آفتاب

نکاتی درباره چاپ کتاباغلب افراد با تصور اینکه چاپ کتاب فرآیندی سخت و دشوار است، دست نوشته های خود را هرگز چاپ نمیکنند.

به گزارش نشر متخصصان چاپ کتاب نیازمند طی کردن مراحل و رعایت نکاتی است، درصورت آشنایی نسبی با این مراحل میتوانید بهترین انتشارات را جهت چاپ و نشر کتاب خود انتخاب کنید، بسیاری از افراد به نویسندگی علاقه مند هستند؛ اگر شما هم توانایی، استعداد وعلاقه به نوشتن در زمینه های مختلف را دارید حتما با سوالاتی درباره چگونگی چاپ کتاب مواجه شده اید.
این سوال یکی از مهم ترین سوالاتی است که در ذهن نویسندگان تازه کار بوجود می آید. اغلب افراد با تصور اینکه چاپ کتاب فرآیندی سخت و دشوار است، دست نوشته های خود را هرگز چاپ نمیکنند. همکاران ما در نشر متخصصان در این مطلب شما را با فرایندها و نکات مربوط به چاپ کتاب بیشتر آشنا خواهند کرد.

مراحل چاپ کتاب

•    تایپ و حروف چینی:

اگر قصد دارید مقاله یا کتاب خود را چاپ کنید، تایپ و حروف چینی یکی از اولین مراحل چاپ کتاب می باشد. این مرحله از جمله خدمات قبل از چاپ به شمار می آید. تایپ و حروف چینی را حتما به یک متخصص بسپارید. هدف تمام تایپ و حروف چینی ها ساده تر شدن جملات و مفهوم آن ها می باشد. از طرفی جملات باید به زیباترین حالت ممکن ظاهر شوند، در مورد تایپ مطالب، ابتدا باید طراحی اولیه صورت بگیرد.

•    ویراستاری

یکی از اصلی ترین مراحلی که قبل از چاپ و در حین آماده سازی فایل اولیه کتاب باید انجام شود و تمام ناشران ملزم به رعایت آن هستند، ویراستاری یا همان ویرایش و ادیت نسخه اولیه کتاب جهت چاپ می باشد، ویرایش خوب زمانی اتفاق می افتد که متنی از نظر نگارشی چنان تغییر داده شود که خواننده با یکبار خواندن آن را بفهمد و دوباره به اول متن بازنگردد.
•    صفحه آرایی و طراحی جلد:
برای انجام این مرحله در چاپ و نشر، باید محتوای کتاب توسط صفحه آرا مرتب و به شکلی زیبا صفحه آرایی شود و جلد کتاب نیز مطابق با سلیقه نویسنده یا مترجم و محتوای کتاب طراحی شود به طوری که خواننده کتاب،  در نگاه اول جذب جلد و طراحی منحصر به فرد آن شود.

•    اخذ مجوزهای کتاب:

پس از انجام مراحل فوق و آماده سازی فایل اولیه کتاب جهت چاپ، باید نسبت به اخذ مجوز چاپ کتاب اقدام شود. به همین منظور در ابتدا باید شابک یا شماره استاندارد بین المللی کتاب از خانه کتاب گرفته و سپس نسبت به اخذ فیپا از کتابخانه ملی ایران و همچنین مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام شود، لازم است بدانید این مرحله معمولا توسط انتشارات انجام شده و به علت زمان گیر و دشوار بودن پروسه، نویسندگان خودشان به تنهایی این کار را انجام نمیدهند.
•    حفاظت از حق تالیف نویسنده:
یکی از مراحل و نکاتی که هنگام چاپ کتاب باید به آن توجه شود حفاظت از حق تالیف نویسنده توسط ناشر مربوطه میباشد، گاهی اتفاقاتی در این بین رخ میدهد که در موجوع انتشاراتی ها حق نویسنده را به طور تمام و کمال ادا نمیکنند، از این جهت حتما توجه کنید تا در تمام مراحل چاپ کتاب اطلاعات شخصی و اثر شما به صورت محرمانه توسط انتشاراتی مورد نظرتان برای چاپ کتاب حفظ شود.

چاپ کتاب
 

•    چاپ و صحافی:

پس از اینکه مجوزهای کتاب صادر شد، فایل نهایی کتاب که صفحه آرایی شده و جلد آن نیز طراحی شده، برای چاپ به چاپخانه ارسال می‌شود، قبل از ارسال کتاب به چاچخانه میتوانید تصمیم بگیرید که کتاب خود را با چه روشی چاپ کنید، امروزه بیشتر افراد تمایل به استفاده از خدمات چاپ دیجیتال کتاب دارند که برای آنها نسبت به چاپ افست سریع تر انجام شده و قیمت مناسب تری نیز دارد، پس از چاپ فایل اولیه، صحافی صورت گرفته و نسخه اولیه کتاب به صورت چاپ شده آماده میشود.

•     دریافت اعلام وصول:

بعد از چاپ کتاب برای توزیع و فروش کتاب لازم است برگه ای تحت عنوان برگه اعلام وصول به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده شود، هدف از تهیه برگه اعلام وصول این است که وزارت فرهنگ و ارشاد از آماده بودن کتاب جهت فروش در کتابفروشی های سطح کشور مطلع شده و تاییدیه نهایی را صادر کند.
این یک روند طبیعی و زمان بر می باشد، یعنی باید زمان مشخص طی شود تا مجوز صادر گردد. مدت زمان هم به نوع موضوع وابسته است. وزارت فرهنگ و ارشاد باید نسخه پی دی اف شده را به طور کامل بررسی و بعد تایید نهایی را ارسال کند.

چه انتشاراتی را برای چاپ کتاب انتخاب کنیم؟

این نکته را همواره در نظر داشته باشید که هر کتاب موضوع خاصی دارد که ممکن است هر ناشری چاپ و نشر آن را بر عهده نگیرد. بنابراین برای انتخاب انتشارات مناسب جهت چاپ کتاب خود، حتما حتما به رزومه کاری انتشاراتی دقت کنید و درنظر داشته باشید که آیا این انتشارات تاکنون کتاب هایی با مضمون کتاب شما چاپ کرده است یا خیر، هرچه نمونه هایی چاپی مشابه با کتاب شما در انتشارات مورد نظر بیشتر باشد، انتخاب آن نشر برای شما بهتر خواهد بود.

قرارداد با ناشر جهت انتشار کتاب

اگر شما به عنوان یک نویسنده مراحل چاپ کتاب را به طور کامل به انتشارات بسپارید، قراردادی بین شما و ناشر منعقد می گردد. این قرارداد می تواند حضوری و یا غیر حضوری (برای نویسندگان شهر های دیگر) باشد. اگر قرارداد به صورت غیر حضوری باشد باید اثر انگشت اسکن شود و ثبت شده باشد.
در تنظیم قرارداد به مسئله ی امتیاز کتاب توجه کنید که حتما صاحب امتیاز کتاب به طور کامل شخص نویسنده باشد. قرارداد بین نویسنده/مولف و ناشر انواع متفاوتی دارد که با توجه به نوع نیاز دو طرف، یکی از آن ها انتخاب میشود.

خدمات چاپ کتاب در نشر متخصصان

نشر متخصصان به عنوان پرکارترین ناشر سال 97 و بهترین ناشر سال 98، سابقه و تجربه چاپ صدها عنوان کتاب را دارد و همواره آماده همکاری با مترجمین و مؤلفین از سراسر کشور در زمینه چاپ کتاب می‌باشد. یکی از مزیت‌های همکاری با این انتشارات این است که تمامی مراحل ذکر شده جهت چاپ کتاب که در قسمت های فوق توضیح داده شد، به صورت کامل توسط انتشارات متخصصان انجام می‌گیرد؛ بنابراین شما می‌توانید با ارائه فایل اولیه و پیش نویس کتاب، نسخه‌های نهایی چاپ شده کتاب خود را با بالاترین کیفیت طراحی و چاپ تحویل بگیرید.