آفتاب

نوار نسوز فایبرگلاسنوار بافته شده از الیاف فایبرگلاس، به دلیل برخورداری از مقاومت بالا و تحمل حرارتی مطلوب، یکی از انواع نوارهای نسوز پر طرفدار در میان صنایع مختلف، و یکی از مناسب‌ترین جایگزین‌های موجود برای نوار آزبست خواهد بود.

این نوار، با عرض معمول 3 تا 10 سانتیمتر، و لبه‌های بافته شده، جزو نوارهای شناخته شده از نظر استحکام می‌باشد.
فروشگاه تامین‌گران صنعت، آماده فروش، ارائه مشاوره، و ارسال نوار نسوز فایبرگلاس، با ابعاد و ضخامت‌های گوناگون، به سراسر کشور خواهد بود.
در حال حاضر، تنوع گسترده‌ای از نوارهای نسوز در بازار عایق‌های صنعتی وجود دارد که از نظر ویژگی‌، کاملاً مشابه پارچه نسوز هستند.
تنها وجه تمایز نوار و پارچه نسوز، در ابعاد آن‌ها است.
عرض پارچه نسوز، عموماً یک متر می‌باشد، در حالی که عرض نوارهای نسوز، از به ندرت از 20 سانتیمتر بیشتر خواهد بود.
بافتن این محصولات، به شیوه مورب، تار و پودی، و یا ساتین، بسته به نیاز موجود در محیط عایق بندی، انعطاف پذیری و استحکام لازم را برای این نوارها به ارمغان می‌آورد.
اگرچه برخی ویژگی‌ها مانند مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و گرما، در میان تمام انواع نوارهای نسوز مشترک است اما برای رسیدن به نتیجه ایده آل در عایق بندی لازم است تا اطلاعات دقیق‌تری درمورد هر یک از آن‌ها داشته باشیم.
به همین منظور، در این مقاله به مطالعه ویژگی‌ها و کاربردهای نوار فایبرگلاس، به عنوان یکی از محبوب‌ترین نوارهای نسوز موجود در بازار خواهیم پرداخت.
همان طور که از نام این محصول پیدا است، ماده اولیه برای تولید آن، الیاف شیشه یا همان فایبرگلاس می‌باشد.
آغاز استفاده از الیاف شیشه، به سال‌های بسیار دور باز می‌گردد اما این ماده، تا اواخر قرن 20 میلادی، جزو انتخاب اول صنعت‌گران قرار نمی‌گرفت.
در آن سال‌ها، محصولات تولید شده از الیاف آزبست، به دلیل تحمل حرارتی بالا و نفوذ ناپذیری در برابر آب، روغن، و مواد شیمیایی، طرفداران فراوانی داشتند و تقریباً در همه کارخانه‌ها به کار گرفته می‌شدند.
الیاف آزبست، به دلیل در هم تنیدگی بالا و قیمت مقرون به صرفه، در بیشتر حوزه‌های صنعت مورد استفاده قرار می‌گرفت.
اما پیش از آغاز قرن 21، هنگامی که متخصصین متوجه سمی بودن غبار آزبست و خطرات آن برای سلامتی انسان و تخریب محیط زیست شدند، محدودیت‌های گسترده‌ای بر به کارگیری این الیاف اعمال شد.
با تصمیم سازمان‌های جهانی، مبنی بر کاهش حداکثری استفاده از محصولات آزبست، الیاف فایبرگلاس، فرصت یافتند تا توانایی‌های خود را به متخصصین نشان داده و جایگاه خود را به عنوان یکی از مناسب‌ترین جایگزین‌های آزبست، تثبیت نمایند.
علت این محبوبیت، قیمت مقرون به صرفه، تحمل حرارتی مشابه آزبست، خواص مکانیکی، و مقاومت شیمیایی الیاف شیشه بود.
با نگاهی دقیق‌تر به ویژگی‌های این الیاف پر کاربرد، فایبرگلاس را در شش گروه قرار می‌دهند که اگرچه به طور کلی، مزایای مشترکی دارند اما در برخی حوزه‌ها متفاوت خواهند بود:
    الیاف ای‌گلس که برای مصارف عمومی و آب بندی قطعات خودرو کاربرد دارد.
    الیاف آرگلس که به دلیل مقاومت مکانیکی مناسب، بیشتر مناسب تولید کامپوزیت‌های ساختمانی هستند.
    الیاف اس‌گلس که مقاومت قابل توجهی در برابر کشش و سایش داشته و در تولید کامپوزیت مهندسی استفاده می‌شود.
    الیاف سی‌گلس که خواص شیمیایی چشمگیری داشته و اغلب، در آزمایشگاه‌ها به کار گرفته می‌شود.
    الیاف ای‌سی‌آرگلس که با توجه به عملکرد خیره کننده در محیط‌های اسیدی، استفاده گسترده‌ای در کارخانه تولید مواد شوینده دارد.
     و الیاف ای‌آرگلس که به دلیل مقاومت در محیط‌های اسیدی و قلیایی، در صنعت داروسازی کاربرد دارد.
دو نوع الیاف ای‌گلس و سی‌گلس، بیشترین کاربرد را در تولید نوار نسوز داشته و لبه‌های نوار، معمولاً با نخ پلی‌استر بافته می‌شود تا باز نگردد.
البته در بیشتر مواقع، برای بافت نوار فایبر، الیاف شیشه را با الیاف نسوز دیگری ترکیب می‌نمایند تا مزایای این محصول را تقویت نمایند.
یکی از کاربردهای مطرح نوار فایبرگلاس، دوخت تجهیزات و لباس ایمنی می‌باشد.
برای آشنایی بیشتر با این محصول و دریافت جزئیات بیشتر، توصیه می‌شود تا مقاله " نوار نسوز فایبرگلاس "، از وب‌سایت نسوز صنعت پارس را مطالعه بفرمایید.
علاوه بر نوار نسوز فایبر به صورت معمولی، که می‌تواند دماهای بالا را تا 600 درجه سانتیگراد تحمل کند، گاهی یک سمت نوار را آغشته به چسب نموده و یا سطح آن را با لایه‌ای از فویل آلومینیومی می‌پوشانند.
نوار فایبر چسب‌دار، اگرچه اتصال بهتری با سطح دارد اما در سمتی که آغشته به چسب شده، تحمل حرارتی پایین‌تر، و در حدود 300 درجه سانتیگراد خواهد داشت.
در نوار نسوز فایبرگلاس فویل‌دار، علاوه بر افزایش تحمل حرارتی تا 700 درجه سانتیگراد، مقاومت در برابر سایش نیز افزایش خواهد یافت.
مطالعه دو مقاله "نوار نسوز فایبرگلاس چسب‌دار" و "نوار نسوز فایبرگلاس فویل‌دار" از وب‌سایت تامین گران صنعت، کمک شایانی به آشنایی بیشتر با انواع نوار فایبرگلاس خواهد کرد.
طی سال‌های اخیر، نوار فایبر، به دلایل متعددی در زمره محبوب‌ترین نوارهای نسوز قرار گرفته که در ادامه این مقاله، به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
•    قیمت مقرون به صرفه
•    مقاوم در برابر اشعه مادون قرمز و UV
•    شکل پذیری بدون دردسر
•    نصب و هندلینگ آسان
•    مقاومت در برابر دماهای بالا؛ این مقدار، برای مدت طولانی، تا 550 درجه سانتیگراد، و برای کوتاه مدت، بین 450 تا 600 درجه سانتیگراد برآورد شده است.
•    نقطه ذوب در حدود 850 درجه سانتیگراد
•    عملکرد مثبت در محیط‌های شیمیایی و مقاوم در برابر خوردگی
•    قدرت عایق بندی الکتریکی
نوار نسوز فایبرگلاس، معمولاً با عرض 3 تا 10 سانتیمتر و ضخامت یک تا 3 میلیمتر به بازار عرضه می‌گردد.
این محصول، به دلیل برخورداری از مزایای مختلف، در بخش‌های متفاوت صنعت حضور دارند؛ مانند:
•    تولید واشر و نوار نقاله برای عایق بندی
•    عایق بندی قطعات خودرو از جمله اگزوز
•    دوخت تجهیزات ایمنی، همچون دستکش و لباس آتش نشانی
•    آب بندی شفت صنعتی
•    عایق بندی کابل‌ها در دمای بالا
•    آب بندی قطعات در صنایع نفت و پتروشیمی
•    عایق بندی تجهیزات نیروگاهی
•    عایق بندی الکتریکی قطعات و تجهیزات صنعتی
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره خرید نوار نسوز فایبرگلاس در ابعاد و ضخامت‌های گوناگون، می‌توانید به وبسایت تامین گران صنعت مراجعه نموده و با متخصصین این فروشگاه اینترنتی در تماس باشید.