آفتاب

نحوه انتخاب بهترین کفش برای پیاده روی طولانیبسیاری از ما یک جفت کفش ورزشی داریم که از آن در موقعیت‌های مختلف استفاده می‌کنیم. برای مثال، آن را برای دویدن، پیاده‌روی و حتی استفاده از تجهیزات ورزشی باشگاه می‌پوشیم.

اگرچه کفشی که تقریبا در هر مکانی می‌پوشید حتما راحت است اما ممکن است همیشه کاربردی نباشد. وقتی صحبت از پیاده‌روی طولانی می‌شود لازم است مطمئن شوید کفشی که می‌پوشید بیومکانیک مخصوص پا را تقویت می‌کند. در ادامه با نحوه انتخاب بهترین کفش برای پیاده‌روی طولانی آشنا می‌شوید اما قبل از آن لازم است در مورد اهمیت انتخاب کفش مناسب برای پیاده‌روی بیشتر بدانید.

چرا انتخاب کفش مناسب برای پیاده‌روی طولانی مهم است؟

بیومکانیک پای شما در هنگام راه رفتن با زمان دویدن متفاوت است. برای مثال، پای شما در هنگام راه رفتن معمولا با پاشنه با زمین برخورد می‌کند. از سوی دیگر، در هنگام دویدن، پای شما در جایی در قسمت میانی پا به زمین برخورد می‌کند. به همین دلیل است که کفش مخصوص به دویدن یا رانینگ در دسته‌ای جدا از دسته کفش‌های پیاده‌روی قرار دارد.
کفش‌های دویدن سبک‌ترند و بیشتر از حد موردنیاز برای پیاده‌روی، کنترل حرکتی فراهم می‌کنند. از سوی دیگر، ویژگی‌های دیگر کفش‌های رانینگ مانند داشتن زیره محکم‌تر و پاشنه‌بلند ممکن است نحوه برخورد پای شما با زمین را در هنگام پیاده‌روی تغییر دهند و درنهایت منجر به درد پا شوند. اسکچرز یکی از برندهای معروف بوت، کفش ورزشی و کفش طبی مردانه و زنانه است که می‌توانید محصولات آن را از نمایندگی فروش اسکیچرز چه حضوری و چه با خرید اینترنتی تهیه کنید. کفش های اصل برند اسکچرز (اسکیچرز) در زمان حراج قیمت مناسب‌تری نیز دارند.

چگونه کفش مناسب برای پیاده‌روی طولانی را انتخاب کنید؟

انتخاب کفش برای پیاده روی


اگر اکنون متقاعد شده‌اید که برای پیاده‌روی به کفشی مناسب نیاز دارید لازم است در هنگام خرید آن به چند نکته توجه کنید. این نکات در ادامه مطرح شده‌اند.

1. کفش‌های پیاده‌روی باید راحت باشند

ممکن است این موضوع بدیهی به نظر می‌رسد اما به‌هرحال مطرح کردن آن ضروری است: اگر وقتی کفشی را می‌پوشید و بلافاصله احساس راحتی نمی‌کنید آن کفش برای پای شما مناسب نیست. همه ما در هنگام کفش خریدن ممکن است با کفش کمی تنگ مشکلی نداشته باشیم اما مهم است که در هنگام خرید کفش پیاده‌روی به این نکته توجه کنید و به‌هیچ‌عنوان کفش تنگ نخرید.
اگر پوشیدن کفش موردنظر و کمی راه رفتن در فروشگاه باعث احساس ناراحتی در شما می‌شود احتمالا پیاده‌روی طولانی با آن موجب تاول و پینه دردناک می‌گردد. بنابراین، حتما کفشی را در نظر بگیرید که برای شما راحت باشد. یکی از برندهای مناسب برای تهیه کفش ورزشی، برند آندر آمور است که علاوه بر کفش، محصولات دیگری مثل هودی، تیشرت و لگ ورزشی زنانه و مردانه نیز تولید می‌کند. شما می‌توانید انواع کفش و کتونی های اورجینال آندر آرمور را از نمایندگی با قیمت مناسب تهیه کنید.

2. پاهای شما باید فضا داشته باشند اما نه بیش‌ازحد

وقتی می‌خواهید کفش پیاده‌روی بخرید کفشی را انتخاب کنید که صرف‌نظر از برند یا سایز آن، کاملا به پای شما فیت باشد. ابتدا، قسمت پنجه کفش باید به‌اندازه‌ای جادار باشد که انگشتان پای شما فضای زیادی برای حرکت کردن داشته باشد اما این فضا نباید بیش‌ازاندازه زیاد باشد. به‌عنوان یک قاعده کلی، مطمئن شوید که بین انگشت شست پا و جلوی کفش حدودا به اندازه عرض یک انگشت فاصله وجود دارد. فضای جانبی نیز در کفش اهمیت دارد.
اگر پای شما پهن است بهتر است به دنبال کفشی باشید که عرض آن نسبت به کفش‌های دیگر بیشتر است. همچنین، اگر یکی از پاهای شما بزرگتر از پای دیگرتان است بهتر است کفش را نیم سایز بزرگتر تهیه کنید تا مطمئن شوید که کفش با هر دو پای شما مطابقت کافی دارد. به یاد داشته باشید جورابی که می‌خواهید برای پیاده‌روی بپوشید را در هنگام خرید کفش نیز بپوشید زیرا ضخامت جوراب در مناسب بودن کفش تاثیر می‌گذارد.

3. کفش پیاده‌روی باید متناسب با قوس کف پا باشد

 انتخاب کفش برای پیاده روی


قوس کف پای با هدایت مجدد فشار واردشده به پا در حین حرکت می‌تواند پشتیبانی لازم برای پیاده‌روی را فراهم کند. قوس کف پا همچنین به پایتان کمک می‌کند تا با سطوح مختلفی که هنگام راه رفتن با آن‌ها برخورد می‌کنید، ارتباط استوارتری برقرار کند. بااین‌حال، همه قوس‌های پا یکسان نیستند و این امر لازم است در هنگام خرید کفش پیاده‌روی موردتوجه قرار گیرد. سه نوع قوس پا وجود دارد که عبارت‌اند از:
•    قوس نرمال: این نوع قوس عموما ازنظر بیومکانیکی صحیح است و اگر قوس کف پای شما به این شکل است به دنبال کفشی باشید که زیره سفت و انعطاف‌پذیر و همچنین ثبات پاشنه داشته باشد.
•    کف پای صاف: این نوع قوس کف پا موجب حرکت بیش‌ازحد پا می‌شود و اگر شما نیز کف پایتان صاف است باید به دنبال کفشی باشید که کنترل حرکت و ثبات زیادی را به شما ارائه دهد.
•    قوس زیاد: این نوع قوس کف پا موجب می‌شود پا نتواند به‌خوبی ضربه را جذب کند. بنابراین، به دنبال کفشی باشید که ضربه‌گیر و ثبات زیادی دارد.
برای اینکه تشخیص دهید قوس کف پای شما کدام‌یک از این موارد است، پاهای خود را خیس کنید و بر روی سیمان خشک یا مقوا بایستید. از طریق رد پای خود می‌توانید نوع قوس کف پای خود را تشخیص دهید.

4. ضربه‌گیر و کشش کفش پیاده‌روی اهمیت زیادی دارد

کفشی را انتخاب کنید که استرس واردشده به پاهای شما در هنگام برخورد با زمین را کاهش دهد و همچنین ثبات و چسبندگی ایجاد کند. کفی مناسب کفش برای این منظور اهمیت زیادی دارد اما مهم است احساس کنید که کفش از قوس کف پای شما نیز به‌خوبی محافظت می‌کند.
زیره میانی لایه دیگری از ضربه‌گیر در کفش است که معمولا از فوم، هوا یا ژل ساخته شده است. این لایه در هنگام برخورد پا با زمین به گرفتن ضربه کمک می‌کند. زیره بیرونی کفش نیز باید مناسب باشد و کشش کافی ایجاد کند. پاشنه نیز باید ضربه‌گیر باشد و از تاندون و مچ پای شما پشتیبانی کند.
درنهایت، اگر تصمیم دارید مسیری طولانی را پیاده‌روی کنید کفش مناسب را هرگز فراموش نکنید. در غیر این صورت، نه‌تنها نمی‌توانید به‌اندازه‌ای که می‌خواهید پیاده‌روی کنید بلکه آسیب‌های جسمی متعددی را نیز تجربه خواهید کرد. بنابراین، با توجه به نکاتی که مطرح شد کفش مناسب برای پیاده‌روی را انتخاب کنید و سپس ورزش را شروع کنید.
نویسنده: مینا معین اسلام