آفتاب

ترفندهای مهم برای چیدمان وسایل در خانه های کوچکاگر فضای کوچکی برای زندگی دارید و نمی­دانید که چگونه می­توانید همه وسایل خود را مرتب و زیبا بچینید و دکوراسیون فوق­العاده­ای برای منزل خود انتخاب کنید، نیاز است تا درباره چند چالش مهم و منحصر به فرد برای چیدمان وسایل در یک خانه کوچک نکاتی را بیاموزید و به آنها توجه کنید.

انتخاب چیدمان مناسب برای منزل چیزی شبیه انتخاب بهترین لباس برای تناسب اندام و استایل زیبا است. برای چیدمان وسایل منزل شما می­توانید با چند انتخاب مناسب بهترین استفاده ممکن از فضای کوچک منزل را ببرید و زیبایی خانه خود را دوچندان به نمایش بگذارید.

  1. چیدمان اتاق نشیمن

در خانه­های آپارتمانی و کوچک اتاق نشیمن تنها به منزله مکانی راحت برای سرگرمی و آرامش نیست و ممکن است به عنوان محل اصلی تماشای تلویزیون و گاهی اتاق خواب کمکی برای دیدار دوستان و خانواده نیز محسوب شود. قبل از جایجایی وسایل به دقت فضای اتاق را بررسی کنید. محل قرارگیری پنجره­ها، بلندی سقف، شومینه، نوع کفپوش اتاق و ... همگی برای نحوه چیدمان خانه­های کوچک بسیار حائز اهمیت هستند. شما می­توانید برای ایجاد بهترین زمینه برای مبلمان و ایجاد نمای بزرگتر خانه، برای دیوارها و کفپوش ترکیب رنگ خنثی را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که نور یکی دیگر از عناصری است که به بزرگتر جلوه دادن فضای خانه کمک خواهد کرد.

  • نحوه چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

در نحوه چیدمان اتاق نشیمن اولین نکته مهم این است که توجه کنید همه مبل­ها برای فضای خانه شما مناسب نیست و باید با انتخاب هوشمندانه در خرید و نحوه چیدن آنها خانه خود را به فضای دلنشینی تبدیل کنید.

فضاهای کوچک وقتی به وسایلی به از نظر اندازه خیلی بزرگ و حجیم نباشند و از نظر ابعاد مجهز به وسایل با ابعاد کوچک باشند، می­توانند به مدل بندی و تزئین بهتر منزل شما کمک کنند.

توصیه می­شود در انتخاب مبلمان از مبل­های پر و حجیم با دسته­های پهن و بیش از حد منحنی و کوسن­های بزرگ با طراحی­های در سایز بزرگ استفاده نکنید. بهتر است به جای آنها از صندلی­های با پایه­های چوبی و  بلند که دارای دسته­های باریک با پشتی صاف استفاده کنید.

  1. چیدمان وسایل در آشپزخانه های کوچک

به طور حتم وقتی فضای متراژ خانه­ها کوچک باشد، فضای اختصاص داده شده به آشپزخانه نیز کوچک خواهد بود. چیدمان وسایل در آشپزخانه­های کوچک دارای چند قلق و تکنیک اصولی است که در این بخش به آنها خواهیم پرداخت.

  • از تخته گیره دار غافل نباشید

استفاده از تخته­های گیره­دار برای آویزان کردن برخی وسایل مانند کفگیر و ملاقه استفاده کنید. همچنین می­توانید به جای دیوارها از بدنه کابینت­ها نیز برای چسباندن و آویزان کردن این­گونه وسایل نیز بهره ببرید. خوب است بدانید شما می­توانید با استفاده از تخته­های چوبی، طبقه­های مناسب با سایز مورد نظر خود در فضای آشپزخانه ایجاد کنید تا برخی ظروف پرکاربرد مانند بشقاب­ها و فنجان­های پرکاربرد را روی آن قرار دهید.

  • از فضای سقف آشپزخانه استفاده بهینه کنید

فضای سقف آشپزخانه که در اکثر اوقات افراد نسبت به آن بی­توجه هستند، فضای مناسبی برای استفاده و آویزان کردن قابلمه­ها و تابه­ها است. برای استفاده کاربردی از همه فضای آشپزخانه­های کوچک شما باید با استفاده از پایه­ها و گیره­های آویز شده از سقف، قابلمه­ها و تابه­ها را از کوچک به بزرگ مرتب شده به آن آویزان کنید. 

  • وسایل پر مصرف را داخل کابینت نگذارید

توجه داشته باشید در صورتی که برخی وسایل به صورت روزانه مورد استفاده شما قرار می­گیرند، نیاز نیست که فضای کابینت را برای قرار دادن آنها اشغال کنید. می­توانید وسایلی مانند تخته گوشت، هاونگ، قهوه­ساز، ست چاقو و کفگیر و ملاقه و سرویس ادویه را روی کابینت­ قرار دهید و فضای محدود داخل کابینت را به وسایلی کمتر مورد نیاز قرار می­گیرند اختصاص دهید. در صورتی که خانه شما مجهز به تعداد زیاد کابینت نیست، شما می­توانید به راحتی از یک مشاور برای طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه چوبی، ممبران، ام دی اف یا فلزی با قیمت به صرفه کمک بگیرید.

  1. ترفند چیدمان اتاق خواب کوچک

بهتر است به جای تمرکز بر متراژ محدود اتاق خواب، به فرصت­ زیادی که در استفاده­های نوین از فضای کوچک خانه دارید متمرکز شوید. خلاقیت در نحوه چیدمان اتاق خواب کوچک می­توانید به شما کمک کند تا اتاقی در ظاهر بزرگ­تر و شکیل­تر داشته باشید.

برای این کار تخت خواب خود را در کنار نمایان ترین دیوار قرا دهید. در اتاق­های کوچک که به فضای محدود کف اتاق روبرو هستید، از ارتفاع دیوارها غافل نشوید. می­توانید با ایجاد طبقه­های چوبی و یا انواع شلف­ها از فضای دیوار برای دکوراسیون وسایل کوچک و مینیاتوری و یا قراردادن کتاب­ها استفاده کنید.

یکی دیگر از ملزومات اساسی اتاق خواب، کمد دیواری است. درصورتی که بتوانید کمد دیواری اختصاصی خود را داشته باشید می­توانید با طراحی چند کشو در سایزهای مختلف برای جایگذاری برخی لباس­ها و قفسه کیف و کفش­ها و آویز لباس­ها به خوبی از آنها مراقبت کنید. برای طراحی، ساخت و نصب کمد دیواری ریلی با کیفیت بالا حتما از مشاورین متخصص در این حوزه کمک بگیرید.   

  1. تاثیر نور را دست کم نگیرید

اتاق­هایی که پنجره و نورگیر ندارند، کوچکتر از سایز اصلی نشان داده می­شوند. یکی از مهم­ترین ترفندها برای بزرگتر نشان دادن فضای خانه این است که از پرده­های ضخیم و سنگین برای پنجره­ها استفاده نکنید. پرده­های شفاف، نازک و روشن به ورود نور طبیعی به فضای خانه کمک کرده و فضا را بزرگ­تر نشان می­دهد. همچنین شما می­توانید برای پهن و بزرگ­تر جلوه دادن راهروها از آینه­های کوچک و بزرگ در گوشه و کنار خانه برای منعکس کردن نور و استفاده دو برابری از نور بهره ببرید. برای خواندن نکات بیشتر درباره نورپردازی بهتر خانه‌های کوچک، پیشنهاد می‌شود این مطلب را بخوانید.

  1. خرید میز

استفاده از میز در ست مبلمان و عسلی بسیار کاربردی و ضروری است. توجه داشته باشید که استفاده از میزهای چوبی با وجود کارکرد فراوان می­تواند باعث ایجاد زاویه­های تاریک در فضای خانه شما شود. وجود زوایای تاریک باعث کوچک­تر جلوه دادن فضای خانه خواهد شد. به همین سبب توصیه می­شود از میزهای با رویه شیشه­ای در خانه­های کوچک استفاده کنید تا به خوبی نور را از خود عبور دهند.  

  1. گوشه و کنج خانه را دریابید

فرورفتگی­ها و گوشه­های اتاق را برای تبدیل شدن به قسمت­های نشیمن و کنج­های خلوت دریابید. برای این کار می­توانید از فرورفتگی­های دیوار برای ایجاد پنجره را به عنوان مبل نشیمن استفاده کنید. همچنین می­توانید از باکس زیر مبل برای قرار دادن برخی وسایل نیز بهره ببرید.

کلام پایانی

استفاده از ترفندهای مهم برای چیدمان وسایل در خانه­های کوچک علاوه بر این که قادر است زیبایی فضای منزل شما را دو چندان به معرض نمایش بگذارد می­تواند جلوه گر حسن سلیقه شما در دکوراسیون و انتخاب وسایل کاربردی نیز باشد. در خانه­های کوچک سعی کنید دید خود را محدود به فضای کف خانه نکنید و از ارتفاع دیوارها نیز بهترین استفاده را ببرید.