آفتاب

هدیه سال نودر این مقاله قصد داریم به آداب و رسوم سال نو و گزینه های هدیه سال نو اشاره داشته باشیم. یکی از رسومات سال نو پوشیدن لباس جدید است.

چند روز مانده به آغاز سال جدید ، افراد خانواده برای خرید لباس و هدیه سال نو به بازار می روند. افراد خانواده با خرید لباس نو و تغییر در شکل زندگی شروع بهار را به زندگی نوید می دهند. از دیگر رسومات مورد پسند و ارزش های خوب عید، نظافت و خانه تکانی است که از قبل از عید انجام می گیرد . این کار بیانگر این است که مردم قبل از رسیدن سال نو تحولی در زندگی خود ایجاد کرده و خانه را برای پذیرانی از میهمانان عید آماده می سازند.تهیه سفره هفت سین از دیگر آداب عید نوروز است. از بزرگترین نماد های عید نوروز هفت سین ، است. عدد هفت برگزیده و مقدس است. در سفره نوروزی انتخاب این عدد بسیار قابل توجه و مهم است. هفت سین عبارت است از سماق، سیر، سنجد، سمنو، سکه، سرکه، سبزی .

یکی از دیگر آداب عید نوروز، جمع شدن تمام اعضای خانواده بر سر سفره عید در لحظه تحویل سال نو و تبریک سال نو به یکدیگر و دادن هدیه سال نو به همدیگر است. موقع تحویل سال نو همه اهل خانه با لباس نو بر سر سفره نشسته، اسپند دود می کنند و قرآن می خواند.در طرح تبریک سال نو هر کدام از این آداب و رسوم ، فلسفه خاص خود را دارد؛ دود کردن اسپند برای دوری از چشم زخم حسود، روشن کردن شمع بر روشنایی خانه و زندگی تاکید می شود ، قرآن خوانده می شود تا در آغاز سال نو دل ها همه به سوی خداوند بزرگ روانه شود و از صاحب قرآن خواسته می شود که در این سال جدید نیز حافظ سلامتی اهل خانه باشد. حضور ثابت و گسترده قرآن نه تنها در سفره عید بلکه در تمام آداب اجتماعی نوروز نشان از توجه و اهمیت مردم ایران زمین به قرآن دارد و قرائت قرآن و بوسیدن آن در ساعات تحویل سال از جمله آداب سال تحویل است. از دیگر رسومات سال نو عیدی دادن و هدیه سال نو است که به منزله یادگاری بوده و نباید ارزش مادی آن خیلی مورد توجه قرار گیرد. بزرگتر ها به کوچکتر پول نو و عیدی سال نو می دهند و کوچکتر ها هم برای هم هدایایی از جمله لیوان ارزان قیمت و مناسب، کتاب ، گل و لباس هدیه می دهند. از آنجایی که سال نو از اعیاد بزرگ ایرانیان است به همین منظور از جمله کار هایی که انجام می شود خرید عیدی و هدیه سال نو برای تازه عروس و دادن عیدی به داماد است. بزرگتر های فامیل آنها را به خانه هایشان دعوت می کنند و با تدارک یک جشن کوچک ضمن تبریک سال نو ، هدیه سال نو را به آنها می دهند. این موضوع در اعیاد بزرگ دیگر مانند عید غدیر و عید فطر و سایر اعیاد بزرگ نیز اتفاق میفتد.
 وبگردی