آفتاب

اهمیت سلامتی زنان در جامعهیکی از مهم ترین عناصر سلامت یک جامعه، سلامت جسمی و روانی اعضای آن جامعه است. اعضای یک جامعه شامل تمامی اقشار و افراد اعم از زنان و مردان آن است.

سلامت زنان، به عنوان افرادی که زمینه ساز حفظ نسل و زاد و ولد اعضای جدید جامعه بر عهده آنها است از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.
قطعا سلامت روحی و جسمی زنان تاثیر غیر قابل انکاری در بهبود وضعیت باروری و نیز بهبود وضعیت تربیت فرزندان به دست اینان دارد.
یک زن تا زمانی که سلامت جسمی نداشته باشد توانایی باروری موفقی نخواهد داشت. از سوی دیگر اگر از سلامت روان برخوردار نباشد نمی تواند فرزندانی موفق و با عزت نفس برای جامعه آینده تربیت کند.
زنان یکی از ستون های اصلی خانواده و جامعه هستند که سلامتی نسل آینده و جوانان در گرو سلامتی جسم و روان اینان است.

اقدامات درمانی ضروری در جهت حفظ سلامت زنان


قطعا با گذشت دهه های متمادی و نیز با رشد و گسترش فرهنگ و دانش پزشکی، یکی از مهم ترین بخش های پزشکی که این روز ها فعالیت های درمانی قابل توجهی برای زنان دارند متخصصین زنان و زایمان هستند.
متخصصین زنان تلاش می کنند که زنان جوان و دختران را به اهمیت سلامتی شان آگاه سازند و روش های مختلف حفظ آن را برای آنها بازگو کنند.
مهم ترین اقداماتی که این روزها برای زنان انجام می شود از این قرار است:
انجام آزمایشات مختلف با هدف بررسی وضعیت جسمی زنان

در واقع زنان و دختران جوان در فواصل زمانی مشخصی به انجام آزمایشات و یکسری عکسبرداری های رادیولوژی می پردازند تا در صورت بروز مشکل در کمترین زمان اقدامات درمانی انجام شود.

تست پاپ اسمیر


تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی از جمله آزمایشاتی است که بسیاری از زنان مخصوصا بعد از ازدواج به طور سالیانه یا چند سال یکبار باید انجام دهند. در این تست تمامی بیماری های مقاربتی اعم از تبخال تناسلی و یا زگیل تناسلی تشخیص داده می شود. از سوی دیگر مهم ترین مزیت این تست این است که در طی بررسی نمونه های آزمایشی بافت های غیر عادی در دهانه رحم مشخص خواهد شد و پزشکان نسبت به ابتلای زنان به بیماری هایی مثل سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان تخمدان ها آگاه خواهند گشت.
بدیهی است به میزانی که بیماری های زنان زودتر تشخیص داده شود روند درمان پیچیدگی و دشواری خاصی نخواهد داشت و تمامی اقدامات درمانی لازم در جهت بهبودی و یا پیشگیری از وخامت وضعیت زنان به موقع انجام می شود.
 

غربالگری های دوران بارداری


ضرورت انجام این غربالگری ها نیز به مسئله اهمیت سلامت زنان و نیز نوزادانی که قرار است از این مادران متولد شوند اشاره دارد.
با غربالگری هایی که در دوران بارداری و در دوره های مختلف، یعنی غربالگری سه ماهه اول، غربال گری سه ماهه دوم و غربال گری های ماه های اخر بارداری انجام می شود، بسیاری از بیماری هایی که جنین با آن روبرو ست مشخص می شود و در صورتی که اقدامات درمانی مشخصی برای آنها وجود داشته باشید سریعا انجام می شود. برای مثال در این غربالگری ها احتمال ابتلای جنین به سندروم داون تشخیص داده می شود و در صورت بروز این عارضه اقدامات خاصی در جهت حل مساله انجام می دهند.
تست ها و غربالگری ها در دوران بارداری صرفا وضعیت جنین را بررسی نمی کند بلکه تمامی مسائل مربوط به سلامتی زنان نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد تا تصمیم گیری های لازم در جهت پشت سر گذاشتن هر چه بهتر دوران بارداری و موفقیت روند زایمان انجام پذیرد.

جراحی های زیبایی زنان برای حفظ سلامتی و زیبایی زنان


در طی یکی- دو دهه اخیر مهم ترین اقدامی که در جهت حفظ سلامتی زنان و نیز افزایش زیبایی و حفظ اعتماد به نفس آنان انجام شده است انواع جراحی هایی بوده است که با عنوان جراحی های زیبایی زنان شناخته شده و در نواحی واژینال انجام می شود.
زنان با بالاتر رفتن سن و نیز تغییرات هورمونی ای که تجربه می کنند قطعا به لحاظ ظاهری در ناحیه واژن تغییرات و مشکلاتی را شاهد هستند که برایشان خوشایند نبوده و در نهایت به کاهش اعتماد به نفس و کاهش کیفیت روابط جنسی انان می انجامد.
از این رو بهترین متخصصین زنان تلاش می کنند که با کمک دانش و ابزار آلات نوین پزشکی برای درمان و بهبود وضعیت واژینال زنان بپردازند.
 
مهم ترین جراحی های زیبایی زنان که این روزها انجام می شود لابیاپلاستی، واژینوپلاستی و پرینورافی است که تا حد زیادی علاقه مندان مخصوص به خود را دارد. افزایش رغبت برای انجام این دسته از جراحی ها از این جا ناشی می شود که این جراحی ها نتایج درمانی مثبت خود را به اثبات رسانیده اند و پزشکان توانستند با مهارت و توانمندی های بالای خود رضایت اکثریت زنانی که تحت این جراحی ها قرار گرفتند را کسب کنند.
لابیاپلاستی از جمله جراحی هایی است که در بخش لابیاهای ماژور زنان انجام می شود. در طی جراحی لابیاپلاستی وضعیت ناخوشایند لابیاها مثل افتادگی، شلی، چروکیدگی و بزرگی بیش از حد آنها برطرف می شود.
در پرینورافی زنانی که بعد از زایمان و یا در اثر عوامل مختلفی با مشکلاتی در ناحیه پرینه یعنی حدفاصل بین مقعد و واژن روبرو شده اند تمامی مشکلات شان برطرف می شود.

واژینوپلاستی

در واژینوپلاستی عمده هدفی که دنبال می شود تنگ کردن واژن و بهبود وضعیت دیواره های واژن است. در واقع در این جراحی در ناحیه دیواره واژن برش هایی ایجاد می شود که برش ها با هدف نزدیک تر کردن این بخش ها است. در مرحله بعدی با تکنیک های خاصی دیواره ها به هم نزدیک می شود و محل برش ها بخیه می شود.
تکنیک های خاصی که برای بستن محل زخم در انواع جراحی های زیبایی وجود دارد دو نوع است. یکی از آنها استفاده از انواع نخ های بخیه است که در دونوع تولید می شوند. یکی از آنها نخ های بخیه غیر جاذب هستند که بعد از مدت زمان یک هفته ای از بدن زنان جدا می شوند. اما دسته دوم نخ های بخیه جاذب هستند که به بدن زنان جذب می شوند و خوشبختانه عامل بروز هیچ گونه واکنش و حساسیتی نمی شوند.
دومین تکنیک بستن زخم بکار گیری از انواع لیزر هایی است که یکی از مهم ترین ابزار الات پزشکی هستند و در حوزه درمان و زیبایی تاثیرات چشمگیری داشته اند.
برای مثال لیزر ها در درمان عفونت واژن زنان از مهم ترین روش هایی هستند که از سوی بسیاری از بهترین متخصصین زنان انجام می شود. تاثیرات این روش درمانی به حدی است که زنانی که از سایر روش های درمانی پاسخ درمانی مثبت و اثر بخشی دریافت نکرده اند به لیزر درمانی روی می آورند.
لیزر ها با تابیدن یکسری اشعه های خاص می تواند در بافت واژن و نواحی داخلی واژن اثر بگذارند و عفونت واژن را درمان کنند.
این روش درمان مخصوصا در زنانی که به عفونت های مکرر دچار می شوند بهترین روش درمانی است.

نتیجه گیری
در طول نوشتار به مهم ترین اقدامات درمانی و جراحی های زیبایی که برای زنان انجام می شود اشاره داشتیم.
امیدواریم که توانسته باشیم در آگاه سازی زنان دغدغه مند گامی موثر برداریم و این نکته مهم را به گوش زنان برسانیم که باید همواره نسبت به سلامتی خود اهمیت قائل باشند و هر مسیر درمانی و هر روشی که می تواند به سلامتی و زیبایی آنان بیفزاید باید طی شود.
قطعا زیبایی و سلامت زنان از آنها موجوداتی می سازد که مادر سالم و زن زیبایی باشند که با اعتماد به نفسی که کسب می کنند از عهده تمام وظایف مادری و زنانه شان بر می آیند.