتارتربیتی  خود تغییراتی ایجاد کنیم و با انتخاب بازی های سالم و مناسب سعی در ایجاد اعتمناد به نفس و رشد استعداد های کودکانمان را داشته باشیم.
برای نمونه می توان به لباس دختر کفشدوزکی و گربه سیاه  اشاره کرد که یک لباس بازی مخصوص هم برای دختران و هم پسران می باشد و چون اکثر کودکان در این دوران این کارتون بسیار جذاب و دوست داشتنی را تماشا می کنند و از کارهای قهرمانانه ای که این شخصیت های کارتونی انجام می دهند بسیار خوششان می آید و دوست دارند خودشان هم مانند آنها شده و کارهایی جالب و خارق العاده انجام دهند می تواند بسیار موثر باشد.
شما می توانید با تهیه این لباس جالب و دوست داشتنی برای کودکان آنها را به رویاهایی که در سرشان دارند برسانید و کمک کنید تا با تجربه شرایط و بازی های متفاوت به قدرت نهفته و استعداد درونی شان نیز دست یافته و اعتماد به نفس خودشان را نیز بالا ببرند.
کودکان شما با پوشیدن این لباس های قهرمانی خود را مانند شخصیت های قهرمان این کارتون حس کرده و با بالا و پایین پریدن ها و انجام بازی های هیجانی می توانند چیزهای زیادی یاد بگیرند.

توجه داشته باشید که کودکان باتجربه واقعی و پوشیدن لباس این شخصیت ها خود به خود متوجه این نیز خواهند شد که کارهایی که بصورت خارق العاده و باور نکردنی در این کارتون ها دیده می شود در دنیایی واقعی هیچ جایی ندارد و فقط برای ایجاد سرگرمی برای آنها  می باشد.
برای مثال اسباب بازی ساعت بن تن نیز یکی از آن اسباب بازی هاست که کمک می کند تا فرزندان و کودکان ما با دنیای کارتون و اتفاقات آن نیز بخوبی آشنا شوند و یادبگیرند که هر چیزی که در کارتون می بینند قابل انجام در دنیای واقعی نیست و بدین ترتیب قدرت درک و فهم آنها نیز بهتر شده و اخلاق و رفتار واقع گرایانه نیز در انها بیشتر می شود و می توانند بیشتر و بهتر از هرکسی به شناخت محیط اطراف و دنیای واقعی خود بپردازند.
همانطور که می بینید اسباب بازی هایی که برای فرزندان خود انتخاب می کنیم اگر دارای اهداف خاص و مشخصی باشند می توانند در یادگیری، قدرت درک و تفکر آنها در آینده نیز بسیار موثر باشد.


اسباب بازی های فکری و مناسب برای افزایش هوش


دنیای اسباب بازی ها بسیار وسیع و گسترده بوده و کارخانه های معتبر بصورت مداوم اسباب باز های  با هدف مشخص و موضوع خاص تولید و روانه بازار و اجتماع می کنند تا علاوه بر ایجاد سرگرمی در کودکان و نوجوانان باعث یادگیری آنها نیز شوند.
همانطور که در موارد و مباحث بالا نیز گفته شد اسباب بازی ها نقش بسزایی در افزایش یادگیری،قدرت تمرکز،قدرت گفتار و کلامی و ... داشته و می توانند بسیار موثر برای کودکان و نوجوانان باشند، اگر در انتخاب این اسباب بازی ها دقت کافی و لازم را نداشته باشیم حتما و بدون شک می تواند تبعات بسیار نا خوشایندی برای فرزندانمان و در نهایت خودمان داشته باشد.
اسباب بازی مکعب روبیک از ان دسته اسباب بازی هایی ست که می توان گفت در هر سنی بسیار موثر بوده و می تواند قدرت تمرکز،افزایش هوش بصری،قدرت هماهنگی بین دست و مغز و ... را در پی داشته باشد و در عین حال نیز بسیار سرگرم کننده و جالب باشد.
اکثر افراد در سرتاسر  دنیا با این اسباب بازی بسیار جالب و مفید آشنا هستند و می دانند که نقش بسزایی در افزایش یادگیری و هوش فردی دارد و اغلب در منازل یافت می شود.
این اسباب بازی می تواند برای کودکان و نوجوانان نیز بسیار مفید بوده و آنها را وا دارد تا بتوانند با استفاده از قدرت بصری و چشمان خود و هوش و ذهن خود مسئله را حل کنند تا شیرینی و جذابیت حل مسائل و مشکلات را درک کنند و در حین اینکه هم سرگرم میشوند و هم ذهن و هوش خود را تقویت می کنند این مورد را نیز یاد بگیرند که هر مسئله ومشکلی قابل حل می باشد، فقط قدرت تفکر و اراده قوی که در نهاد و وجود همه ما قرار دارد را می طلبد و هر کسی بتواند از این قدرت استفاده کند می تواند در زندگی آینده خود نیز تمام مسائل و مشکلات را بخوبی حل کند و با مواجهه با انها خود را قوی و مصمم نشان دهد.

همانطور که در این مقاله متوجه شدید اسباب بازی ها بسیار مهم و حایز اهمیت می باشندو نباید در انتخاب آنها احمال کاری کرده و به سادگی از آن گذشت، اگر قصد انتخاب و خرید اسباب بازی برای فرزندان و کودکان خود هستید همه جوانب و موارد ذکر شده در این مقاله را حتما حتما رعایت کرده و سپس یک انتخاب خوب داشته باشید تا بتوانید علاوه بر ایجاد سرگرمی برای کودکان خود بستری را برای آموزش و یادگیری و افزایش قدرت خلاقیت آنها نیز فراهم کنید.
وبگردی