آفتاب

رهایی از علف های هرز با جدیدترین ابزارآلات کشاورزیاز بین بردن علف های هرز یا خود رو یکی از معضلاتی است که هر کشاورزی با آن درگیر خواهد بود. از گذشته تا به امروز ابزارآلات مختلفی برای مقابله با علف های هرز به کار گرفته شدند. از ابزاری ساده مانند داس تا علف زن هایی که توانایی کار بر روی چند هکتار زمین را دارند.

علاوه بر علف های هرز، چمن ها نیز همواره نیاز به کوتاه سازی و مراقبت دارند و این امر بدون استفاده از یک چمن زن برقی، سخت و طاقت فرسا خواهد بود.
در ادامه با معرفی انواع علف تراش، علفزن شارژی و چمن زن برقی به کاربرد ها و نحوه ی استفاده از آن ها به طور تخصصی اشاره خواهیم کرد.


ابزارآلات کشاورزی

علف تراش و اهمیت آن در صنعت کشاورزی

علف تراش یکی از ابزارهای مهم در صنعت کشاورزی است که برای از بین بردن علف های هرز مورد استفاده قرار می گیرد. این علف زن ها جایگزین بسیار مناسبی برای ابزارهای سنتی است و به خوبی می تواند زمین کشاورزی شما را رونق بخشد. در گذشته از بین بردن علف های هرز کار سخت و زمان بری بود و کشاورزان برای این کار از داس و ابزارهایی از این قبیل استفاده می کردند. ولی دستگاه های مدرن و پیشرفته امروزی بسیار کاربردی بوده و باعث تسریع در عمل باغداری می شود.
علف تراش ها ابزارهای با ارزشی در صنعت کشاورزی هستند. از جمله اصلی ترین کاربردهای علف تراش به شرح ذیل می باشد:
•    هرس، برش و اصلاح یونجه، علوفه و چمن
•    نابودی علف های هرز و تمیز کردن زمین کشاورزی از آن ها
•    درو نمودن گیاهان مختلف
•    استفاده از این ابزار در مکان هایی که تراکتور قادر به ورود آن نیست

انواع علف تراش

علف تراش پشتی

علف تراش های پشتی همانند کوله پشتی بر روی دوش قرار می گیرند و کار با آن را بسیار آسان و راحت می کند. ولی این علف زن ها نسبت به علف زن های دوشی استهلاک بیشتری دارد.

علف تراش بنزینی

علف زن های بنزینی برای کارکرد و از بین بردن علف های هرز از انرژی بنزین استفاده می کنند. قدرت انتخاب این علف زن ها بر اساس حجم و نوع کاربردی این دستگاه تعیین می شود. با توجه به این که علف زن بنزینی از انرژی بنزین استفاده می کند، نیازی به دسترسی برق نداشته و می توان از آن در تمامی مکان ها و زمین های کشاورزی استفاده کرد.
در مورد مقایسه علف تراش دو زمانه و چهار زمانه نیز می توان گفت: موتورهای دو زمانه تولید توان و عملیات احتراق را به دو صورت انجام می دهد. این نوع موتورها نسبت به موتورهای چهار زمانه توان بیشتری دارد. همچنین موتورهای دو زمانه نسبت به چهار زمانه سبک تر بوده و کارکرد آن ها راحت تر می باشد زیرا موتورهای چهار زمانه به دلیل وجود موتور بیشتر از وزن بالاتری برخوردار هستند. موتورهای چهار زمانه راندمان بالاتر و کارکرد بی صدا تری دارند.


ابزارآلات کشاورزی

نحوه کارعلفزن شارژی

همانطور که از نام علفزن شارژی مشخص است، این وسیله نیازی به اتصال مستقیم به برق نداشته و به همین دلیل جابجایی این دستگاه نسبت به مدل‌های برقی و غیرشارژی راحت‌تر است.
علفزن شارژی ساختار پیچیده‌ای نداشته و روش کارآن ساده است. نحوه کار علفزن شارژی به این صورت است که موتور، نیروی محرکه‌ی مورد نیازخود را از باطری گرفته و به تیغه‌ها منتقل می‌کند تا عملیات از بین بردن علف‌های هرز تسهیل شود.
با توجه محدودیت نگه داری شارژ توسط باطری‌ها، پیشنهاد می‌شود که در حین کار حتما باطری یدکی همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید. قبل از شروع کار حتما کلفتی علف‌های هرز را در نظر بگیرید و از تیغه‌ای استفاده کنید که قدرت از بین بردن علف‌های هرز را داشته باشد.
میزان دوام و بازدهی علفزن‌ شارژی، مانند هروسیله صنعتی دیگر، به نگه‌داری و بررسی دوره‌ای این دستگاه بستگی دارد. با توجه به قیمت مناسب این نوع از علفزن‌ ها نسبت به دیگر مدل‌ها و نداشتن وزن زیاد و همچنین پایین بودن میزان سروصدا و آلودگی صوتی این دستگاه، بیشترین موارد استفاده آن مربوط به مصارف خانگی است.
در هنگام کار با این ابزار، نباید تا شعاع ۱۵ متری شما هیچ فرد دیگری حضور داشته باشد. این رقم، استانداردی است که سازمان‌های تجیهرات کشاورزی اعلام کرده‌اند. همچنین استفاده از عینک و کلاه ایمنی و کفش مناسب نیز توسط اپراتور الزامی است.

انواع باطری علفزن شارژی

برخورد با گرد و غبار مختاف باعث از کار افتادگی سریع باطری علفزن شارژی می‌شود. انتخاب باطری مناسبی که با مدل علفزن شما مطابقت داشته باشد کار ساده‌ای نیست و نیاز به دانش و اطلاعات قبلی دارد. پس اگر بدون تحقیق نسبت به خرید باطری اقدام کنید، ممکن است پول خود را صرف خریدی کنید که نیاز شما را بر طرف نکند. درادامه به بررسی انواع باطری‌های علفزن شارژی می‌پردازیم.

باطری ۱۲ ولتی

بسیاری ازعلفزن‌های شارژی از باطری ۱۲ ولتی قابل شارژ استفاده می‌کنند واگر دستگاه شما نیز از این نوع باطری استفاده می‌کند، نمی‌توانید در هنگام خرید مطمئن باشید که نوع باطری خریداری شده با علفزن مطابقت داشته باشد، چون باطری‌های ۱۲ ولتی در اشکال و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. برای اینکار ابعاد محل قرارگیری باطری در دستگاه را به دقت اندازه گیری کنید و یا درهنگام خرید، باطری قدیمی را همراه خود داشته باشید.
 

باطری‌های لیتیومی

در دهه‌های اخیر موارد استفاده از باطری‌های لیتیومی میان محصولات مختلف به مرور درحال افزایش بوده ودراین میان برخی از مدل‌های علفزن شارژی نیز از این الگو پیروی کرده و درحال استفاده از باطری‌های لیتیومی هستند. باطری‌های لیتیومی برخلاف ۱۲ ولتی، قابل شارژ مجدد نبوده ولی دوام بالاتر و قدرت ولتاژ بیشتری نیز دارند. خریداران باطری‌های لیتیومی به دلیل ماندگاری طولانی‌تر و سبک‌تربودن این نوع از باطری‌ها، نیازی به انجام سایر هزینه‌های جانبی ندارند، به همین دلیل توصیه می‌شود که تا حد امکان خریداران، علفزن شارژی با باطری لیتیومی را خریداری نمایند. توجه داشته باشید که عمر متوسط باطری لیتیومی حدودا ۱۵ سال است.

مقایسه انواع دستگاه چمن زن


چمن زن برقی یکی از ابزارهای پیشرفته برای کوتاه کردن چمن ها به شمار می رود. نحوه استفاده از چمن زن برقی بسیار حائز اهمیت است. چمن ها یکی از عامل سرسبزی و زیبایی در هر باغ و پارکی است ولی بلند شدن بیش از اندازه چمن ها نه تنها از زیبایی آن می کاهد بلکه باعث خشک شدن چمن نیز می شود.
به طور کلی دستگاه چمن زن بر اساس نوع تیغه به دو دسته ماشین روتاری و ماشین سیلندری تقسیم بندی می شود.

چمن زن سیلندری

چمن زن های سیلندری یکی از چمن زن های بسیار پرکاربرد در کشاورزی است که همانند قیچی عمل می کند. برای استفاده از این دستگاه به نیروی فیزیکی نیاز می باشد. در این کار شما باید دستگاه را بر روی محور افقی قرار داده و چمن ها را کوتاه کنید. استفاده از دستگاه چمن زن سیلندری برای باغ های کوچک کاربرد دارد.

چمن زن روتاری

چمن زن های روتاری بر اساس نوع تیغه به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود که عبارت است از:
•    چمن زن دستی
•    چمن زن تراکتوری
•    چم زن موتوری
•    چمن زن برقی
•    چمن زن شارژی

چمن زن دستی

 چمن زن دستی نوع اولیه چمن زن است که برای استفاده از آن نیاز به نیروی فیزیکی است. عدم وجود موتور در این چمن ها هزینه های تعمیر و نگهداری آن را کاهش داده و این محصول را قابل تنظیم کرده است. چمن زن های دستی برای زمین های با متراژ پایین تر از 150 متر مربع مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین با توجه به این که علف زن های دستی نیازی به برق و سوخت ندارند، می توان از آن برای تمامی مکان ها استفاده کرد.

چمن زن شارژی

چمن زن های شارژی با استفاده از باتری کار می کنند. این چمن زن ها با توجه به میزان قدرت باتری برای متراژهای مختلفی به کار برده می شود. وجود باتری در این چمن زن ها وزن این دستگاه را افزایش داده است به همین دلیل استفاده طولانی مدت و متوالی از این دستگاه باعث خستگی دست می شود.

چمن زن تراکتوری

چمن زن های تراکتوری یکی از بهترین و پرکاربردترین چمن زن های موجود در بازار است. این چمن زن ها با استفاده از بنزین کار می کنند و دارای تیغه های تیز و برنده و چهار چرخ متحرک می باشند.

چمن زن برقی

 چمن زن های برقی همان طور که از نامش مشخص است با استفاده از نیروی برق کار می کند. این چمن زن ها با استفاده از سیم به پریز برق وصل می شود به همین دلیل نمی توان در در مکان هایی که فاقد برق است، از آن استفاده کرد.

چمن زن موتوری

چمن زن های موتوری که با نام چمن زن های بنزینی نیز شناخته می شود، یکی از سریع ترین و تیزترین چمن زن های موجود در بازار است که از سوخت بنزین برای حرکت استفاده کرده و نیازی به برق ندارد.


ابزارآلات کشاورزی

انواع ادوات کشاورزی را از کجا بخریم؟

سایت کشاورزی ایران به نشانی اینترنتی WWW.KESHAVARZIIRAN.COM با هدف خدمت‌رسانی و تامین نیازهای صنعت کشاورزی ایران تاسیس شده است.
تعهد کیفیت محصولات کشاورزی ایران با عنایت به تجربه و شناخت فنی محصولات تولیدی و وارداتی و حساسیت‌های بالا در انتخاب آن شکل گرفته و تضمین قیمت نیز ماحصل حذف واسطه و عرضه مستقیم و دست اول محصولات است. علاوه بر امکان سفارش محصولات به صورت آنلاین در این سایت که مزیت ارسال رایگان را به همراه دارد، امکان خرید عمده ی انواع کود و ادوات کشاورزی از جمله فسفر بالا، شیلنگ جمع کن و سمپاش صد لیتری از طریق تماس با این مجموعه مهیا است.
برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی از کارشناسان سایت کشاورزی ایران می توانید با شماره های تماس خط ثابت: 02126305952 و شماره همراه: 09109812738 تماس حاصل فرمایید.