آفتاب

ورق کلینگریتنام کلینگریت را از اسم یک شرکت اتریشی به نام کلینگر گرفته‌اند که نخستین تولید کننده این ورق نسوز بوده است. مواد اولیه برای تولید این محصول پر کاربرد، پودر آزبست و یکی از انواع رزین‌های لاستیکی (NR، NBR، یا SBR) می‌باشد.

ورق کلینگریت ، محصولی تولید شده از پودر آزبست و ترکیب آن با رزین‌های لاستیکی است که به دلایل ویژگی‌های منحصر به فرد، از جمله تحمل حرارتی بالا و انعطاف پذیری قابل توجه، از محبوبیت بالایی در حوزه‌های خاصی از صنعت برخوردار می‌باشد.
فروشگاه اینترنتی تامین‌گران صنعت ، آماده ارائه مشاوره و فروش ورق کلینگریت، با ضخامت‌های گوناگون به سراسر کشور می‌باشد.
انواع ورق‌های تولید شده از الیاف نسوز، به دلیل برخورداری از استحکام و مقاومت در برابر کشش و سایش، از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. همچنین، تحمل حرارتی این ورق‌ها بالا بوده و منجر به عملکرد مثبت آن‌ها در شرایط آب و هوایی گوناگون می‌گردد. قیمت مقرون به صرفه و حفظ بازده مطلوب در محیط‌های اسیدی و قلیایی، که باعث مقاومت ورق نسوز در برابر خوردگی شیمیایی می‌شود، بر محبوبیت و گستردگی کاربردهای این محصول افزوده است.
ورق‌های نسوز را عمدتاً به صورت واشر، و به منظور درزگیری و جلوگیری از نشت مایعات و گاز درون تجهیزات به کار می‌گیرند.
چرا که این ورق‌ها، فاصله بین دو قطعه را به طور کامل پر نموده و از ورود مایع خنک کننده به داخل آن‌ها یا نشت مواد به خارج ممانعت می‌نماید.
استفاده از ورق نسوز مناسب و هماهنگ با نیازهای محیط عایق بندی، به مرور زمان، هزینه‌های تعمیر و نگهداری را کاهش خواهد داد.
این در حالی است که عدم توجه به این مسئله، می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به قطعات وارد نماید.
 اگرچه در حال حاضر، گستره وسیعی از انواع ورق‌های نسوز در بازار عرضه می‌شود اما حصول اطمینان از کیفیت عایق بندی و جلوگیری از بروز هر گونه خسارت بر تجهیزات صنعتی، انتخاب هوشمندانه ورق نسوز مناسب، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.
در این مقاله قصد داریم تا به مطالعه ورق کلینگریت پرداخته و کاربردهای آن را بررسی نماییم.
نام کلینگریت را از اسم یک شرکت اتریشی به نام کلینگر گرفته‌اند که نخستین تولید کننده این ورق نسوز بوده است.
مواد اولیه برای تولید این محصول پر کاربرد، پودر آزبست و یکی از انواع رزین‌های لاستیکی (NR، NBR، یا SBR) می‌باشد.
آزبست را می‌توان جزو قدیمی‌ترین مواد نسوز به کار گرفته شده در صنعت عایق بندی به شمار آورد. این ماده نسوز، از الیاف بلند و در هم تنیده تشکیل شده که آن را در برابر حرارت، آب، و روغن، نفوذ ناپذیر می‌سازد.
از سوی دیگر، آزبست طول عمر بالایی داشته و از استحکام قابل توجهی برخوردار می‌باشد. محبوبیت گسترده این ماده نسوز در طول قرن 19، باعث شد تا محصولات تولید شده از آن، جزو انتخاب‌های اول در حوزه‌های مختلف صنعت باشند.
این در حالی است که از ابتدای قرن بیست و یک، با اعمال ملاحظات زیست محیطی جدی و حساسیت جامعه جهانی، استفاده از آزبست در اماکن صنعتی با محدودیت‌های گسترده‌ای روبرو گردید.
علت این امر، خطرناک بودن غبار آزبست، در صورت ورود به سیستم تنفسی می‌باشد. بنابراین، استفاده از چنین محصولاتی، تنها در صورت مهار این غبار، و در فضاهایی مجاز است که تماس مستقیمی با انسان‌ها نداشته باشد.
ورق کلینگریت، یکی از همین محصولات است که از پودر آزبست تولید شده و برای مهار غبار آن، با یکی از رزین‌های لاستیکی همچون NBR، SBR، و و یا NR ترکیب می‌گردد. پوشاندن سطح ورق کلینگریت با یک لایه گرافیت، علاوه بر مهار غبار آزبست، تحمل حرارتی محصول را نیز بهبود خواهد بخشید.
در مواردی که نیاز به افزایش مقاومت ورق کلینگریت در برابر فشار وجود داشته باشد، آن را با سیم استیل ضد زنگ و یا فولاد تقویت خواهند کرد.
در اولین مرحله از فرایند تولید این ورق نسوز ، پودر آزبست را با روغن سیلیکون ترکیب می‌کنند.
این محصول، علاوه بر این‌که غبار سمی آزبست را مهار می‌نماید، ضریب اصطکاک را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.
مسئله قابل توجه اینجا است که مخلوط این دو ماده، بسیار شکننده است و برای رفع این مشکل، اضافه کردن رزین لاستیکی به آن ضروری است.
خمیر حاصل از ترکیب این سه ماده که با خوبی با هم ترکیب شده باشد را ابتدا در کوره‌ای با دمای حدود 500 درجه سانتیگراد می‌گذارند.
در مرحله بعد، حرارت ترکیب را به 100 درجه سانتیگراد رسیده و پرس می‌کنند.
در صورتی که قصد سیم‌دار کردن ورق کلینگریت را داشته باشند، سیم‌های استیل یا فولادی را قبل از پرس کردن خمیر، روی آن قرار خواهند داد.
امروزه ورق کلینگریت را در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌دهند. علت این امر، مزایا و ویژگی‌های متعدد این محصول می‌باشد که در ادامه، به برخی از آن‌ها اشاره می‌گردد:
•    استفاده از الیاف با تراکم بالا
•    مقاوم در برابر گسترش آتش و غیر قابل اشتعال
•    حفظ عملکرد و ثبات ابعادی در دماهای پایین، تا حدود منفی 100 درجه سانتیگراد
•    تحمل حرارتی مطلوب تا 550 درجه سانتیگراد؛ که البته در صورت تقویت با سیم فلزی یا استیل، بیشتر خواهد شد.
•    نفوذ ناپذیری بالا در برابر آب
•    عملکرد مناسب در محیط‌های اسیدی، و مقاومت در برابر الکل، روغن، و مواد نفتی
•    دارای قدرت مهار فشارهای وارد شده بر قطعات، که در نوع سیم‌دار افزایش خواهد یافت.
بیشترین کاربرد ورق کلینگریت، عایق بندی تجهیزات در صنایع پتروشیمی و نیروگاهی است که حاوی روغن داغ و یا آب بوده و تماس مستقیمی با انسان نداشته باشد.
علت این امر، وجود الیاف آزبست در ترکیبات این محصول و خطرناک بودن غبار سمی آن می‌باشد.
اگرچه، ترکیب پودر آزبست با روغن سیلیکون و رزین لاستیکی، غبار آزبست را تا حد زیادی مهار می‌کند اما همچنان، استفاده از ورق نسوز کلینگریت، با محدودیت روبرو است.
در صورتی که قرار باشد تا استفاده از این ورق نسوز در فضاهای مختلف بلامانع باشد، تولید کنندگان می‌توانند از جایگزین‌های مناسبی برای آزبست استفاده نمایند.
به این ترتیب، مواد نسوزی همچون سرامیک، فایبرگلاس، و غیره را به جای پودر آزبست به کار خواهند گرفت.
در نتیجه می‌توان ورق کلینگریت بدون آزبست را بدون نگرانی، در مکان‌های مختلف و حتی محیط‌های بهداشتی مورد استفاده قرار داد.
پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مقاله ورق کلینگریت در وب‌سایت تامین‌گران صنعت، مراجعه بفرمایید. همچنین، برای دریافت مشاوره و خرید این ورق‌ها با ضخامت‌های مختلف، می‌توانید با کارشناسان و متخصصین این فروشگاه، با شماره های درج شده در تماس باشید.

وبگردی